Reklama

Policja

Elbląg testuje kamery na mundury [WIDEO]

Fot. kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Fot. kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu od kilku dni pełnią służbę wyposażeni w kamery nasobne - informuje kom. Krzysztof Nowacki. W Elblągu ruszył bowiem program testowania urządzeń. Uwagi i spostrzeżenia policjantów mają posłużyć do wprowadzenia ewentualnych modyfikacji w programie.  

Wprowadzone kamery jednoznacznie pozwolą wyjaśnić sytuacje sporne, z jakimi mogą się spotkać policjanci podczas interwencji - podkreśla kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. Sprzęt trafił w pierwszej kolejności do policjantów patrolowo-interwencyjnych oraz funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego, którzy pełnią służbę na drodze. Podczas interwencji w miejscu publicznym policyjne kamery będą nagrywać przebieg interwencji, w tym zarówno obraz jak i dźwięk. To samo będzie miało miejsce podczas kontroli drogowych - zaznacza oficer prasowy.

Urządzenia, których od kilku dni używają elbląscy policjanci, przekazują obraz oraz dźwięk w systemie szyfrowania i mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. W chwili rozpoczęcia rejestracji kamera identyfikuje policjanta oraz ustala czas i datę interwencji. Podkreśla się również, że funkcjonariusz nie ma możliwości ingerencji w zarejestrowany materiał. Pozyskane nagranie jest archiwizowane po wstawieniu kamery do stacji dokującej. Odpowiednie szkolenie w zakresie korzystania ze sprzętu przeszli już policjanci, którzy otrzymali kamery jako pierwsi.

Kamery przymocowane są do mundurów za pomocą bardzo silnych magnesów, co praktycznie uniemożliwia ich utratę przez funkcjonariuszy w trakcie interwencji. Urządzenie nie będzie pracowało non stop podczas służby policjanta, a jedynie podczas interwencji, gdy funkcjonariusz włączy kamerę.

kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Według relacji korzystających już z kamer członków formacji, sprzęt na wyposażeniu funkcjonariuszy "pozwala na uściślenie wielu szczegółów interwencji, często studzi uliczną agresję, ale też zwiększa bezpieczeństwo policjanta".

image
Fot. kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Przypomnijmy, że ostatni przetarg na kamery na mundury rozstrzygnięty został w grudniu 2018 roku. Kamery nasobne dla jednostek Policji, za niemal 14 mln złotych, dostarczy zgodnie z jego wynikami firma Enigma System Ochrony Informacji Sp. z o.o. z Warszawy. Pierwsze kamery do policjantów trafiły 14 grudnia tego roku.

W ramach wspomnianego zamówienia wyposażenie policjantów wzbogaci się o skalowalny system rejestracji audio i wideo, obejmujący 31 zestawów, w skład których wchodzi w sumie 2110 kamer bez wyświetlacza. Kamery są zbudowane w technologii cyfrowej, zapewniają m.in. możliwość nałożenia na nagrania znaku wodnego, zawierającego co najmniej identyfikator kamery, identyfikator użytkownika kamery oraz datę i czas rejestracji. Funkcjonariusze mogą za ich pomocą nagrywać obraz, w tym w warunkach słabego oświetlenia, przy oświetleniu ulicznym czy też wewnątrz budynków. Kamery nagrywają też dźwięk eliminując hałas tła.

Kwestia wyposażenia policjantów w kamery osobiste nabrała rozpędu w grudniu 2017 roku. W ramach pilotażowego programu 180 kamerek trafiły wtedy do funkcjonariuszy trzech garnizonów: stołecznego, podlaskiego i dolnośląskiego. 

Reklama

Komentarze

    Reklama