Reklama

Służba Więzienna

Nadal nie wiadomo kiedy do Służby Więziennej trafią podwyżki, ale "trzynastka" już niebawem

Fot. OISW w Warszawie
Fot. OISW w Warszawie

Funkcjonariusze Służby Więziennej, wciąż czekają na obiecane w ubiegłym roku podwyżki. Podpisane porozumienie gwarantowało mundurowym zwiększenie uposażeń od 1 stycznia tego roku, jednak do dziś podwyżek nie otrzymali. Jak poinformowała InfoSecurity24.pl rzecznik prasowa Służby Więziennej, podwyżki zostaną wypłacone „niezwłocznie, po opublikowaniu rozporządzeń regulujących przedmiotowe zagadnienia”. Resort sprawiedliwości, do momentu publikacji materiału, nie odpowiedział redakcji, kiedy przepisy zostaną opublikowane.

W ubiegłym roku przez Polskę przetoczyła się fala protestów służb mundurowych, zakończonych podpisaniem porozumień. Mimo tego, że funkcjonariusze SW stali ramię w ramię z policjantami, strażakami i strażnikami granicznymi, porozumienie podpisane w MSWiA 8 listopada 2018 roku nie obejmowało ich swoimi zapisami. Osobny dokument związkowcy reprezentujący mundurowych z SW podpisali 19 listopada 2018 roku. Porozumienie gwarantowało podwyżki w wysokości 655 złotych brutto od 1 stycznia 2019 roku. Jednak mimo tego, że od początku roku minęły już niemal dwa miesiące, mundurowi wciąż czekają na obiecane pieniądze.

Cierpliwość wystawiona na próbę 

Zapytaliśmy rzecznik prasową dyrektora generalnego SW, o to kiedy podwyżki trafią na konta mundurowych. „Niezwłocznie, po opublikowaniu rozporządzeń regulujących przedmiotowe zagadnienia” – opowiedziała nam ppłk Elżbieta Krakowska. O termin podwyżek zapytaliśmy też Ministerstwo Sprawiedliwości, jednak do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Wzrost uposażeń funkcjonariuszy, jak podkreśla ppłk Krakowska, będzie zrealizowany poprzez podwyżkę uposażenia zasadniczego o kwotę 520 zł brutto. Ponadto wraz ze wzrostem uposażenia zasadniczego nastąpi wzrost dodatku z tytułu wysługi lat, której wysokość uzależniona jest od okresu służby. Tak więc, różnice w wysokości podwyżek powinny wynikać wyłącznie z wysokości dodatku z tytułu wysługi lat.

Ile będą kosztować podwyżki? „Kwota środków finansowych wynikająca z podwyższenia, od dnia 1 stycznia 2019 roku, wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy SW, z przeznaczeniem na podwyżkę uposażeń (bez nagrody rocznej) wynosi –  203 387 tys. zł. (w skali roku)” – poinformowała redakcję rzecznik prasowa Służby Więziennej.

Warto dodać, że podwyżki w służbach mundurowych MSWiA wypłacone zostały na początku lutego, wraz z wyrównaniem za styczeń. Było to możliwe, bo MSWiA przygotowało rozporządzenia określające wielokrotność kwoty bazowej dla policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Do momentu publikacji tego artykułu podobne rozporządzenie odnoszące się do wielokrotności kwoty bazowej funkcjonariuszy SW nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, a co za tym idzie zagwarantowane listopadowym porozumieniem podwyżki nie mogą trafić na konta mundurowych. Co więcej, ostatnie publikacje i wymiana pism dotyczących podziału pieniędzy (w tym przypadku związanych z dodatkiem służbowym) między związkami SW a kierownictwem formacji pokazuje, że wciąż ścierają się różne wizje podziału środków wewnątrz Służby, a sposób prowadzonej komunikacji dowodzi, że każda dyskusja o finansach nadal budzi wiele emocji.

Kolejne podwyżki, po tym jak mundurowi otrzymają te obiecane na ten rok, czekają funkcjonariuszy SW w przyszłym roku. Jak wynika z porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości i NSZZFiPW, następna podwyżka zaplanowana jest od 1 stycznia 2020 roku, i wynieść ma miesięcznie, przeciętnie nie mniej, niż 500 zł brutto na etat.

Wprawdzie nie jest znany termin wejścia w życie rozporządzeń podnoszących pensje w SW, jednak rzecznik prasowa formacji potwierdziła, że „trzynastka” zostanie wypłacona na początku marca. „Wypłata nagrody rocznej dla funkcjonariuszy SW, za rok 2018, zaplanowana została na I dekadę marca 2019 roku” – poinformowała ppłk Elżbieta Krakowska.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Kulson

  12 KWIATNIA PODWYŻKI WSTRZYMANE.... 16 KWIETNIA SPOTYKAMY SIĘ W WARSZAWIE. WSTYD BY GARDZIĆ NA OCHRONIE!!!

 2. Tadeusz

  My zawsze na końcu to chore!!! Nic dziwnego bo w TV też o nas często mówią na końcu i z błędem: "i Straż Więzienna"!!! Nikt nas nie szanuje!!! Że niby my płaczemy bo tak źle. Jak by ktoś dostał w mordę od zbuja albo by napluł w twarz to by też nie było miło a to coraz częściej tak się dzieje. Do tego jeszcze ta atmosfera w pracy. Stosunek przełożonych do nas to tragedia. Nas się kara a osadzonych głaszcze taka prawda!!! To już nie więzienie a raczej sanatorium!!! Milion kamer w około dla naszego bezpieczeństwa. Tak to prawda ale również podgląd dla przełożonych żeby tylko nas ujebać!!! Nie wiem o co chodzi przecież każdy się stara i robi wszystko z rozwagą każdy przecież ma rodzinę na utrzymaniu, kredyty itp. Nikt nie chce źle. Człowiek idzie na służbę jak za karę!!! Większość kto łapie 15 lat to ucieka bo czacha dymi!!! To jest prawda o nas!!!

  1. St.oddz.

   Tak to prawda.

 3. Kulson

  KPINA!!! Budżetówka,a Państwo gardzi na ochronie!!! JEDNA WIELKA MADAKRA

 4. Fsz.

  Niech tak dalej postępują. Zaraz się zdziwia jak ludzie pójdą na zwolnienia. Jest to poprostu ponizajace naszą godność. Zero szacunku do ludzi którzy wykonują ciężki kawałek chleba.... 15lat i spadać z tego bałaganu.

 5. oddziałowy

  Prawie połowa marca a podwyżek czy choćby rozporządzenia dalej nie widać .Czuję ,że od kwietnia gadzia grypa zapanuje.

 6. Komisarz

  Dziadostwo straszne, mydlenie oczu jak zawsze. Podwyżki pewnie będą tylko kiedy? Podejście Polityków do Służby jest lekceważące. Mówią coś o etosie i honorze. Trzeba mieć samemu honor jak się coś obiecuje. Nawet nie potrafią podać daty podwyżki. Przypomina mi się sytuacja z nowymi mundurami, najpierw trzeba przetestować ( nazbierać kasę).

 7. Fifi

  To jest żart. Ministerstwo właśnie wkłada głowę w paszczę lwa.Lepiej żeby nie głaskali go pod włos.

 8. Eee

  Nie ma kasy na koncie to nie ma podwyżki póki co są puste obietnice i puszczone w eter informacje o podwyzkach. Niech robią tak dalej wakatow wciąż przybywa.

 9. Miro funkcjonariusz SW

  Dla polityków a tym bardziej dla przełożonych w CZSW jesteśmy mało znaczącymi ludźmi. Najważniejszy jest osadzony by był zadowolony i nie pisał skarg.

 10. Gość

  To niech od razu wezmą się za podwyżkę na rok 2020 to moze w przyszlym roku bedzie szybciej

Reklama

Najnowsze