Reklama

Policja

Policyjne hełmy potrzebne od zaraz

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Do policjantów już jesienią tego roku trafić mogą nowe hełmy odłamko- i kuloodporne typu ACH lub MICH. W ogłoszonym właśnie przez Komendę Główną Policji postępowaniu chodzi o dostawę w sumie nawet ponad 2600 sztuk. Co ciekawe, KGP na oferty czeka jedynie do 29 czerwca, a przetarg realizowany jest w ramach procedury przyspieszonej. Czy w tak krótkim czasie formacji uda się znaleźć dostawcę?

Komenda Główna Policji pilnie szuka dostawcy hełmów odłamko- i kuloodpornych typu ACH lub MICH, które na wyposażenie formacji powinny trafić jeszcze w tym roku. KGP potencjalnym oferentom dała niewiele czasu na przygotowanie propozycji, bowiem otwarcie ofert nastąpić ma 29 czerwca, a więc już za dwa tygodnie. Jak widać, Policja spieszy się zakupem. 

Jak czytamy w uzasadnieniu do przetargu, procedura skrócona, która została zastosowana przez formację, "podyktowana jest pilną koniecznością doposażenia funkcjonariuszy oddziałów zwartych policji w sprzęt ochrony balistycznej, który stanowi podstawowe wyposażenie wpływające na bezpieczeństwo policjantów realizujących działania blokadowe". Jak dodaje KGP, problemem ma być też epidemia koronawirusa. "(…) z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne wywołane wirusem SARS-CoV-2 oraz związane z tym opóźnienia w zakresie dostaw poszczególnych komponentów lub gotowego sprzętu, zagrożony może być termin realizacji zamówienia wyznaczony na dzień 30 listopada 2020 r." – czytamy.

Czego szuka Policja?

Przedmiotem zamówienia jest dostawa hełmów odłamko- i kuloodpornych typu ACH lub MICH w kolorze czarnym. Chodzi dokładnie o 2 130 sztuk w ramach zamówienia podstawowego (gwarantowanego) oraz maksymalnie dodatkowych 500 sztuk, jeśli KGP zdecyduje się na skorzystanie z prawa opcji. 

Zgodnie z wymaganiami zawartymi w specyfikacji technicznej, czerep hełmu musi być wykonany z materiałów kompozytowych, w wersji pełnej tj. zakrywającej ucho, w kolorze czarny mat. Konstrukcja nie może utrudniać ruchów głowy i powodować zaczepiania o inne elementy wyposażenia policjanta, np. górne części kamizelki kuloodpornej. Hełm nie może też utrudniać przyjmowania właściwych postaw strzeleckich (w tym leżącej) i zapewniać możliwość jednoczesnego stosowania przez użytkownika systemu łączności z aktywną ochroną słuchu, zestawu noktowizyjnego, maski przeciwgazowej czy ochrony oczu. Policja wymaga, by konstrukcja hełmu pozbawiona była w części przedniej tzw. "daszka".

Czerep hełmu musi być wykonany w co najmniej dwóch wielkościach, a na powierzchni czołowej musi znajdować się adapter do mocowania noktowizji (monokular/gogle itp.). Na powierzchni czerepu muszą się też znaleźć szyny boczne do mocowania adapterów PICATINNY, wyposażone w "odciąg" noktowizora, z elastycznych linek, jednym końcem przytwierdzone do szyny a drugim wyposażonym w hak. Maksymalna masa kompletnego hełmu dla największego rozmiaru czerepu nie może być większa niż 1550 g. 

Złożone oferty komisja przetargowa oceni biorąc pod uwagę trzy kryteria: okres gwarancji na zachowanie odporności balistycznej deklarowanej przez producenta (20 proc.), rodzaj mocowania hełmu na głowie (20 proc.) oraz cenę (60 proc.). Na oferty KGP czeka do 29 czerwca. Zwycięska firma będzie zobowiązana do dostarczenia hełmów do 30 listopada 2020 roku (zamówienie podstawowe) i 15 grudnia (zamówienie opcjonalne).

Policja inwestuje

Jeśli trwające właśnie postępowanie zakończy się sukcesem, będzie to jeden z największych zakupów policyjnych hełmów w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że KGP jeszcze w sierpniu ubiegłego roku zdecydowała się na zakup 3032 hełmów odłamko- i kuloodpornych typu ACH lub MICH w ramach zamówienia podstawowego oraz 468 sztuk w ramach zamówienia opcjonalnego. Zamówienie trafiło ostatecznie do firmy UMO, która oferowała polskim funkcjonariuszom hełm BK-ACH, chorwackiego producenta systemów ochrony balistycznej Sestan Bush d.o.o. Prelog, za 1 177,71 zł (wartość całej dostawy: 4 121 985,00 złotych brutto). Niedługo później, bo w listopadzie 2019 roku, Policja znów szukała dostawcy hełmów, co zresztą podobnie jak w przypadku obecnego postępowania, działo się w ramach procedury przyspieszonej. Tym razem w postępowaniu na dostawę 250 sztuk hełmów typów ACH (ang. Advanced Combat Helmet) lub MICH (Modular Integrated Communications Helmet) w wersji "high-cut" z adapterem do montażu noktowizji, zwycięska okazała się oferta firmy Lubawa, która oferowała mundurowym hełmy AMP-1E HC. Za dostawy KGP zapłacić miała 473 550 złotych.

Jak na razie nie wiadomo jakim budżetem dysponuje Komenda Główna Policji. Biorąc jednak pod uwagę liczbę hełmów jakie chce pozyskać, można przypuszczać, że na zrealizowanie dostaw konieczne będzie wyasygnowanie kilku milionów złotych.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama