Reklama

Służba Ochrony Państwa

Minister Szumowski z ochroną SOP?

Fot. Ministerstwo Zdrowia, Twitter
Fot. Ministerstwo Zdrowia, Twitter

Z nieoficjalnych informacji wynika, że szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski będzie miał ochronę Służby Ochrony Państwa. Powodem mają być m.in. groźby, które w ostatnim czasie otrzymuje.

Informację o tym, że minister SWiA przyznał ochronę szefowi resortu zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu, podał portal RMF FM powołując się na nieoficjalne źródła.

Według doniesień portalu Szumowski od kilku dni dostaje groźby, które mają być przesyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej na służbową skrzynkę oraz na prywatny numer telefonu.

Chodzi - jak zaznaczono - m.in. o grożenie śmiercią i użyciem broni, a także o wulgarne napisy, które pojawiły się na murze Ministerstwa Zdrowia.

MSWiA jak dotąd nie potwierdziło informacji o przyznaniu ochrony. Wydział prasowy resortu zaznaczył jedynie, że kwestie te stanowią informacje niejawne. Informację RMF FM - również nieoficjalnie - potwierdzają natomiast źródła zbliżone do SOP.

Przypomnijmy, że osobami, którym z mocy ustawy przysługuje ochrona SOP są: prezydent, marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, wiceprezes Rady Ministrów, minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz minister właściwy do spraw zagranicznych. Jednocześnie SOP ochrania byłych prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także osoby posiadające status głowy państwa, szefa rządu oraz ich zastępców, przewodniczącego parlamentu lub izby parlamentu lub ministra spraw zagranicznych, wchodzących w skład delegacji państw obcych przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowo minister właściwy do spraw wewnętrznych, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych, podejmuje decyzję o objęciu ochroną innych osób ze względu na dobro państwa - z czego miał właśnie skorzystać Mariusz Kamiński. 

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama