Reklama

Policja

Prokuratura: Policjant zabił 21-latka strzałem w plecy, akt oskarżenia trafił do sądu

kajdanki policja śledztwo
Autor. Lubuska Policja

Policjant zabił 21-latka strzałem w plecy; akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego w Koninie – potwierdziła w piątek prokurator Magdalena Guga z Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Reklama

Policjantowi z Konina Sławomirowi L. postawiono zarzut popełnienia przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci 21-letniego Adama Czerniejewskiego. "Ustalenia śledztwa doprowadziły do wniosku, że oskarżony w sposób niewłaściwy i niezgodnie z ogólnymi zasadami postępowania z bronią palną posługiwał się nią podczas interwencji; doszło do wystrzału śmiertelnego, w wyniku czego życie stracił Adam Cz." – powiedziała prokurator Guga.

Reklama

Według śledczych funkcjonariusz policji prowadził pościg z niezabezpieczoną bronią, trzymając palec prawej dłoni w pobliżu języka spustowego. "Podczas próby pochwycenia uciekającego użył do tego ręki, w której trzymał przeładowany pistolet, kierując broń w stronę 21-latka, na skutek czego doszło do niezamierzonego wystrzału" – wynika z aktu oskarżenia. Materiał dowodowy - jak przekazała prokurator - nie wskazuje, żeby podczas pościgu padł strzał ostrzegawczy, co dowodzi, że "nie był to strzał zamierzony, tylko nieodpowiednie obchodzenie się z bronią przez policjanta" – powiedziała.

Czytaj też

Sprawa dotyczy wydarzeń z 14 listopada 2019 r., kiedy przed południem na jednym z konińskich osiedli patrol policji próbował wylegitymować 21-latka i dwóch 15-latków. Najstarszy, Adam Czerniejewski zaczął uciekać i - według informacji śledczych - nie reagował na wezwania do zatrzymania. Dlatego goniący go funkcjonariusz Sławomir L. użył broni. 21-latek zmarł na miejscu zdarzenia pomimo udzielonej pomocy medycznej. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała na ciele mężczyzny ranę postrzałową na wysokości serca.

Reklama

Prokuratura Regionalna w Łodzi wszczęła śledztwo ws. nieumyślnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza i nieumyślnego spowodowania śmierci, które trwało ponad 2 lata. W tym czasie zgromadzono liczne ekspertyzy: daktyloskopijne, biologiczne, fizykochemiczne, mechanoskopijne oraz badania śladów prochu. Ostatecznie podejrzany usłyszał tylko jeden zarzut.

Z ustaleniami prokuratury nie zgadza się ojciec zastrzelonego Adam Czerniejewski. "Będę walczył, by policjant odpowiedział za zabójstwo" – powiedział. Sławomir L. nie przyznał się do zarzutu, odmówił składania wyjaśnień. Złożył jedno oświadczenie, w którym poinformował prokuraturę, że strzał padł z przodu. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Źródło:PAP

Komentarze