Policja
Jaka Policja w 2025 roku? Wśród propozycji zróżnicowanie uposażeń i kategoryzacja jednostek
Jakie plany na 2025 rok ma największa w Polsce służba mundurowa? Co dalej z programem modernizacji i uzupełnianiem wakatów? Na jakie zmiany w systemie uposażeń liczyć mogą funkcjonariusze? W poniedziałek w siedzibie MSWiA szef resortu Tomasz Siemoniak, jego zastępca Czesław Mroczek oraz komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń przedstawiali plan na 2025 rok oraz podsumowali to, co udało się zrobić przez ostanie 12 miesięcy. Problemów do rozwiązania nie brakuje i choć kierownictwo resortu oraz samej Policji ma pomysły, jak można niektóre rzeczy naprawić, wciąż otwarte pozostaje pytanie, jak wypadną one w zderzeniu z rzeczywistością. A ta - nie tylko w przypadku Policji - jak pokazuje doświadczenie, potrafi zaskakiwać.
Niewiele wskazuje na to, by w 2025 roku waloryzacja uposażeń wyniosła więcej niż zapisane w projekcie ustawy budżetowej 5 proc. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, odpowiadając na pytanie redakcji InfoSecurity24.pl, powiedział wprost, że postulat większych podwyżek, „wykracza poza możliwości ministra spraw wewnętrznych i administracji”. „W tym zakresie mamy rozstrzygniecie całego rządu” - podkreślił wiceminister Mroczek. Jak jednak dodał, w ramach prac zespołu - poza kwestiami świadczenia mieszkaniowego, modernizacji i ochrony zdrowia - jest jeszcze jeden ważny obszar, na temat którego trwają rozmowy, „a mianowicie zmiana systemu uposażeń”. Jak mówił, liczy na to, że w bliskiej perspektywie uda się dojść do porozumienia także w tej kwestii.
Pewien pomysł na to, jak mogłyby wyglądać policyjne wynagrodzenia, ma Komenda Główna Policji. Z rekomendacji wypracowanych przez zespół powołany w formacji do opracowania koncepcji ścieżki rozwoju zawodowego policjantów i pracowników Policji wynika, że należy dokonać kategoryzacji stanowisk służbowych oraz samych jednostek Policji „z przypisaniem stanowisk i mnożników”. Oprócz tego zespół rekomenduje też m.in. wprowadzenie dodatku progresywnego oraz „zróżnicowania uposażeń w zależności od rodzaju służby”. Oprócz tego - zdaniem KGP - stanowiska służbowe powinny być dedykowane realizacji zadań czy pełnionych funkcji. Należy też rozważyć zmiany „w zakresie umiejscowienia KSC (Korpus Służby Cywilnej - przyp. red.) i pracowników Policji w strukturze formacji” oraz opracować „szybka ścieżkę ewentualnego przejścia do służby w Policji”.
Rozwiązania te mają na celu z jednej strony przekonanie policjantów do pozostawania w służbie z drugiej zachęcenie do zasilania szeregów formacji. Z informacji, jakie przekazał nadinsp. Marek Boroń wynika, że w przyszłym roku Policja zamierza przyjąć ponad 6,5 funkcjonariuszy, a na dziś odejście z formacji na początku przyszłego roku zapowiada ponad 2 tys. mundurowych.
"Odbudowa" po "degradacji"
W trakcie poniedziałkowej konferencji w gmachu resortu spraw wewnętrznych i administracji, jego szef Tomasz Siemoniak ocenił, że 2024 rok był dla Policji rokiem trudnym. „Rok odbudowy po ośmiu latach degradowania tej służby, wykorzystywanie politycznego, zapaści kadrowej, politycznej nominacji” – ocenił Siemoniak.
Czytaj też
Szef MSWiA podał, że wśród działań, które resort podejmuje wspólnie z kierownictwem Policji uwaga skupiona jest m.in. „odbudowie pionu kryminalnego, szczególnie zaniedbanego przez ostatnie lata”. „Jest wielka potrzeba wzmacniania tego pionu. Mamy do czynienia z przestępcami działającymi w sposób coraz bardziej wyrafinowany, a także z przestępczością, która przenosi się z zagranicy, przestępczością narkotykową. To wszystko są zadania dla polskiej policji” – mówił minister.
Z kolei wiceszef MSWiA Czesław Mroczek zwrócił uwagę na to, że budżet Policji „w 2024 roku wzrósł o 30 procent w stosunku do 2023 roku, natomiast na 2025 roku, w stosunku do 2023 r. to będzie wzrost o 41 procent”. „Takiego wzrostu nakładów na policję nie było od wielu lat. Oczywiście ten wzrost jest niezwykle potrzebny, odpowiada na bardzo duże potrzeby w Policji i w dalszym ciągu będziemy podejmowali działania, by nakłady na Policję rosły” – zapewnił Mroczek.
❗ Wzrost zainteresowania służbą w @PolskaPolicja ⤵️ pic.twitter.com/bYxXIUbUMD
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) December 2, 2024
Wiceszef resortu podał też dane dotyczące chętnych do służby w Policji. W tym roku - jak poinformował - do formacji zgłosiło się blisko 21 tys. kandydatów. „W stosunku do roku poprzedniego to jest wzrost od kilka tysięcy. W roku poprzednim było to niecałe 16 tysięcy, więc na koniec roku możemy mieć ponad 6 tysięcy więcej chętnych do pracy w Policji niż poprzednich latach” – ocenił.
„Ten rok jest ważny z tego punktu widzenia, że możemy już stwierdzić na podstawie prognoz, że w rozpoczyna się proces odbudowy liczebności Policji. Dlatego, że do Policji przyjmiemy ponad 6 tysięcy, a odejdzie około 5 700” – przekazał.
Według Czesława Mroczka istotną barierą w naborze do formacji jest proces szkolenia. „Baza szkolenia, którą przyjęliśmy, pozwala na szkolenie podstawowe, rocznie około 5 tysięcy policjantów. Poprzez przebudowę systemu szkolenia, w przyszłym roku w sposób znaczący chcemy zwiększyć liczbę osób przyjmowanych do Policji” - podkreślił.
Nadchodzi kolejna modernizacja
W ramach planów na przyszły rok wiceszef MSWiA przekazał, że resort przygotowuje m.in. nowy wieloletni program modernizacyjny dla służb. „Policja oczywiście ma swój udział w tym programie. To będzie program zwiększający potencjał i zdolność do działania, skuteczność Policji. Będziemy starali się doprowadzić do końca proces odbudowy czy budowy nowych obiektów, w szczególności jeżeli chodzi o komendy powiatowe i komisariaty” – podał.
Czytaj też
W trakcie konferencji komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń odniósł się do postulatów środowiska policyjnego dotyczącego zabezpieczenia funkcjonariuszy. „Policjanci domagają się nowych rozwiązań dotyczących zabezpieczenia, chodzi o kamizelki taktyczne z wkładami balistycznymi dla służby prewencyjnej, ale również dla służby ruchu drogowego. Dlatego nad tym pracujemy i chcemy, żeby ci policjanci takie wyposażenie mieli, żeby czuli się bezpiecznie, realizując swoje zadania” – podkreślił generał.
Ocenił także, że modernizacja Policji to proces, który będzie trwał lata. „Mamy tu do czynienia z głęboką zapaścią i odbudowujemy to wszystko, co jest związane z inwestycjami, ale również z zakupami. Formacja, która liczy około 100 tysięcy, każdego dnia zużywa ten sprzęt i ten sprzęt musi być wymieniany” – powiedział komendant główny Policji.
Jak dodał, w 2025 roku formacja planuje też duże wydatki na transport, uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie policjantów. „Dodatkowo – jeżeli chodzi o szkolenie – wyposażamy jednostki Policji w strzelnice kontenerowe, bo nie wszędzie jesteśmy w stanie zbudować strzelnicę. Chcemy, żeby ten proces przyspieszył” – zaznaczył.
Dominik Mikołajczyk, Bartłomiej Figaj