Reklama

Policja

Chińskie drony już niedługo w Polskiej Policji

Dron z rodziny DJI Matrice Fot. ©Raimond Spekking, Wikimedia Commons,CC BY-SA 4.0
Dron z rodziny DJI Matrice Fot. ©Raimond Spekking, Wikimedia Commons,CC BY-SA 4.0

Po licznych perturbacjach dotyczących zakupu nowych bezzałogowych statków powietrznych (bsp) dla Policji, udało się ostatecznie wyłonić dostawcę. Chodzi o przetarg obejmujący przynajmniej 7 zestawów, w ramach zamówienia podstawowego. Każdy z nich składa się z drona głównego oraz drona szkoleniowego.

Policja kupiła bsp w kategorii wielowirnikowce. Chodzi o maszyny pionowego startu i lądowania, o maksymalnej masie startowej do 20 kg. Ostatecznie, dostawcą bsp ma być konsorcjum złożone z firm Dilectro Sp. z o.o. Sp. K. z Warszawy oraz Naftor Sp. z o.o. z Klembowa.

Wartość złożonej przez nich oferty opiewa na 1 859 002,43 zł. Policja na ten cel wyasygnowała 2 399 610 zł. Cały projekt jest współfinansowany przez UE ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Warto dodać, że w przypadku tego przetargu to właśnie wspomniane konsorcjum dwóch firm zgłosiło jedyną ofertę.

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że polscy policjanci otrzymać mają drony DJI Matrice 210 V2. Jak zaznacza ich dostawca, ten model jest wyposażony w kamery termowizyjne oraz ultrazoom, dzięki którym Policja może prowadzić zróżnicowane czynności, niezależnie od panujących warunków. Matrice 210 V2 jest w stanie polecieć, zdaniem Dilectro, na odległość ponad 4 km od operatora, przy zachowaniu pełnej łączności. Zaś zgodnie z informacją producenta, technologia transmisji jest  oparta na systemie OcuSync 2.0 FPV.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy Dilectro, drony tego typu zachowują się stabilnie w zróżnicowanych warunkach. Matrice 210 V2 posiada IP43, a czas jego lotu to ponad 25 minut z pełnym wyposażeniem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo lotu, dron jest także wyposażony w spadochron. Seria dronów Matrice 200/210 została zaprojektowana do celów specjalistycznych. 

Nowe policyjne drony są produkowane przez jedną z największych obecnie chińskich firm zajmujących się technologiami związanymi z bsp - DJI czyli Dà-Jiāng Innovations Science and Technology Co., Ltd. 

Warto też dodać, że wcześniej policja próbowała trzykrotnie kupić drony, ale dopiero czwarte podejście zakończyło się sukcesem. Rozstrzygnięte niedawno postępowanie, to jednak nie koniec inwestycji w tego rodzaju technologię w Polskiej Policji. ramach najnowszego przetargu, w sumie do Policji może trafić maksymalnie nawet do 20 dronów o całkowitej masie własnej do 10 kg. Oferty, złożone w tym przetargu mamy poznać już 27 września bieżącego roku.

JR

Reklama

Komentarze (4)

 1. BadaczNetu

  I bardzo dobrze. DJI to obecnie najlepsza firma na świecie.

 2. Dudley

  Być może w przetargu był zapis, że firma wcześnie dostarczyła tyle a tyle dronów służbom porządku publicznego. Co z oczywistych względów eliminuje polskich dostawców. Ale to tylko luźne dywagacje bo nie czytałem warunków przetargu.

 3. Nemo

  Jaki rząd takie zakupy......

 4. Ksp

  Każdy kto jest w temacie wie że ŻADNA polska firma nie jest w stanie dostarczyć wirnikowca z taką optyką... Po drugie DJI to nie firma krzak i jej produkty są uznane na całym świecie...

Reklama

Najnowsze