Reklama

Policja

Policja gotowa do militaryzacji?

Autor. KWP w Lublinie

Policjanci w całej Polsce przeprowadzili ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-22”. Ich celem było sprawdzenie gotowości do militaryzacji jednostek policji na wszystkich szczeblach.

Reklama

Ćwiczenia pod kryptonimem "EGIDA-22", zarządzone przez premiera, odbyły się w niedzielę i trwały od rana do późnego wieczora. "Celem ogólnopolskich działań było sprawdzenie gotowości jednostek policji przewidzianych do militaryzacji, funkcjonalności procedur i rozwiązań planistycznych przyjętych w zakresie uzupełniania potrzeb osobowych, frekwencji oraz płynności przebiegu procesu przyjęcia osób, które otrzymały przydziały" - podkreślił rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka.

Reklama

"Rezerwiści (posiadający nadane przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostkach zmilitaryzowanych Policji -przyp. red.) wzięli udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, w ten sposób zdobywając wiedzę policyjną dotyczącą m.in. użycia i obsługi broni palnej, technik interwencji, czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej" - przekazał. Ciarka przypomniał, że było to kolejne powołanie rezerwistów. "Policja w zakresie liczby corocznych powołań osób (rezerw osobowych) do odbycia ćwiczeń jest drugą, po Siłach Zbrojnych RP, formacją w skali państwa. Za koordynację ćwiczeń odpowiada Komenda Główna Policji, komendy wojewódzkie policji oraz szkoły policji" - wskazał.

Czytaj też

Obserwatorami niedzielnych ćwiczeń oprócz przedstawicieli Komendy Głównej Policji byli przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak informuje KGP, źródłem finansowania ćwiczenia są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2021 - 2035.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. Norman

    Medialnymi pokazami homeopatycznego sprzętu nie wyszkolimy ludzi.

  2. Norman

    Brak broni długiej, kamizelek z ładownicami,masek przeciwgazowych, hełmów i osobistych apteczek ze stazami i środkami homeostatycznymi. Każdy funkcjonariusz policji, straży granicznej, służby celnej i więziennej pracujący nie za biurkiem powinien mieć na stanie zestaw w/w i choć dwa dni intensywnego szkolenia z bronią długą w roku.Służby są niestety rozbrojone.

Reklama

Najnowsze