Reklama

Policja

Ciąg dalszy sagi o policyjnych Glockach 17

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Policja nie zamierza poddawać się w swych staraniach dotyczących zakupu tysiąca pistoletów samopowtarzalnych kalibru 9x19 mm Parabellum Glock 17 dla formacji kontrterrorystycznych i CBŚP. Po fiasku ostatniego przetargu, ogłoszony został nowy z założeniem pozyskania wspomnianej broni jeszcze w tym roku kalendarzowym. Jednocześnie, do funkcjonariuszy w założeniach Policji ma trafić ponad 11 mln popularnej amunicji 9x19 mm Parabellum, z pociskiem typu TFMJ.

Przed nami kolejny odcinek historii w zakresie pozyskania przez Policję pistoletów samopowtarzalnych kalibru 9x19 mm Parabellum Glock 17. Jeszcze 21 czerwca bieżącego roku poinformowaliśmy, że ówczesny przetarg został unieważniony, gdyż jak się okazało, żadna z dwóch ofert nie spełniła wymagań formalnych. Jak donosił Militarny Magazyn MILMAG, obie oferty zawierały błędy, stąd konieczność unieważnienia przetargu. Z informacji do jakich dotarł Magazyn wynika, że jeden z oferentów dostarczył dokumentację w języku obcym, a drugi jeden z wymaganych dokumentów w postępowaniu opatrzył zeskanowanym podpisem odręcznym.

Co więcej, zgodnie z informacjami „Rzeczpospolitej” cała sprawa mogła mieć jeszcze jeden wymiar, gdyż pojawić się miały problemy z jedną z firm oferujących Glocki w przetargu. Chodziło o to, że jedna z ofert miała pochodzić od firmy, której MSWiA usiłowała zabrać koncesję na sprzedaż broni. Trzeba zaznaczyć, że sama Policja unikała łączenia unieważnienia przetargu z szumem medialnym go dotyczącym.

Tak czy inaczej, Policja ponownie poszukuje dostawców pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum Glock 17 (3 generacji) o podwyższonych parametrach lub równoważnych. Analogicznie, jak w przypadku unieważnionego przetargu, chodzi o liczbę 1 tys. pistoletów.

Planuje się, że koniec dostaw ma nastąpić jeszcze do 16 grudnia bieżącego roku. Kryterium oceny nowych ofert ma być oparte na cenie (60 proc.) oraz gwarancji (40 proc.). Należy przy tym zauważyć, że tego rodzaju zakupy stanowią istotny element modernizacji wyposażenia funkcjonariuszy, gdyż chodzi o doposażenie policjantów na co dzień pracujących w pionie kontrterrorystycznym Policji oraz w Centralnym Biurze Śledczym Policji (CBŚP).

Wskazuje się, że tego rodzaju popularne Glocki 17 stanowią de facto podstawowe wyposażenie służb odpowiedzialnych za zwalczanie najcięższych rodzajów przestępczości oraz zatrzymywanie członków grup przestępczych o charakterze zbrojnym. Zaś sama Policja nie ukrywa, że posiadanie takich pistoletów ma bezpośredni wpływ na skuteczność realizowanych ustawowych zadań formacji. Dlatego zaznacza się, że będziemy mieli do czynienia z procedurą przetargową otwartą, ale jednocześnie przyspieszoną. Tym razem, oferty mają być składane do 30 lipca bieżącego roku, wówczas ma również nastąpić ich otwarcie. Przypomnijmy tylko, że za pierwszym razem Policja miała do wydania maksymalnie 3 mln złotych. 

Równocześnie do przetargowego wyłaniania dostawcy Glocków 17 Policja szykuje się do znaczącego zakupu amunicji kal. 9 mm. Dokładniej chodzi o pozyskanie 11 379 000 sztuk amunicji 9x19 mm Parabellum, z pociskiem typu TFMJ (pocisk z całkowicie pokrytym płaszczem, z ang. Total Full Metal Jacket). Tego rodzaju amunicja stanowi podstawowe wyposażenie, jest chociażby wykorzystywana podczas zajęć z wyszkolenia strzeleckiego polskich funkcjonariuszy. W tym przypadku planuje się zakończyć dostawy 29 listopada bieżącego roku, zaś oferty mają napływać do Policji do 29 lipca. Ich ocena ma nastąpić na podstawie dwóch kryteriów, tj. ceny (60 proc.) oraz okresu udzielonej na amunicję gwarancji (40 proc.). 

JR

Reklama

Komentarze (4)

 1. kriss

  A może tak kupić te pistolety bezpośrednio u producenta tej broni??

  1. Adam

   Ale one nie spełniają nawet wymagań Policji, a co dopiero antyterrorystów

  2. Urko

   Nie można, bo musi być przetarg...

  3. w

   a przetarg bedziemy anulowali dotad az wygra ten co miał wygrac. Olac FB Radom. Olac polski przemysł ( resztki). Nie ma jak wizyta u zagranicznego partnera

 2. Adam

  Faworytem jest Tara TM-9 lub CZ P-10F

  1. Ceska Meska

   Mamy 2.700 sztuk do dostarczenia na dziś

 3. Davien

  Dlaczego nasi AT nie mogą używać naszej broni - GROTów i VISów? Terroryzmu u nas nie ma to niech przynajmniej wyglądają patriotycznie.

  1. Adam

   Dlatego że to kiepska i awaryjna broń

  2. euhenio

   Albo Wistów. I rewolwerów Gward. To jako broń boczna. A maszynowa to proponuję Morsa.

 4. Ryszard53

  ta amunicja to do strzelań szkolnych a co z bojową bo chyba nie chodzi o to by oszczędzać na jednej z najważniejszych (bezpieczeństwie szturmującego)

Reklama

Najnowsze