Reklama

Służba Ochrony Państwa

Kadrowe roszady w SOP. Formacja ma dwóch nowych wiceszefów

Fot. InfoSecurity24.pl
Fot. InfoSecurity24.pl

Spore zmiany w kierownictwie Służby Ochrony Państwa. Ze stanowisk odwołani zostali zastępcy szefa formacji płk Włodzimierz Gawęda i ppłk Bartłomiej Hebda. Na ich miejsca szef MSWiA powołał płk. Macieja Lewińskiego oraz ppłk. Tomasza Jackowicza.

O zmianach w ścisłym kierownictwie Służby Ochrony Państwa poinformował InfoSecurity24.pl rzecznik SOP pułkownik Bogusław Piórkowski. „Na wniosek komendanta SOP minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński powołał płk Macieja Lewińskiego i ppłk Tomasza Jackowicza na zastępców komendanta Służby Ochrony Państwa” – powiedział pułkownik. Jak dodał rzecznik SOP, odwołani ze stanowisk wiceszefów formacji zostali płk Włodzimierz Gawęda i ppłk Bartłomiej Hebda.

Ppłk Bartłomiej Hebda w SOP odpowiadał za działania ochronne. Natomiast płk Włodzimierz Gawęda odpowiadał za logistykę w formacji.

Według ustaleń „Rzeczpospolitej”, która jako pierwsza poinformowała o dymisjach w Służbie Ochrony Państwa, powody zmian w formacji nie są znane, jednak jednej z nich – dotyczącej wiceszefa SOP odpowiadającego za ochronę najważniejszych osób w państwie - miał się domagać premier Donald Tusk. „I to on chciał by to stanowisko zajął ppłk Jackowicz — ochrania go od grudnia 2022 r. Tusk, był wtedy szefem Platformy, ale otrzymywał pogróżki — decyzję o objęciu go rządową ochroną podjął minister Mariusz Kamiński” – pisze „Rzeczpospolita”.

„Bartłomiej Hebda to były szef ochrony prezydenta Andrzeja Dudy i to on miał stać za jego awansem na wiceszefa SOP. Po zmianie władzy to m.in. Hebda wdał zgodę Policji na wejście do Pałacu i zatrzymanie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego” – dodaje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też

Zastępców komendanta Służby Ochrony Państwa, na wniosek komendanta SOP, powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw wewnętrznych.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze