Reklama

Policja

Policja finalizuje zakup czterech śmigłowców

Autor. Wielkopolska Policja/Facebook

Na początku stycznia informowaliśmy o tym, że Policja rozstrzygnęła przetarg na cztery śmigłowce jednosilnikowe. Wybór był jednak dość oczywisty, bowiem w postępowaniu złożono tylko jedną propozycję - pochodzącą od JB Investments, które zaoferowało maszynę Bell 407 GXi. Dziś formacja poinformowała o podpisaniu umowy na realizację dostaw co - biorąc pod uwagę wcześniej pojawiające się informacje - dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem.

Reklama

Nowe śmigłowce zostaną zakupione w ramach projektu "Bezpieczniej na drogach – lotniczy nadzór nad ruchem drogowym", realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Krótko mówiąc, więszkość środków na ten cel, nie będzie pochodzić z policyjnego budżetu. Dostawa czterech śmigłowców Bell 407Gxi (koszt zakupu to prawie ponad 176 mln mln złotych brutto) sprawi też, że formacja dysponować będzie łącznie już siedmioma takimi maszynami i tym samym to właśnie ich w Policji będzie najwięcej. Na drugim miejscu - pod względem liczebności - znajdą się śmigłowce S-70i Black Hawk. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zakup śmigłowców Bell 407GXi to realizacja planów kierownictwa Policji, które nie ukrywało, że w polityce zakupowej będzie starało się zmierzać do unifikacji floty. Wielokrotnie podkreślono również, że zakup nowych maszyn pozwoli na zastąpienie tych już wysłużonych. Mowa o wiropłatach W-3/W-3A i Mi-8.

Docelowo, jak powiedział dziś wiceszef Policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak, założenia są takie, by każdy z czterech Belli, na których dostawę podpisano dziś umowę, wyposażony był w system obserwacji lotniczej. Jego pozyskanie przewiduje opcja zakupowa zapisana w realizowanym właśnie przetargu. 

Śmigłowce Bell 407GXi mają być wykorzystywane – jak podaje Policja - do monitorowania i nadzorowania ruchu drogowego na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz granicach dużych aglomeracji miejskich, ujawniania i koordynowania działań związanych z nielegalnymi wyścigami i przejawami "piractwa drogowego", sporządzania dokumentacji wizyjnej z miejsc katastrof, wypadków komunikacyjnych i innych zdarzeń oraz prowadzenia i koordynacji działań pościgowych za sprawcami wypadków drogowych oraz innych przestępstw o charakterze kryminalnym.  

Bell-407 GXi to lekki śmigłowiec wielozadaniowy, patrolowo-obserwacyjny umożliwiający zabranie na pokład załogi składającej się z: 1 lub 2 pilotów, operatora SOL/mechanika oraz do 4 pasażerów. Wykorzystywany jest do zabezpieczenia imprez masowych, poszukiwań czy pościgów. Umożliwia wykonywanie operacji lotniczych zarówno w dzień, jak i w nocy, w tym przy wykorzystaniu gogli noktowizyjnych NVG. Prędkość przelotowa, jaką może osiągnąć to 216 km/h, a zasięg wynosi ok. 600 km.

Czytaj też

Obecnie Lotnictwo Policji eksploatuje 12 maszyn: 2 śmigłowce Mi-8, 2 - W-3 „Sokół", 2 Belle-206B-III Jet Ranger, 3 śmigłowce S-70i Black Hawk oraz 3 Belle-407GXi. Bilans ten zmieni się jednak i to nie tylko za sprawą nowych Belli. Warto przypomnieć, że do Policji trafią tez trzy śmigłowce S-70i Black Hawk, które kupiono „na spółkę" z Państwową Strażą Pożarną. Koszty pokrył Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który na tę inwestycję przeznaczył 350 mln złotych. Pierwsza z maszyn trafi w ręce policyjnych pilotów – podobnie jak Belle – w 2023 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama