Reklama

Policja

Jeden chętny na przegląd śmigłowca Bell 412

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Tylko jeden podmiot był zainteresowany realizacją przeglądu policyjnego śmigłowca Bell 412 HP. Oferta, która opiewa na kwotę ponad 1,2 mln złotych brutto, mieści się w budżecie policji.

Firma JB Investments Sp. z o.o. z Warszawy, która jest polskim partnerem koncernu Bell, oferuje wykonanie przeglądu policyjnego śmigłowca za 1,286 mln złotych brutto. Potencjalny wykonawca mieści się więc w kwocie, jaką na realizację usługi chciała maksymalnie przeznaczyć Komenda Główna Policji. Jak informuje KGP, budżet na ten przetarg wynosi 1,350 mln złotych brutto.

Jeśli zamówienie trafi ostatecznie do JB Investments, spółka będzie miała 28 dni na realizację usługi od momentu przekazania jej śmigłowca. 

Zgodnie z opublikowanym na początku grudnia ogłoszeniem, policji chodzi o wykonanie przeglądu po 300 godzinach/12 miesiącach lub 600 godzinach/12 miesiącach eksploatacji. Należy podkreślić, że w przypadku śmigłowców, od wykonania przeglądu zależy utrzymanie maszyny w zdatności do lotu. Jak wskazano, wykonawca musi dysponować certyfikatem PART-145 z zatwierdzonym zakresem prac, uprawniających do wykonania przeglądu śmigłowca typu Bell 412 oraz certyfikatem organizacji projektującej PART-21, umożliwiającym wykonanie modyfikacji będącej przedmiotem zamówienia w przetargu. To ostatnie dotyczy min. zakresu zmiany (modyfikacji) na polu awioniki i jej instalacji, systemu elektrycznego i struktury.

Maszyna Bell 412 HP to dwusilnikowy lekki śmigłowiec wielozadaniowy, który do Policji trafił w 2011 roku z 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego. Na co dzień realizuje on typowe zadania policyjne w ramach Zarządu Lotnictwa Policji Komendy Głównej Policji. Oprócz Polski, śmigłowce Bell 412 są wykorzystywane także przez służby mundurowe w innych państwach, m.in. Brazylii, Kandzie, Finlandii czy Czechach. 

Generalnie, po reorganizacji lotnictwa Służb Porządku Publicznego na szczeblu MSWiA przeprowadzonej w 2009 roku Lotnictwo Policji operuje współcześnie z 6 baz. Jest to baza centralna znajdująca się na lotnisku Warszawa-Babice oraz 5 baz terenowych zlokalizowanych przy Komendach Wojewódzkich Policji w Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

Wydział Operacji Lotniczych, Zarządu Lotnictwa Policji KGP – Warszawa dysponuje obecnie 1 śmigłowcem Bell 206, jedną maszyną Bell 412, dwoma Mi-8 oraz dwoma W-3. Sekcja Lotnictwa KWP w Krakowie ma na stanie jeden śmigłowiec W-3, w Łodzi znajduje się jeden Bell 206, w Poznaniu jeden Mi-2, w Szczecinie jeden Mi-2, także we Wrocławiu bazuje jeden Mi-2. Do tej liczby, należy oczywiście dodać kupione niedawno maszyny S-70i Black Hawk.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze