Reklama

Służby Mundurowe

Mniejsze mundurowe pensje. MSWiA szuka rozwiązania [AKTUALIZACJA]

Autor. MSWiA

Ponieważ uposażenia w służbach podległych MSWiA wypłacane są z góry, mundurowi z niepokojem czekali na styczniowe wypłaty, które przeliczone zostały zgodnie z zasadami zapisanymi w Polskim Ładzie. Jak donosi RMF FM, najmniej zarabiający zauważyli spadek od kilkudziesięciu do stukilkudziesięciu złotych, a ci na stanowiskach kierowniczych nawet o kilkaset złotych. Jak na razie nie do końca wiadomo w jaki sposób MSWiA zamierza zrealizować składane przed świętami deklaracje, mówiące o zniwelowaniu niekorzystnych zmian.

Reklama

AKTUALIZACJA - 5.01

Reklama

Dokonamy korekt, jeśli chodzi o rozporządzenie ministra finansów, aby wszystkie osoby, które miały nieprawidłowo naliczone wynagrodzenia, w lutym otrzymały wyrównania - powiedział w środę, 5 stycznia rzecznik rządu Piotr Müller. Jak się okazuje, obniżone uposażenia mundurowych - w niektorych przypadkach nawet o kilkaset złotych - to wynik "pewnego rodzaju błędu" w Polskim Ładzie.

Czytaj też


Z informacji do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl wynika, że resort spraw wewnętrznych i administracji szuka rozwiązania problemu, co zresztą wiceszf MSWiA zapowiadał jeszcze przed świętami. Pod uwagę brane są różne scenariusze, jednak ostateczna decyzja - jak na razie - jeszcze nie zapadła. Tymczasem, w mundurowym środowisku zapanował niepokój, bowiem styczniowe uposażenia są niższe od tych jakie mundurowi pobierali w ubiegłym roku. Jak donosi RMF FM, spora część funkcjonariuszy ma alarmować, że ich pobory spadły nawet o 300 złotych, choć najmniej zarabiający stracić mieli od kilkudziesięciu do stukilkudziesięciu złotych. Wypłaty niższe nawet o 600-700 złotych, mieli otrzymać - jak informuje RMF FM - policjanci pełniący służbę na stanowiskach kierowniczych.

Reklama
W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, w wyniku zmian w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych od 1 stycznia 2022 roku między innymi uposażenia netto części policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej spadną z tego tytułu przy zachowaniu ich wysokości brutto. Stąd też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło działania mające na celu zniwelowanie niekorzystnych zmian w tym zakresie. Oczekiwanym skutkiem tych działań będzie zneutralizowanie wpływu zmian od 1 stycznia 2022 na uposażenia netto wobec roku 2021 dla funkcjonariuszy, których suma uposażeń brutto w skali 2021 roku nie przekroczyła kwoty 130 tys. zł.
Fragment pisma wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, do przewodniczących związków zawodowych działających w służbach podległych MSWiA z 29 grudnia 2021 roku

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA kolejny raz zapewnił dziś, że Polski Ład nie pozbawił funkcjonariuszy obiecanych pieniędzy, a podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia. 

Mimo to, mundurowi nie kryją rozgoryczenia i jak mówią liczą na to, że MSWiA szybko przedstawi konkretne rozwiązania. "Miały być podwyżki, a tu niższa pensja. W skali roku to ponad 1000 złotych" - mówi w rozmowie z redakcją jeden z policjantów na co dzień pełniący służbę w Warszawie. Funkcjonariusze zastanawiają się także nad tym czy - jeśli MSWiA wprowadzi jakąś formę rekompensaty - będzie ona zakładała wyrównanie za miesiące, kiedy uposażenia zostały obniżone. Biorąc pod uwagę przedświąteczne deklaracje, które złożył wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, ministerstwo nie ma innego wyjścia i jeśli nie chce by sytuacja w służbach które nadzoruje stała się jeszcze bardziej napięta, musi działać szybko.

AKTUALIZACJA

"Związkowcy zauważyli, że jest pewna grupa funkcjonariuszy, która może dostać w pierwszych wypłatach niższe uposażenie i my zobowiązaliśmy się jako obóz polityczny, że ci którzy zarabiają do 130 tys. złotych zyskają albo nie stracą na Polskim Ładzie. I tak też będzie w służbach mundurowych" - powidział podczas dzisiejszej konferencji wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, pytany o niższe mundurowe uposażenia. Jak dodał, MSWiA chce, "żeby nie było takiego poczucia, że Polski Ład kogoś krzywdzi". Wąsik zapewnił, że "nikt w polskich służbach mundurowych, kto zarabia poniżej 130 tys. złotych rocznie nie straci na Polskim Ładzie".

Autor. Twitter

Wąsik zapowiedział też, że 500 złotowe podwyżki, wypłacone zostaną już niebawem. "Musi wejśc w życie budżet i musimy skonstruować akty normatywne niższego rodzaju, czyli rozporządzenia, które wprowadzą tę podwyżkę najprawdopodobniej w lutym, ze skutkiem od 1 stycznia" - zapwenił wiceszef MSWiA.

DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. Paweł

    Chyba nasi włodarze za szybko chcieli wprowadzić ład co skutkuje teraz małym niezadowoleniem niektórych grup społecznych bo nie wszystko jest tak jak było zapowiedziane. Ja osobiście jestem kilkadziesiąt złotówek na minusie mimo że moje dochody mieszczą się w przedziale o którym była mowa że ma być neutralny bądź z zyskiem dla podatnika

Reklama

Najnowsze