Reklama

Policja

Trzeci Black Hawk trafi do Policji. Porozumienie w najbliższych dniach

fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

”W najbliższych dniach będzie podpisane porozumienie na zakup kolejnego Black Hawka dla Policji” - powiedział dziś rano w programie Gość Radia Zet Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Poprzednią umowę na dostawę dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk Policja popisała 30 maja. Już wtedy informowaliśmy o tym, że istnieje opcja zakupu kolejnych dwóch maszyn.

Zgodnie z zapowiedziami szefa MSWiA w najbliższych dniach ma zostać podpisane porozumienie na zakup trzeciego śmigłowca Black Hawk dla Polskiej Policji. Jak narazie nie wiadomo czy trzecia maszyna, podobnie jak dwie kupione pod koniec maja, trafi do Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Nie wiadomo też, w ramach jakiej procedury zostanie dokonany zakup. 

"Program modernizacji postępuje" - powiedział Joachim Brudziński w porannej rozmowie Gość Radia Zet. 

Prowadzimy nadal program modernizacji, wymieniamy sprzęt, wymieniamy samochody, kupujemy helikoptery. Po raz pierwszy w historii Polskiej Policji zakupiono dwa nowoczesne Black Hawki. I tutaj uwaga, żeby była też jakaś dodatkowa korzyść z tej naszej rozmowy, to dam Pani najświeższą informację otóż w najbliższych dniach, będzie podpisane porozumienie na zakup kolejnego Black Hawka dla Policji.

Joachim Brudziński, szef MSWiA

Za dwa dotychczas kupione śmigłowce, Policja zapłaci ponad 142 mln złotych. Nie wiemy ile kosztować będzie kolejna maszyna. Warto jednak podkreślić, że wartość kontraktu nie jest tożsama z ceną maszyn i nie należy dzielić jej przez liczbę zakupionych śmigłowców, gdyż nie zawiera ona jedynie kosztów ich pozyskania. W umowie poza dostawą dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk w ustalonej przez zamawiającego konfiguracji zawiera się również utworzenie infrastruktury niezbędnej dla ich eksploatacji oraz program szkolenia mechaników i pilotów, w tym co najmniej dwóch instruktorów uprawnionych do szkolenia w zakresie pilotażu śmigłowców Black Hawk.

Jak przekonywał Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka "co bardzo ważne dla nas, umowa obejmuje też serwisowanie tych śmigłowców”.

Przypomnijmy, Policja śmigłowce Black Hawk kupiła w ramach tzw. procedury z wolnej ręki. Krajowa Izba Odwoławcza wyrokiem z 10 sierpnia oddaliła odwołanie wniesione przez Airbus Helicopters dotyczące udzielenie zamówienia z wolnej ręki.

Radio Zet/DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. sża

    Myślę, że jest to całkiem niezły śmigłowiec do przewożenia policyjnych VIP-ów.

Reklama

Najnowsze