Reklama

Służba Więzienna

Podwyżki w Służbie Więziennej takie jak w formacjach MSWiA?

Fot. Służba Więzienna/Twitter
Fot. Służba Więzienna/Twitter

Podczas czwartkowej konferencji, poświęconej programowi reform „Nowoczesne Więziennictwo”, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński wyraził nadzieje, że przyszłoroczne podwyżki „pracowników mundurowych i cywilnych wejdą nie na gorszych warunkach, jak w MSWiA”. W formacjach podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji funkcjonariusze otrzymać mają przeciętnie 500 złotych „na rękę”.

"Mam nadzieję, że już od 1 stycznia 2022, tak jak w innych służbach mundurowych, cały projekt i pakiet rozwiązań, jeżeli chodzi o podwyżki dla pracowników mundurowych i cywilnych wejdą nie na gorszych warunkach, jak w MSWiA" – powiedział gen. Kitliński w czwartek podczas konferencji dotyczącej zmian w więziennictwie. Zapewnił, że "to pozwoli na zorganizowanie właściwego systemu motywacyjnego".

Zwrócił uwagę, że "polska Służba Więzienna, która liczy prawie 30 tys. funkcjonariuszy nigdy nie miała programu modernizacyjnego do pierwszego programu, który został wprowadzony w 2016 r.". "To była kolosalna zmiana, (…) służba została doinwestowana i wyposażona we właściwy sprzęt i właściwą infrastrukturę" – ocenił.

Z informacji jakie przekazało MSWiA wynika, że przyszłoroczne podwyżki dla służb podległych resortowi wynosić mają ok. 500 złotych netto. Funkcjonariusze otrzymać mają podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej wysokości 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną) wynikającą z projektu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji resortu w latach 2022-2025, zawierającą również kwotę wynikającą z podwyżki funduszu uposażeń o 4,4 proc.".

"Nowoczesne Więziennictwo"

"Przygotowaliśmy zmianę poprawiającą bezpieczeństwo obywateli. <<Nowoczesne Więziennictwo>> to kompleksowa reforma, która wprowadza usprawnienia w działalności zakładów karnych i odbywania kar przez więźniów – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Planowane zmiany wychodzić mają też naprzeciw realizacji postulatów Służby Więziennej, głosów strony społecznej i związków zawodowych – podkreślił sekretarz stanu Michał Woś, nadzorujący więziennictwo.  

Wśród zmian, znaleźć mają się m.in. te dotyczące pragmatyki służbowej i struktury Służby Więziennej. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami funkcjonariusze SW wykonując czynności służbowe będą mieli też prawo podjąć pościg, np. jeżeli zbieg znajduje się w polu widzenia lub jest znany kierunek jego ucieczki.  Formacja zyskać ma również prawo do doprowadzania osób pozbawionych wolności do sądu lub prokuratury, żeby można było przeprowadzić czynności procesowe z ich udziałem. 

Powstać ma również Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej, który zajmie się zwalczaniem przestępstw, np. narkotykowych, popełnianych przez więźniów, a także wzmocnioną kontrolą działań funkcjonariuszy.

PAP/IS24

Reklama
ReklamaReklama

Komentarze (9)

 1. Normalny

  Każdy z nas czeka na równe traktowanie . Pomysł stażowego jest dobry ale nie z tej podwyżki , którą każdy powinien dostać równo

 2. Połaniecki

  Czekam na podwyżkę w kwocie nie mniejszej niż 500 zł netto. St oddziałowy 20 lat służby cywila nie mam. Kolega w służbie 7 lat i 20 cywila. Razem dojeżdżamy do pracy. Zawsze miałem dzięki stażowemu ciut większą pensję ale teraz on będzie miał większą. Tak mi służba dziękuje za trudy tej roboty. On 7 lat trudów ja 20 i on będzie miał lepiej. Super. Ciekawe czy jak pójdę do cywila też mi to prywaciarz uwzględni. Patologia. SW schodzi na psy. Odbije to sobie. Zacznę się leczyć a po 20 latach od stresu niezłe kwiatki mi już wychodzą. Jeżeli tylko o jedną złotówkę dostanę mniej niż 500zł to mnie służba zobaczy po pół roku. Całe szczęście że masa ludzi po 15 latach w przyszłym roku odchodzi. Może się tam komuś oczy otworzą. Aha w biurze to bym mógł robić i 40 lat ale nie na oddziale z bandytami.

  1. Matti

   Idź na emkę on pewnie nie może

 3. Moi

  Niestety to najpewniej kolejne kłamstwa, które mają opublikować media. Już wiadomo, że SW nie otrzyma netto 500zl. Obiecywana dodatek za wysluge lat ma być potrącony właśnie z tej kwoty. Chaos informacyjny, manipulowanie ludźmi, byle siedzieli cicho, A związki odtrąbiły sukces.

  1. Pracuś

   Spokojnie swoje dostaniecie tylko co inne związki zawodowe na to.

 4. Miły

  Niedługo podwyżki będą dostawać tylko mundurowi i nauczyciele. Mundurowi powyżej 25 i 28 lat służby dostają co miesiąc 1500 i 2500 zł. Brutto dodatki, oddziały prewencji każdy policjant 500 zł miesięcznie dodatku. Okaże się że policjanci to najlepiej zarabiający pracownicy budżetówki. A co z resztą? Tym bardziej że mundurowka ma wcześniejsze emerytury. Najwyższa pora zrobić z tym porządek, a nie co chwila szantaż że pójdą na L-4.

  1. Przyjdź zobacz i dopiero się wypowiedz. To wszystko takie łatwe/

  2. Qqqqq

   Zapraszam do sw zobaczysz za co bierze się pieniadze

  3. werti

   A kto w budżetówce poza mundurowymi w takim stopniu naraża życie i zdrowie ? Dawaj , przychodź. To tylko 25 lat i cyk na wcześniejszą emeryturkę.

 5. Policjant.

  Akurat w SW pieniądze leżą na ziemi, trzeba się po nie tylko schylić. Prąd za telewizory w każdej celi, wygórowany socjal dla garusów, wyżywienie itp.

 6. St.oddz.

  Pudrowanie trupa...

 7. Turek

  Nareszcie!!!!!!

 8. Wielkopolanin

  My to słyszymy od lat , stek niezrealizowanych "chęci" ,populizm czsw jest powszechnie znany i tylko p. Czesiu daje się od lat nabierać

 9. Prawda

  Wincyj kontroli w kontroli . Te śmieszne podwyżki nie poprawią atmosfery w służbie .

Reklama

Najnowsze