Reklama

Policja

Andrzej Duda: Zawsze będę stał przy polskiej Policji

Autor. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Zawsze będę stał przy polskiej Policji, przy uczciwych, profesjonalnych policjantkach i policjantach; dzięki policji Polska jest państwem bezpiecznym - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Policji. Podziękowania mundurowym składał także komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. „Jesteśmy wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje naszej pomocy” - podkreślał.

Reklama

W poniedziałek na Placu Zamkowym w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Święta Policji, w których udział wziął m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Prezydent oświadczył, że dla niego najważniejsze jest, by interwencje Policji były adekwatne: by zawsze kończyły się bezpiecznie dla policjanta, dla osoby, wobec której ta interwencja następuje i dla osób trzecich. "Zawsze będę stał przy polskiej Policji, przy uczciwych, profesjonalnych policjantkach i policjantach, którzy rzetelnie wykonują swoją służbę, nawet jeśli muszą interweniować w sposób zdecydowany" - zapewnił Duda. "Jeżeli będzie adekwatna interwencja Policji, taka, że nikomu nie stanie się krzywda, policjant zawsze będzie broniony przeze mnie osobiście, przez prezydenta RP, gwarantuję wam to. Bo taka jest rola policjanta i Policji: ma stać na straży bezpieczeństwa" - dodał.

Reklama

"W dniu waszego święta, jako minister spraw wewnętrznych, chcę wam złożyć wielkie podziękowania za waszą codzienną służbę. Za wasz trud, za to co wkładacie w tę służbę. Chcę powiedzieć, jak bardzo szanujemy waszą służbę" - powiedział szef MSWiA. "88 proc. naszych obywateli uważa, że Polska jest państwem bezpiecznym mimo tego, że od dwóch lat u granic naszego kraju toczy się brutalna wojna. Aż 96 proc. Polaków uważa, że miejsce jego zamieszkania jest miejscem bezpiecznym. To jest miara sukcesu polskiej Policji. To jest efekt waszej ciężkiej pracy, waszej ciężkiej służby" - ocenił.

Czytaj też

Zwracając się do funkcjonariuszy szef MSWiA podkreślił, że to dzięki ich profesjonalizmowi, zaangażowaniu i ofiarności Polacy czują się bezpieczni we własnych domach i w granicach własnego kraju. "Bo przecież granic naszego kraju też bronicie" - zaznaczył. "W tych dniach 500 kolejnych funkcjonariuszy polskiej Policji z oddziałów prewencji i kontrterroryści pojechali bronić i strzec wschodniej granicy naszego kraju. Razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami Wojska Polskiego (...)" - mówił Mariusz Kamiński.

Reklama

"W związku z dzisiejsza uroczystością chciałbym szczególne życzenia złożyć tym, którzy dziś złożyli być może najważniejszą w swoim życiu przysięgę. Naszym nowym funkcjonariuszom, którzy dziś na naszych oczach przysięgali, że nawet z narażeniem życia będą bronić naszych obywateli. Bardzo serdeczne życzenia również dla naszych nowych oficerów Policji" - dodał.

Podziękowania na początku uroczystości składał też komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. "Jesteśmy wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje naszej pomocy. Począwszy od awantury domowej, wypadku drogowego, pożaru, bójki, czy też kradzieży. Każdego dnia blisko 20 tysięcy funkcjonariuszy podejmuje blisko 15 tysięcy interwencji" - powiedział.

Czytaj też

Gen. Szymczyk dziękował też rodzinom i bliskim funkcjonariuszy za wyrozumiałość i wsparcie. "Świadomość, że jest ktoś, kto się o nas martwi i czeka na nas w domu, dodaje nam otuchy i motywacji do działania" - dodał.

Podczas obchodów prezydent wręczył funkcjonariuszom Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę, a minister spraw wewnętrznych z komendantem głównym wręczyli odznaczenia resortowe, w tym Medale za Zasługi dla Policji i Medale im. podkom. Andrzeja Struja. Odbyła się także uroczysta promocja funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski, a nowo przyjęci policjanci garnizonu stołecznego złożyli ślubowanie. Wydarzenie zakończyła defilada policyjnych pododdziałów przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Policji.

Święto Policji przypada 24 lipca. Tego dnia w 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. W tym roku przypada 104. rocznica jej powstania.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama