Reklama

Policja

Policja podpisze umowę na trzeciego Black Hawka. Znamy datę

fot. policja.pl
fot. policja.pl

O tym, że Polska Policja kupi trzeci śmigłowiec S-70i Black Hawk, poinformował we wtorek szef MSWiA Joachim Brudziński. Zapowiadał, że podpisanie porozumienia nastąpi „w najbliższych dniach”. Umowa ma zostać podpisana 19 listopada w Mielcu. W rozmowie z InfoSecurity24.pl informację tę potwierdził Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk.

„W poniedziałek podpisujemy umowę na trzeci śmigłowiec Black Hawk” – poinformował w rozmowie z InfoSecurity24.pl Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Szef Policji podkreślił, że śmigłowce wielozadaniowe są niezbędne m.in. do wykonywania nałożonych na Policję zadań kontrterrorystycznych. Do podpisania umowy, podobnie jak ostatnio, ma dojść w zakładach PZL Mielec.

Środki na zakup trzeciego śmigłowca pochodzą z programu modernizacji służb mundurowych. Za dwa dotychczas kupione śmigłowce, Policja zapłaciła ponad 142 mln złotych. Jak na razie nie wiadomo ile kosztować będzie trzecia maszyna. Podpisana 30 maja przez Policję umowa dotyczy też m.in. utworzenia infrastruktury niezbędnej dla eksploatacji śmigłowców oraz szkolenia mechaników i pilotów, w tym co najmniej dwóch instruktorów uprawnionych do szkolenia w zakresie pilotażu maszyn Black Hawk.

Jak zapowiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, dwa zakupione wcześniej Black Hawki powinny znaleźć się w Policji jeszcze w tym miesiącu. „Pod koniec tego miesiąca oba śmigłowce trafią do Warszawy” – powiedział szef Policji.

Wielu ekspertów podkreśla, że używana obecnie w Policji śmigłowcowa flota jest przestarzała. O sytuacji w policyjnym lotnictwie mówił w rozmowie z Defence24.pl gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych. "Lotnictwo Policji jest obecnie w bardzo złej sytuacji sprzętowej. Można nawet powiedzieć, że w stosunku do potrzeb, i uwzględniając stan wyposażenia – formacje śmigłowcowe istnieją jedynie w formie szczątkowej. Dlatego powtarzam - niezależnie od sposobu, w jaki zostaną pozyskane śmigłowce, powinno to być bezzwłocznie realizowane" - mówił Wroński. Przypomnijmy, zgodnie z informacjami jakie przekazała nam KGP, dziś Policja, do działań operacyjnych dysponuje 10 śmigłowcami: jeden Bell-412, dwa Bell-206, trzy W3/W-3A, trzy Mi-2 oraz dwa Mi-8.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze