Powołanie służby kontrterrorystycznej, która będzie składać się z pododdziału centralnego oraz samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych zakłada nowela ustawy o Policji, opublikowana w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowa służba zintegruje zatem istniejące etatowe jednostki AT Policji, co ma pozwolić na lepsze wykonywanie przez nie zadań.
Celem noweli - jak wskazano - ma być zapewnienie skutecznych mechanizmów działania jednostek policji dotyczących działań kontrterrorystycznych. Jak wskazano, działania kontrterrorystyczne są inne niż działania realizowane przez służbę kryminalną, śledczą i prewencyjną, dlatego "powstała potrzeba wyodrębnienia ze służby prewencji pododdziałów antyterrorystycznych Policji i utworzenie służby kontrterrorystycznej".
Projekt przewiduje utworzenie służby kontrterrorystycznej odpowiedzialnej za prowadzenie tego typu działań oraz wspieranie działań jednostek organizacyjnych Policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania.
Nowo powołana służba ma się składać z centralnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji – Biura Operacji Antyterrorystycznych(BOA) oraz samodzielnych pododdziałów.
Należy przy tym wskazać, że w celu ujednolicenia systemu funkcjonowania oraz organizacji samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji projekt przewiduje przypisanie BOA kompetencji w zakresie koordynowania, przygotowania i realizacji działań kontrterrorystycznych w Policji
Obecnie - jak wskazano - działania kontrterrorystyczne realizowane są przez niezależne względem siebie pododdziały antyterrorystyczne - Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz samodzielne pododdziały antyterrorystyczne Policji, których jest 17 w całym kraju.
Projekt przewiduje także możliwość "odstąpienia od przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny służby, z zachowaniem wszelkich dostępnych w danych warunkach zabezpieczeń, jeżeli w czasie wykonywania zadań służbowych, w okolicznościach uzasadnionych stanem wyższej konieczności, policjant służby kontrterrorystycznej stwierdzi, że istnieje prawdopodobieństwo uratowania zdrowia lub życia ludzkiego lub odwrócenia zagrożenia godzącego w bezpieczeństwo państwa".
Według autorów noweli przepis ten ma pozwolić na wykorzystanie "wszelkich środków w celu ratowania życia przez policjantów służby kontrterrorystycznej".
Wskazano, że podobne rozwiązanie zastosowano już w ustawach regulujących funkcjonowanie takich służb jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służba Wywiadu Wojskowego.
Dodatkowo, projekt noweli przewiduje objęcie procedurą weryfikacji przez Biuro Nadzoru Wewnętrznego kandydatów na stanowisko dowódcy BOA i jego zastępców, a także dowódców samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji i ich zastępców.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kw. 2018 r.