Reklama

Policja

"Złote gody" z drogówką

Fot. Podlaska Policja, Twitter
Fot. Podlaska Policja, Twitter

Aspirant sztabowy Adam Rakowski to policjant z najprawdopodobniej najdłuższym stażem w polskiej Policji. W służbie jest od 50 lat i praktycznie od samego początku związany jest z gnieźnieńską drogówką.

Aspirant sztabowy Adam Rakowski służbę w Policji rozpoczął 50 lat temu, dokładnie 18 stycznia 1974 roku. Gdy wstępował w szeregi formacji miał zaledwie 19 lat. Jak przyznają gnieźnieńscy funkcjonariusze jest on policjantem z najdłuższym stażem w Gnieźnie, Wielkopolsce i najprawdopodobniej w Polsce. Od samego początku swojej przygody w Policji związany jest z drogówką.

Reklama

„W dniu 28 października 1973 roku, na kilka dni przed 19 urodzinami Adam Rakowski stawił się w Szczecinie. Jak każdy inny chłopak w jego wieku, w celu uregulowania stosunku do służby wojskowej, musiał przejść 3-miesięczny kurs. Po jego ukończeniu 18 stycznia 1974 roku wraz ze 120 mężczyznami z kompanii trafił na ul. Taborową w Poznaniu celem odbycia Kursu Podoficerskiego w ówczesnej Milicji. Z tej grupy około 20 trafiło na szkolenie dotyczące Ruchu Drogowego. Po jego ukończeniu 13 października 1975 roku został Referentem Plutonu Motocyklowego obecnej Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Jeszcze tego samego miesiąca został oddelegowany do pełnienia służby w Komendzie Rejonowej Milicji w Gnieźnie” – czytamy na stronie internetowej KPP w Gnieźnie.

asp. szt. Adam Rakowski od samego początku związany jest z drogówką
asp. szt. Adam Rakowski od samego początku związany jest z drogówką
Autor. KPP Gniezno

Co ciekawe, pierwszym pojazdem którym w służbie jeździł Adam Rakowski był rosyjskiej produkcji motocykl marki Ural, a samochodami Warszawa, Wołga, duży Fiat i Polonez. Obecnie aspirant sztabowy jest asystentem wydziału ruchu drogowego KPP w Gnieźnie. „Zajmuje się nadzorem nad ruchem drogowym, wykorzystując laserowe mierniki do kontroli prędkości pojazdów, obsługuje wszystkie zdarzenia drogowe od najdrobniejszych związanych z uszkodzeniem pojazdu, po najtragiczniejsze w skutkach wypadki drogowe. Bierze udział w zabezpieczeniach, od imprez sportowych, po wizyty osób podlegających ochronie” – podaje gnieźnieńska policja.

Podczas swojej kariery zawodowej tylko dwa raz przebywał na zwolnieniu chorobowym. Było to wówczas, kiedy oddając się drugiej – obok pracy – pasji jaką są konie, złamał sobie żebra i podczas pandemii covid.
Fragment komunikatu KPP w Gnieźnie
Reklama

Według naczelnika gnieźnieńskiej drogówki st. asp. Marka Giszczyńskiego, policjant z 50 letnim stażem jest „wzorem dyspozycyjności”. „Nieoceniony nauczyciel, który potrafi przekazać swoją wiedzę. Pod jego skrzydłami pierwsze szlify zdobyły dziesiątki policjantów i policjantek ruchu drogowego” - czytamy. W trakcie swojej służby Adam Rakowski współpracował łącznie z 12 naczelnikami Wydziału Ruchu Drogowego.

asp. szt. Adam Rakowski służbę w Policji rozpoczął 50 lat temu
asp. szt. Adam Rakowski służbę w Policji rozpoczął 50 lat temu
Autor. KPP Gniezno

W czwartek w Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie odbyła się uroczystość związana z długoletnią służbą w Policji asp. sztab. Adama Rakowskiego. Udział w niej wziął m.in. szef gnieźnieńskiej Policji insp. Przemysław Kozanecki, starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński i prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Reklama

Komentarze

    Reklama