Reklama

Policja

Protest rolników pod kontrolą nowego śmigłowca

Fot. Świętokrzyska Policja
Fot. Świętokrzyska Policja

W związku z protestami rolników w stolicy policja informuje o wyłączeniach z ruchu kolejnych odcinków ulic. Jak poinformował, rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak, w celu zapewnienia płynności ruchu i oceny bezpieczeństwa policja wykorzystuje nowy śmigłowiec Bell 407GXi. 

W związku protestami rolników odbywającymi się w centrum Warszawy policja poinformowała o wyłączeniach z ruchu pojazdów odcinków niektórych ulic. Jak podali rolnicy z OPZZRiOR i AGROunii, demonstracja zamierza przejść z pl. Zawiszy pod budynek Sejmu i Senatu, następnie obok budynku Ministerstwa Rolnictwa przy ul. Wspólnej i dotrzeć przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Domagają się oni odrzucenia w całości przepisów nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. Przypomnijmy, że uchwalona przez Sejm nowela ustawy o ochronie zwierząt reguluje również kwestię emerytur dla psów i koni służb mundurowych.

Organizatorzy protestu zapewnili, że uczestnicy manifestacji będą przestrzegać wszystkich zaleceń epidemiologicznych tzn. że rolnicy będą się starali zachować wszystkie konieczne odległości i będą stosowali się do zaleceń policji.

Jak poinformował nadkom. Sylwester Marczak, w trakcie zabezpieczenia zgromadzeń wykorzystywany jest m.in. policyjny śmigłowiec Bell 407GXi. Funkcjonariusze dzięki niemu kontrolują płynność ruchu oraz bezpieczeństwo na ulicach Warszawy. 

Do akcji ruszył więc najnowszy nabytek formacji, odebrany na początku września br. Pierwszy z trzech Belli na lotnisku Warszawa-Babice wylądował w piątek 4 września, drugi dzień później, trzeci zaś 7 września chwilę po godzinie 12:00. 

Nowe policyjne Belle – jak przypominał niedawno w odpowiedzi na poselską interpelację wiceszef MSWiA – mają uzupełnić flotę Lotnictwa Policji po wycofaniu śmigłowców Mi-2, których dalsza eksploatacja jest nieopłacalna ze względu na wysoki koszt remontów i utrudniony dostęp do części zamiennych. 

Doposażenie policyjnych śmigłowców w głowice optoelektroniczne i szperacze, które dokupiono w 2019 roku, ma umożliwiać obserwację w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień jak i w nocy. Dodatkowo sprzężenie laserowego dalmierza z systemem GPS będzie pozwalać na dokładne określenie pozycji i np. prędkości śledzonego pojazdu. Dzięki laserowemu wskaźnikowi i iluminatorowi podczerwieni możliwe będzie np. wskazanie mundurowym będącym na ziemi położenia poszukiwanego pojazdu czy odnalezionej w ciemności osoby. Obraz, w czasie rzeczywistym, będzie można transmitować wraz z innymi danymi dotyczącymi obiektu.

KGP zakupiła nowe patrolowo-obserwacyjne maszyny typu Bell 407GXi ostatecznie, po kilku nieudanych próbach, na początku 2019 roku, za ponad 60 mln złotych brutto. Ich zakup ma umożliwić realizację jednego z kluczowych elementów programu modernizacji służb mundurowych, którego celem jest odbudowa policyjnego lotnictwa.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze