Reklama

Służby Mundurowe

Optoelektronika od Etroniki dla służb

Fot. Mateusz Zielonka/Defence24
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24

Na tegorocznej Wschodniej Konferencji i Targach Ochrony Granic „GRANICE” w Lublinie spółka Etronika Sp. z o.o zaprezentowała gamę systemów optoelektronicznych takich jak kamery obserwacyjne, monokulary i binokulary termowizyjne i moduły termowizyjne do systemów optoelektronicznych.

Widoczni w dzień i w nocy

KTD-60 Kumak to kamera obserwacyjna, która jest wyposażona w moduł dzienny i termalny. Główne zadanie tego systemu to prowadzenie obserwacji w warunkach widoczności dziennej, nocnej, zamglenia lub zadymienia. Kamera termalna jest oparta na niechłodzonym detektorze bolometrycznym. Zakres kąta obserwacji wynosi w przypadku obu kamer 60 stopni, a zdobyty obraz jest transmitowany w formie analogowej, a sterowanie odbywa się za pomocą interfejsu RS-485.

Sama kamera jest zamknięta w hermetycznej obudowie, która posiada specjalne okna wyjściowe. System KTD-60 Kumak jest dedykowany dla wozów bojowych takich kołowe transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty, czołgi podstawowe czy dla stacjonarnych obiektów jako system dedykowany dla wsparcia kierowcy poprzez poprawę jego świadomości sytuacyjnej wokół pojazdu oraz nadzoru obszaru wokół pojazdu lub obiektu.

KTD-60 Kumak posiada zarówno dwa oddzielne analogowe tory wideo, jak również interfejs Ethernet, po którym oba obrazy są przesyłane jako strumienie H.264. Możliwe jest również sterowanie i zasilanie kamery wyłącznie przez sieć Ethernet.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24

Termowizja dla mundurowych

KTL to uniwersalna kamera termowizyjna, której głównym zadaniem jest prowadzenia obserwacji w warunkach widoczności dziennej, nocnej, zamglenia lub zadymienia. System został skonstruowany w oparciu o niechłodzony detektor bolometryczny, a dodatkowo może być wyposażony w atermizowane obiektywy o różnych kątach pola widzenia oraz dodatkową przysłonę obiektu kamery. Transmisja przechwyconego obrazu odbywa się w formie analogowej lub cyfrowej. System ten może być wykorzystywany do monitorowania pomieszczeń i terenu w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), w nadzorze przemysłowym czy w bezzałogowych statkach powietrznych. 

KTX został zaprojektowany na podstawie najnowszego niechłodzonego detektora wysokiej rozdzielczości XGA z szerokokątnym obiektywem oraz cyfrową transmisją danych. Wszystko to pozwala na przetwarzanie obrazu o zdecydowanie wyższej jakości niż poprzednie konstrukcje takie jak detektory VGA. Moduł może być zamontowany w wytrzymałej i hermetycznej obudowie. System ten jest dedykowany do użycia w trudnych warunkach takich jak ograniczona widoczność z powodu ciemności, zadymienia lub zamglenia gdzie jest wymagany obraz o wysokiej rozdzielczości i jest wymagany obraz o wysokiej rozdzielczości.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24

Etronika, podczas tegorocznych targów w Lublinie, zaprezentowała też  lornetkę termowizyją LTD-2, która jest przeznaczona do obserwacji terenu w dzień i w nocy oraz w warunkach ograniczonej widoczności z powodu dymu lub mgły. System ten oparty jest na niechłodzonej matrycy mikrobolometrycznej i atermizowanego obiektywu. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu bez względu na warunki atmosferyczne bez żadnej dodatkowej regulacji. Zastosowanie czterech ogniw AA pozwala na nieprzerwaną pracę przez 8 godzin, a specjalna kaseta pozwala na szybką wymianę wyczerpanych baterii na nowe. Lornetka ma możliwość rejestrowania zdjęć we wewnętrznej pamięci Flash oraz ich transmisje przez port USB i WiFi, a specjalna aplikacja na smartfona i tablet pozwala dodatkowo na podgląd na żywo, jak i przeglądanie wcześniej zapisanych zdjęć fotografii.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24

To jednak nie wszystkie rozwiązania termowizyjne, które pojawiły się w ofercie Etroniki. TEYE-2 to monokular termowizyjny, którego głównym zadaniem jest prowadzenie obserwacji zarówno w dzień, jak i w nocy oraz w trudnych warunkach atmosferycznych. System ten bazuje na niechłodzonej matrycy mikrobolometrycznej oraz atermizowanym obiektywie, które zapewniają wysoką jakość obrazu w trudnych warunkach atmosferycznych i w skrajnych temperaturach. Wszystko to jest możliwe bez konieczności regulacji elementów ogniskujących. System jest przeznaczony jako element wyposażenia osobistego dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, który może pozwolić na poprawienie ich zdolności obserwacji, a co za tym idzie ich świadomości sytuacyjnej w rejonie działania.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze