Reklama

Służby Mundurowe

Premier o przyszłorocznych podwyżkach w budżetówce: potrzebne jest odpowiedzialne działanie

Autor. Kancelaria Premiera/Twitter

„Znaleźliśmy się jako gospodarka w wyjątkowym czasie, jako gospodarka i całe polskie społeczeństwo, w czasie ogromnej presji inflacyjnej i dlatego potrzebne jest bardzo rozważne, odpowiedzialne działanie” – powiedział po spotkaniu ze związkowcami z „Solidarności” premier Mateusz Morawiecki. Dlatego – jak mówił – takie, a nie inne podwyżki czy regulacje płacowe, które rząd zaproponował w sferze budżetowej. 

Reklama

Co z przyszłoroczną waloryzacją uposażeń? Jej podwyższenie jest jednym z priorytetów, o które NSZZ "Solidarność" zamierza walczyć. "Jeżeli rząd proponuje na 2023 rok podwyżki na poziomie 7,8 proc., to my się z tym nie zgadzamy. Ale to jest to, co pan premier mówił. Na tym polega dialog, że o tym rozmawiamy. My będziemy ten temat drążyć" – zapowiedział Piotr Duda.

Reklama
Zaapelowałem także do pana premiera o powołanie wspólnego zespołu rząd-Solidarność, abyśmy na te tematy mogli w dalszym ciągu rozmawiać, nie zamykając sobie drogi do dialogu społecznego.
Piotr Duda, NSZZ "Solidarność"
Reklama

Premier Morawiecki stwierdził też, że propozycja budżetu, o której dziś dyskutowano ze związkami zawodowymi, "jest pewnego rodzaju kompromisem". "Dziś musimy w społeczeństwie polskim poszukiwać nie wojny, lecz kompromisu i nie sporów, lecz zgody" – oznajmił.

Czytaj też

Związkowcy działający w służbach mundurowych pod szyldem "Solidarności" od efektu rozmów z premierem uzależniali rozpoczęcie akcji protestacyjnej (protest rozpoczęła już kilka dni temu policyjna "Solidarność"). Jak na razie – wobec zapowiedzi kontynuacji rozmów – wydaje się, że decyzja o proteście może zostać odsunięta (podobnie jak np. w przypadku NSZZ Policjantów), choć nie jest przesądzone, że chwilę związkowcy nie będą – jak można często usłyszeć – "zmuszeni do jej podjęcia".

Jak powiedział podczas konferencji prasowej w KPRM, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker – zapytany o to, czy MSWiA jest gotowe spełnić oczekiwania policjantów dotyczące przyszłorocznej podwyżki uposażeń – resort spraw wewnętrznych i administracji prowadzi rozmowy ze stroną związkową. "Jestem przekonany, że dojdziemy do takich ustaleń, które będą satysfakcjonowały obie strony" – dodał.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze