Reklama

Policja

Rozpoczęła się 47. Europejska Regionalna Konferencja Interpolu

Fot. Twitter Interpol
Fot. Twitter Interpol

Ponad 170 reprezentantów policji z 55 krajów bierze udział w 47. Europejskiej Regionalnej Konferencji Interpolu, która rozpoczęła się w środę w Katowicach. Funkcjonariusze będą dyskutować m.in. o walce z terroryzmem, cyberprzestępczością i przestępczością zorganizowaną.

Do Katowic przyjechali przedstawiciele policji z całej Europy, a także m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Republiki Południowej Afryki i Australii.

Konferencję otworzył komendant główny policji gen. Jarosław Szymczyk, który wyraził przekonanie, że spotkanie wzbogaci wiedzę i poprawi współpracę w dziedzinie zwalczania przestępczości międzynarodowej - terroryzmu, handlu narkotykami czy prania brudnych pieniędzy.

Szef Interpolu Kim Dzong Jang podkreślił, że Interpol zmienia się wraz ze zmianami dokonującymi się w świecie i pojawiającymi się zagrożeniami; ten proces ciągle trwa. Jak zaznaczył, region europejski pozostaje ważnym filarem działania Interpolu. "Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat liczba zarejestrowanych zdarzeń w poszczególnych organizacjach krajowych wzrosła o 60 proc." – podkreślił szef Interpolu. Jak zaznaczył, w zwalczaniu przestępczości kluczowa jest wymiana informacji.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Renata Szczęch przypomniała, że dzisiaj przed policjantami stoją znacznie bardziej skomplikowane wyzwania niż jeszcze dwie dekady temu. Niektóre z nich, jak cyberprzestępczość, są stosunkowo nowe – wskazała. Mówiła także o zagrożeniach związanych z międzynarodowymi sieciami przestępczymi, które stosują często najnowsze rozwiązania technologiczne. "Musimy zrobić wszystko, by być krok przed nimi. W tej dziedzinie Interpol odgrywa kluczową rolę" – podkreśliła.

Katowicka konferencja potrwa trzy dni, ale tylko jej otwarcie, późniejsza konferencja prasowa i piątkowe zamknięcie są otwarte dla dziennikarzy.

Interpol - międzynarodowa organizacja policji - ma dziś filie w ponad 190 krajach świata. Jego sekretariat generalny pracuje 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu zapewniając wszechstronną wymianę informacji na temat prowadzonych dochodzeń.

Organizacja rozpoczęła działalność w 1923 roku, kiedy to - podczas kongresu Policji Kryminalnych w Wiedniu - powołano Międzynarodową Komisję Policji Kryminalnych. 23 lata później w Brukseli reaktywowano ją, a siedzibę centrali komisji przeniesiono do Paryża. W 1956 roku przyjęto nazwę Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnych - Interpol. Kolejnym krokiem było przeniesienie siedziby Sekretariatu Generalnego do Saint-Cloud, a potem do Lyonu.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze