Policja
Policja kupuje pistolety
Komenda Główna Policji, planuje zakup 965 sztuk pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parebellum, które są podstawowym rodzajem uzbrojenia indywidualnego policjanta, oraz 350 sztuk pistoletów samopowtarzalnych P99 (lub równoważny) kal. 9x19 mm Parabellum w wersji szkoleniowej, przeznaczonych do treningu bezstrzałowego. Do policjantów nowa broń powinna trafić jeszcze w tym roku.
Przetarg na dostawę pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm rozpisany został w ramach dwóch zadań. Pierwsze, dotyczy 965 sztuk pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum (bez kabury i ładownicy). Zgodnie z wymaganiami, masa pistoletu bez magazynka nie powinna być większa niż 800 gram. Nowa policyjna broń nie powinna być też dłuższa niż 205 mm, szersza niż 37 mm oraz wyższa niż 150 mm. Długość lufy określono minimum na 90 mm, a linii celowniczej na minimum 150 mm. Pistolet musi działać niezawodnie zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach. Dodatkowo, broń powinna być wyposażona we wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej oraz posiadać zabezpieczenie przed wystrzałem przedwczesnym (przy niezaryglowanym zamku) oraz przypadkowym (przy nieściągniętym języku spustowym). Zdjęcie blokad musi następować automatycznie, podczas ściągania języka spustowego. Pistolet nie może być wyposażony w kompensatory odrzutu i podrzutu.
Wszystkie powierzchnie zewnętrzne broni muszą posiadać metalowe wykończenie w kolorze czarnym lub ciemno-grafitowym, a szkielet pistoletu musi być wyposażony w szynę montażową z systemem mocowania wg. standardu Picatinny MIL-STD-1913, dla akcesoriów takich jak oświetlenie taktyczne czy wskaźnik laserowy.
Czytaj też: W Policji duże zakupy amunicji
Zadanie drugie, dotyczy zakupu 350 sztuk pistoletów samopowtarzalnych P99 (lub równoważny) kal. 9x19 mm Parabellum w wersji szkoleniowej. Pistolet musi być pod względem funkcjonalnym oraz konstrukcyjnym zgodny z bojową wersją pistoletu P99 kal. 9,19 mm Parabellum. Policja nie dopuszcza ofert tzw. „przekrojów broni”. Dostarczone pistolety powinny umożliwiać pracę mechanizmów broni tak jak dzieje się to w wersji bojowej, w tym bezawaryjną eksploatację w warunkach treningu bezstrzałowego, zarówno z nabojem (tzw. zbijak) wprowadzonym do komory nabojowej, jak i bez niego. Broń musi posiadać zaślepiony przewód lufy oraz być pozbawiona możliwości odpalenia naboju. Wersje szkoleniowe, które chce kupić KGP, powinny mieć szkielet wykonany z tworzywa w kolorze kontrastowym (czerwony lub pomarańczowy) oraz posiadać oznaczenie „SZKOLNY” na zamku oraz na występie ryglowym lufy.
W ocenie złożonych ofert pod uwagę brana będzie cena (60 proc.) oraz gwarancja na pistolety i magazynki (40 proc.). Termin składania ofert mija 23 lipca, a broń ma trafić do funkcjonariuszy do 14 grudnia 2018 roku.
DM
Mathieu
HK SFP9 SF, wyposażenie Policji w Brandenburgii, tańszy od rodzimego i solidnie wykonany, ale chyba trochę za późno bo zakłady podpisały juz tyle umów z różnymi krajami i formacja mi, że czas oczekiwanią napewno wydłużony.
On
Paranoja :) i potem okazuje się ze taki cywil jak ja z pozwoleniem mam lepsza broń w domu niż Policja czy wojsko polskie :)