Reklama

Policja

24 mln złotych to za mało. Zakup amunicji pod znakiem zapytania

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Nawet 30 mln sztuk amunicji może w ciągu 2 lat kupić Komenda Główna Policji. Tak wynika z trwającego przetargu zakładającego podpisanie umowy ramowej na dostawę nabojów pistoletowych kal. 9x19 mm Parabellum z pociskiem typu TFMJ. Nie wiadomo jednak czy przetarg uda się rozstrzygnąć, bowiem wszystkie złożone oferty przekraczają budżet KGP.

O przetargu na zakup amunicji, a dokładnie planach zawarcia umów ramowych na dostawę nabojów pistoletowych kal. 9x19 mm Parabellum z pociskiem typu TFMJ, InfoSecurity24.pl informował już pod koniec marca. KGP chciała wyłonić maksymalnie dwóch wykonawców, z którymi miała zamiar podpisać dwuletnie umowy ramowe. W jej ramach co roku do Policji miało trafiać nawet do 15 mln sztuk amunicji, a dostawy miały zakończyć się do 17 grudnia 2021 roku. Jak się jednak okazało – po otwarciu złożonych w postępowaniu ofert – żadna z propozycji, które pojawiły się w przetargu, nie spełnia głównego kryterium jakim przy wyborze kierować miała się formacja, a mianowicie ceny. KGP wyasygnowała budżet w wysokości 24 mln złotych, podczas gdy najtańsza oferta przekracza go o ponad 1 mln złotych.   

W "wyścigu" po amunicyjne dostawy wystartowały trzy firmy: Cenzin, UMO oraz konsorcjum firm MILDAT z WORKS 11. Najtańsza propozycja pochodzi o warszawskiego Cenzinu i wynosi 25,2 mln złotych. Nieco droższa jest oferta firmy UMO, która za dostawy oczekuje 26,1 mln złotych. Realizację zamówienia najwyżej wyceniło konsorcjum MILDAT-WORKS11. W tym przypadku budżet przekroczono o ponad 4 mln złotych, bowiem oferta opiewa na 28,498 mln złotych.

Czy przetarg dojdzie do skutku? Opcji jest kilka. Po pierwsze policja może unieważnić postępowanie i rozpisać je na nowo dorzucając nieco środków. Formacja może też oczywiście nie zwiększać budżetu i liczyć, że w kolejnym podejściu ceny zaproponowane przez oferentów będą niższe. KGP może też jednak – jak się wydaje - spróbować poszukać już teraz dodatkowych pieniędzy, tak by wybrać jedną (lub maksymalnie dwie) z propozycji jaka została już złożona. 

Przypomnijmy, że przetarg dotyczy nabojów 9x19 mm Parabellumm, które w Policji wykorzystywane są dość powszechnie. Pozwalają one bowiem na strzelanie z całej gamy najbardziej popularnych pistoletów, tj. Walther P-99, rodziny pistoletów Glock, Beretta APX czy CZ oraz nowych REX. Co więcej, amunicja tego typu zasila również użytkowane przez funkcjonariuszy pistolety maszynowe PM-98, UMP czy też MP-5. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze