Reklama

Policja

Zieliński: Policja musi być opiekuńcza i stanowcza

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

Polska dzisiaj jest oazą wolności i bezpieczeństwa, te wartości się łączą - mówił w środę wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński podczas inauguracji centralnych obchodów Święta Policji. Dodał, że policja powinna być surowa dla łamiących prawo, ale opiekuńcza dla uczciwych obywateli.

Na Zamku Królewskim trwa inauguracja centralnych obchodów Święta Policji. W uroczystościach obok wiceszefa resortu spraw wewnętrznych i administracji i komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka udział biorą m.in. wiceministrowie MSWiA: Sylwester Tułajew i Pawel Szefernaker, a także wiceszefowa MEN Iwona Michałek, szef BBN Paweł Soloch, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski i prezes IPN dr Jarosław Szarek.

"Z całą odpowiedzialnością, satysfakcją i przekonaniem mogę powiedzieć, że wspólnym wysiłkiem dopracowaliśmy się takiej kondycji i takiego wizerunku polskiej policji, że dzisiaj możemy z dumą obchodzić 100-lecie powstania polskiej policji państwowej" - podkreślił wiceszef MSWiA przemawiając do zebranych funkcjonariuszy.

Zieliński dodał, że jest to przede wszystkim zasługa samych funkcjonariuszy oraz kadry kierowniczej na wszystkich szczeblach, a także wspólny wysiłek całego społeczeństwa i rządu.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że 89 proc. Polaków ocenia, że w Polsce żyje się bezpiecznie, a aż 98 proc. czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. "To są wyjątkowo wysokie wskaźniki" - zaznaczył Zieliński. Dodał, że hasło "Policja blisko ludzi i dla ludzi" oznacza, że "policja musi rozumieć problemy społeczeństwa, ludzi i pomagać te problemy rozwiązywać".

Policja musi być opiekuńcza w stosunku do uczciwych obywateli i wobec nich powinna być zawsze przyjazna (...), ale policja powinna być stanowcza i surowa wobec tych, którzy łamią prawo.

Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA

Komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że słysząc o "rekordowo wysokim poziomie poczucia bezpieczeństwa i o wyjątkowo rekordowo wysokim poziomie zaufania do naszej formacji, mamy prawo powiedzieć sobie, że to najpiękniejsza nagroda jaką mogliśmy otrzymać na nasze święto" - mówił Szymczyk.

Dodał, że każdego dnia ponad 100 tys. policjantów i 25 tys. pracowników cywilnych "z ogromnym trudem i wysiłkiem niejednokrotnie narażając własne życie i zdrowie, poświęcając wiele innych rzeczy związanych chociażby z życiem prywatnym stoi na straży tego, abyśmy my Polacy czuli się bezpiecznie. "To ogromy zaszczyt stać na czele tak wspaniałych ludzi" - powiedział Komendant Główny Policji.

Trud wkładany przez was i waszych ludzi każdego dnia powoduje, że dzisiaj Polska jest krajem bezpiecznym. Chylę przed wami czoła i serdecznie gratuluję tego, że dzisiaj znaleźliście się w gronie osób, które tutaj w Sali Wielkiej Zamku królewskiego odbiorą niezwykłe odznaczenia i wyróżnienia.

gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji

Głos zabrał także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Minister pogratulował wszystkim wyróżnionym podczas uroczystości, podziękował i złożył życzenia wszystkim funkcjonariuszom, funkcjonariuszkom i pracownikom policji.

Wśród gości na Zamku Królewskim obecni byli również szefowie policji z Węgier, Słowacji, Litwy, Czech oraz wiceminister spraw wewnętrznych Gruzji.

Święto polskiej Policji, ustanowione w 1995 roku, obchodzone jest w rocznicę powołania Państwowej Policji funkcjonującej w międzywojniu. Tegoroczne obchody Święta Policji przypadają w setną rocznicę powołania Policji Państwowej przez Sejm RP 24 lipca 1919 roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama