Reklama

Policja

Prototypowy PRAETORIAN rozpoczyna testy [WIDEO]

Fot. KWP Poznań
Fot. KWP Poznań

Prototyp pojazdu patrolowo-interwencyjnego/NPP (OPP) dla Policji wchodzi w fazę testów - informuje Komenda Wojewódzka w Poznaniu. Samochód dotarł do Poznania, przeszedł badania techniczne, podpisana została umowa użyczenia. Pojazd dostał też już swój numer boczny (007) i w najbliższy poniedziałek ruszy do pracy w terenie. Pierwsza faza testów trwać będzie miesiąc i obejmie cztery jednostki. Testy pozwolić mają na ocenę skuteczności wypracowanych rozwiązań oraz na wprowadzenie udoskonaleń.

Prototyp pojazdu PRAETORIAN stworzony został w ramach projektu badawczo-rozwojowego, przez konsorcjum: Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Koordynator), Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (Partner Naukowy) i Domu Samochodowego GERMAZ (Partner Przemysłowy). Celem projektu było stworzenie pojazdu jak najlepiej dopasowanego do potrzeb Policji, z uwzględnieniem opinii i oczekiwań funkcjonariuszy. 

Jak podkreśla wielkopolska policja, w toku prac stworzonych zostało ponad 20 autorskich rozwiązań, zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz pojazdu. Istotą prac nad pojazdem było zapewnienie jego wielofunkcyjności, która osiągnięta miała zostać dzięki pełnej konfigurowalności wnętrza.

W wersji patrolowej pojazdem porusza się min. dwóch funkcjonariuszy. W drugiej strefie stolik i fotele ustawione są tak, by zapewnić jak największą wygodę osobom, z którymi prowadzone są czynności, w trzeciej strefie zainstalowana jest klatka pozwalająca na przewóz zatrzymanego.

W wersji wypadowej (przewożącej pododdział Policji np. na mecz czy koncert) ten sam pojazd mieści ośmiu funkcjonariuszy z pełnym wyposażeniem. W drugiej strefie znajduje się sześć foteli z centralnie ustawionym stolikiem, w trzeciej strefie zamiast klatki zainstalowany jest stelaż, mieszczący zestawy i tarcze ochronne.

Dla wygody funkcjonariuszy, pod każdym fotelem znajduje się pojemnik na kask oraz rzeczy osobiste, a na ścianach pojazdu zainstalowano gniazda prądowe do ładowania urządzeń przenośnych. Wyróżnikiem pojazdu ma być też pas przedni, dedykowane orurowanie umożliwia przepchnięcie innego pojazdu, gdy zajdzie taka konieczność. 

[GALERIA_2939]

W założeniu twórców, pojazd – poprzez sposób zaprojektowania wnętrza – zapewniać ma funkcjonariuszom komfort, nawet podczas wielogodzinnej służby. Dla Policji oznaczać ma z kolei oszczędności, gdyż jeden pojazd wykorzystywany może być do wielu zadań. Modułowość i konfigurowalność wnętrza PRAETORIAN ma natomiast pozwalać na zwiększenie potencjału tego pojazdu.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze