Reklama

Służby Mundurowe

Mundurowe wynagrodzenia do korekty. Wyrównanie w lutym [AKTUALIZACJA]

Autor. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

Dokonamy korekt, jeśli chodzi o rozporządzenie ministra finansów, aby wszystkie osoby, które miały nieprawidłowo naliczone wynagrodzenia, w lutym otrzymały wyrównania - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Jak się okazuje, obniżone uposażenia mundurowych - w niektórych przypadkach nawet o kilkaset złotych - to wynik „pewnego rodzaju błędu” w Polskim Ładzie.

AKTUALIZACJA - 8.01

7 stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek. Resort Finansów zaznaczył, że zarabiający do 5 700 brutto zyskają na Polskim Ładzie, a od 5 701 do 12 800 zł brutto nie stracą. Dzięki nowym przepisom m.in. mundurowi, którym wypłacono mniejszą pensję w styczniu, mają jak najszybciej otrzymać jej wyrównanie. "Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach podatnicy nie mieli mniejszej pensji >>na rękę<<, niż te wynikające z założeń programu" - napisano w komunikacie.


Rzecznik rządu na środowej konferencji prasowej podkreślił, że Polski Ład "ma zapewnić, że 17 mld zł dodatkowych środków finansowych pozostanie w portfelach Polaków". "18 milionów obywateli na tej reformie zyskuje, 90 procent osób na tej reformie korzysta lub jest dla tych osób neutralna" - zapewnił. Jak dodał, w ostatnich dniach pojawiły się informacje dotyczące m.in. wypłaconych na początku stycznia wynagrodzeń nauczycieli czy przedstawicieli mundurowych, według których "w niektórych miejscach te wynagrodzenia zostały nienaliczone zgodnie z tym, co było wcześniej zapowiadane".

Czytaj też

"Chcielibyśmy te kwestie wyjaśnić" - powiedział Müller. Rzecznik rządu wskazywał, że "nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych, te osoby, o którym mówimy w ostatnich dniach, które zarabiają średnio miesięcznie, patrząc w ciągu roku do 12 tysięcy 800 złotych, na Polskim Ładzie nie tracą" - dodał. "Niemniej, w ostatnich dniach widzimy, że mogło dojść w kilku miejscach do złego naliczenia zaliczki na podatek dochodowy. To jest pewnego rodzaju błąd, który może był zastosowany w niektórych miejscach, ale również i pewna nieścisłość przepisów, która daje taką możliwość interpretacji, by w ten sposób faktycznie do tego podejść" - tłumaczył rzecznik rządu.

Podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży podkreślił podczas konferencji, że funkcjonariusze służb mundurowych otrzymują swoje uposażenia na początku miesiąca. "W związku z tym w tej grupie, jako jednej z pierwszych, ujawniły się pewne nieprawidłowości" - tłumaczył.

Müller zapewnił, że dokonane zostaną korekty w rozporządzeniu ministra finansów, a w lutym dojdzie do wypłacenia wyrównania. "Dokonamy też pewnych korekt, jeśli chodzi o rozporządzenie ministra finansów (...) tak, by wszystkie osoby, które mają w taki sposób nieprawidłowy naliczone wynagrodzenia, otrzymały wyrównania już w lutym, by nie było żadnych wątpliwości, że te osoby korzystają na tych rozwiązaniach podatkowych, które przyjęliśmy" - poinformował rzecznik rządu. Ministerstwo Finansów zapewnia również, że Polski Ład nie wpływa na planowane podwyżki dla funkcjonariuszy Policji.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. Pan M

    Co z emerytami

  2. Gazeciarz

    Za co te niekompetentne nieroby biorą swoje pensje ?

Reklama

Najnowsze