Reklama

Służby Mundurowe

Pełnopłatne L-4 dla mundurowych?

fot. MSWiA
fot. MSWiA

Zgodnie z zapowiedziami z zeszłego tygodnia, Joachim Brudziński spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych MSWiA. Spotkanie było efektem postulatów jakie do ministra skierowali w marcu związkowcy. Jak zadeklarował Brudziński powołany zostanie wspólny zespół roboczy, który będzie analizował przedstawione przez związkowców postulaty. Szef MSWiA zapowiedział też m.in., że rozpocznie prace legislacyjne w sprawie pełnopłatnych zwolnień lekarskich do 30 dni.

W postulatach jakie związki zawodowe przesłały ministrowi Brudzińskiemu, znalazły się m.in. kwestie dotyczące podniesienia o 650 złotych uposażenia dla każdego funkcjonariusza. Obecni na spotkaniu minister Brudziński i wiceminister Zieliński, przekonywali, że od 1 stycznia 2019 roku funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa będą zarabiać średnio o ponad 800 zł więcej niż w 2015 r., a wynagrodzenia pracowników cywilnych wzrosną średnio o 750 zł. 

MSWiA, po raz kolejny, zwróciło też uwagę na podwyżki, jakie funkcjonariusze otrzymali i otrzymają w ramach tzw. ustawy modernizacyjnej. Brudziński przypomniał także o pieniądzach dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy, które trafić mają od 1 maja tego roku do Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej.

Spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze. Chcemy dialogu ze związkami zawodowymi. Poprzez powołanego przeze mnie pełnomocnika jestem na bieżąco informowany o propozycjach i postulatach służb mundurowych.

Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

MSWiA chce też wrócić do pomysłu pełnopłatnych zwolnień lekarskich dla funkcjonariuszy do 30 dni w roku, o czym pisaliśmy na InfoSecurity24.pl w ubiegłym tygodniu. Przypomnijmy, pomysł pojawił się w 2016 roku, kiedy szefem MSWiA był Mariusz Błaszczak. Zapowiadał on wtedy, że w ciągu roku w 100 proc. będzie płatne 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy. Związkowcy postulowali wydłużenie tego czasu do 90 dni w roku. Na zapowiedziach się jednak skończyło, i do dziś przepisy w tej kwestii nie uległy zmianie. Joachim Brudziński zapowiedział dziś, że po konsultacjach ze wszystkimi związkami zawodowymi rozpocznie proces legislacyjny. Projekt, ma na pierwszy rzut oka takie same założenia jak zapowiedzi z 2016 roku, i zakłada, że za okres zwolnienia lekarskiego do 30 dni w roku, funkcjonariuszom przysługiwałoby wynagrodzenie w wysokości 100 procent. 

Inne związkowe postulaty, czyli m.in. powrót do zasad emerytalnych sprzed 2013 roku, mają zostać przeanalizowane przez wspólny zespół roboczy.

W komunikacje jaki MSWiA wydało po spotkaniu,  podkreślono, że resort "nie prowadzi i nie planuje prowadzić żadnych prac nad zmianami w systemie emerytur mundurowych”. Tak jasne stanowisko, jest odpowiedzią na pojawiające się informacje dotyczące zmian w systemie emerytalnym dla służb podległych resortowi spraw wewnętrznych. MSWiA stanowczo zaprzeczyło, że chce włączyć funkcjonariuszy do ZUS i zapewniło, że „w dalszym ciągu mundurowi będą korzystać z resortowego systemu emerytalnego”.

MSWiA/DM

Reklama
Reklama

Komentarze