Reklama

Służby Mundurowe

Polacy pilnują greckiej granicy

Dwa kolejne zespoły funkcjonariuszy Straży Granicznej rozpoczęły nowe misje w Grecji. Ich zadaniem będzie patrolowanie granicy morskiej w rejonach szczególnie narażonych na presję migracyjną oraz kontrola tożsamości imigrantów.

Jak informuje rzecznik prasowy Straży Granicznej, 16 maja misje w Grecji rozpoczęły kolejne dwa zespoły funkcjonariuszy Straży Granicznej. Pierwszy, złożony z trzech funkcjonariuszy z Morskiego OSG wyposażonych w samochód służbowy Mitsubishi Pajero, będzie patrolował wybrzeże wyspy Lesbos. Drugi, złożony z trzech funkcjonariuszy z Nadbużańskiego OSG wyposażonych w samochód służbowy Kia Cee’d, będzie patrolował wybrzeża wyspy Chios. Funkcjonariusze będą pełnić służbę do 30 czerwca br.

Również wyspa Kos patrolowana jest przez polską Straż Graniczną. Od 26 kwietnia br. służbę pełni tam trzech funkcjonariuszy SG (z Podlaskiego, Morskiego i Nadodrzańskiego OSG). Zespół zakończy działania 31 maja br.

Czytaj także: Polska wzmacnia południową granicę

Nie jest to pierwsza misja poza granicami państwa prowadzona przez Straż Graniczna w ramach walki z falą nielegalnej migracji. Od początku roku polscy funkcjonariusze prowadzili operacje w takich krajach, jak: grySłowenia, Hiszpania, Włochy, Portugalia czy Bułgaria.

Poza działaniami patrolowymi, Straż Graniczna od początku roku intensywnie wspiera koordynowane przez Agencję Frontex działania prowadzone w greckich hotpotach, związane z rejestracją i daktyloskopowaniem imigrantów, którzy przedostali się do Grecji przez Morze Śródziemne, jak również działania screenerskie mające na celu pozyskanie informacji nt. państw pochodzenia imigrantów. Ponadto, SG w maju br. wysłała zespół 20 funkcjonariuszy zaangażowanych w działania związane z eskortowaniem cudzoziemców.

 Czytaj także: Grecja, Macedonia i Bułgaria - cele misji polskich pograniczników

Reklama

Komentarze

    Reklama