Mijający rok był dla służb mundurowych w Polsce czasem zmian, ale też sporych niepewności i konfliktów. Z jednej strony trwająca we wszystkich formacjach modernizacja obfitująca w zakupy sprzętu od broni, mundurów czy pojazdów po śmigłowce (w Policji i Straży Granicznej), z drugiej mundurowy protest, psia grypa i widmo totalnego impasu negocjacyjnego. Wszystko to w cieniu podwyżek i pieniędzy na uposażenia funkcjonariuszy. 2018 rok to też pierwszy, w którym o tym wszystkich pisaliśmy na InfoSecurity24.pl – nowym serwisie Grupy Defence24. Poniżej przedstawiamy te teksty, które spośród wielu w tym roku, spotkały się z największym zainteresowaniem. Oto nasze tegoroczne TOP 10.
1. SOP kusi wyższą pensją? Funkcjonariusze Policji i SG zmieniają formacje
Mimo tego, że od publikacji tego artykułu minęło ponad cztery miesiące, sytuacja nie uległa radykalnej zmianie. W sierpniu pisaliśmy o tym, że po zmianach w mnożnikach kwoty bazowej określającej przeciętne uposażenie, najwięcej zarobią funkcjonariusze SOP i ten trend, jak się niedawno okazało, zostanie utrzymany także w przyszłym roku. Wyższe pensje to też większe zainteresowanie. Z informacji do jakich wtedy dotarliśmy wynikało, "że spośród 28 funkcjonariuszy ślubujących (a więc nowo przyjętych) 6 sierpnia, aż 27 przeniosło się do SOP z Policji i Straży Granicznej." Jednak, jak się okazuje wolnych stanowisk w Służbie Ochrony Państwa nie ubyło zbyt wiele, a zgodnie z ostatnimi danymi poziom wakatów to nadal blisko 18 proc.
2. Podwyżki w służbach mundurowych. Od stycznia zmiany w mnożnikach
W służbach od stycznia szykują się podwyżki, i to nie tylko te zapowiadane w ramach programu modernizacji, ale też te wynikające z podpisanego w listopadzie porozumienia, które zakończyło mundurowy protest. Na szycie "uposażeniowej piramidy" wciąż pozostaje SOP, ale podwyżki dostaną też strażacy, policjanci i strażnicy graniczni. Co więcej, jak pisaliśmy niedawno "to nie ostatnie pieniądze na jakie mogą liczyć mundurowi. Zgodnie z porozumieniem w 2020 roku, funkcjonariusze powinni otrzymać podwyżki w wysokości 500 złotych brutto miesięcznie."
3. Gen. insp. Szymczyk: Stać nas na 100 proc. etatów. Problemem jakość kandydatur
Komendant Główny Policji w listopadowym wywiadzie dla InfoSecurity24.pl zapowiedział m.in. termin dostawy dwóch kupionych w maju Black Hawków. Szef Policji mówił też o zakupie trzech lekkich śmigłowców w trybie z wolnej ręki, transporterach opancerzonych oraz wakatach. Generał Szymczyk zapewniał, że wolne etaty nie są dziś utrzymywane z oszczędności, a "problem tkwi w liczbie wartościowych i spełniających nasze kryteria kandydatów, a nie w pieniądzach".
4. W MSWiA lepiej niż w MON? W przyszłym roku Policja i SG zapłacą więcej niż wojsko
Już na początku listopada pisaliśmy o tym, że w przyszłym roku przeciętne uposażenie żołnierza będzie niższe niż to w Policji czy Straży Granicznej. Od tego czasu dane nieco się zmieniły, ale wciąż mnożnik kwoty bazowej określający przeciętne uposażenie żołnierza będzie w 2019 niższy niż ten w Policji, Straży Granicznej czy SOP, a w związku z podwyżkami wynikającymi z porozumienia zawartego w listopadzie, wyższy od wojskowych mnożnik będą mieli też strażacy.
5. Obcokrajowcy „lekiem” na wakaty w Policji?
Duże emocje wzbudziła petycja dotycząca umożliwienia pełnienia służby w Policji przez obcokrajowców. I choć z dużym prawdopodobieństwiem można było przypuszczać, że posłowie odrzucą anonimową propozycję zmian w ustawie o Policji (tak też się stało), wiele osób zwróciło uwagę na stan policyjnych kadr i fakt, że są miejsca gdzie brakuje funkcjonariuszy. Problem wakatów w Policji w tym roku wracał na pierwsze miejsca debaty publicznej kilka razy, i to nie tylko przy okazji policyjnego protestu. Na koniec roku sytuacja nieco się poprawiła, jednak zgodnie z najnowszymi danymi w całym kraju wciąż brakuje prawie 5,5 tys. mundurowych.
6. Świąteczny prezent dla policyjnych specjalsów. KGP wybrała lekkie transportery opancerzone
Na ten zakup Policja czekała od lat. Tuż przed świętami KGP poinformowało o tym kto dostarczy 8 nowych transporterów opancerzonych. Pojazdy są niezbędne w codziennej służbie - mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Komendant Główny Policji. Jak podkreślał gen. insp. Jarosław Szymczyk "transportery opancerzone będą wykorzystywane przy różnego rodzaju realizacjach. Weźmy za przykład CBŚP, które codziennie realizuje na terenie całego kraju kilka, kilkanaście spraw, które dotyczą naprawdę bardzo niebezpiecznych, zorganizowanych grup przestępczych". "Wykorzystanie takiego narzędzia, jak transporter opancerzony, wydaje mi się rzeczą oczywistą. To naturalne, że Policja dysponuje takim sprzętem" - dodał szef Policji.
7. Pistolety REX Zero 1 CP dla Policji. Przetarg na broń rozstrzygnięty
Prawie 1000 sztuk pistoletów REX Zero 1 CP kupiła w tym roku Polska Policja. Zakup wzbudził wiele kontrowersji, bo KGP zdecydowała się na zakup broni nie użytkowanej dotąd przez żadną służbę mundurową w Polsce. Dziś pistolety najpewniej leżą już w policyjnych magazynach i czekają na to by trafić "na ulice". Ostatnio na łamach InfoSecurity24.pl pistoletom REX Zero 1 CP przyjrzeliśmy się też nieco bliżej.
8. Rośnie liczba ataków na funkcjonariuszy Służby Więziennej
Z informacji do jakich dotarliśmy wynika, że ataków na funkcjonariuszy Służby Więziennej jest coraz więcej. Dlaczego tak się dzieje? Jak strażnicy mogą się przed bronić i jaki wpływ na to wszytko miała tegoroczna "reorganizacja" struktury SW? O tym wszystkim pisaliśmy we wrześniowym materiale.
9. Black Hawki dla Policji za ponad 142 mln zł
Kiedy powstawał ten artykuł, nie wiedzieliśmy jeszcze kiedy dokładnie dwa kupione w maju śmigłowce trafią do Policji, a ich cena i uzasadnienie zakupu pozostawały dla wielu tajemnicą. Dziś nie dość, że dwa Black Hawki trafiły już w ręce policyjnych pilotów, to podpisano umowę na dostawę trzeciego, a kolejne dwa mogą zostać kupione w nadchodzącym roku. Wielu zastanawiało się czy Black Hawki to najlepszy wybór dla Policji, jednak bez względu na wszytko jedno jest pewnie, po latach "śmigłowcowej stagnacji" w policyjnym lotnictwie coś drgnęło, a "latająca" flota już niebawem zostanie znacząco odmłodzona.
10. Bilans na minusie. Służba Więzienna na kadrowej karuzeli
Dużą rotację kadrową w Służbie Więziennej zapowiadał w rozmowie z InfoSecurity24.pl zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej, płk Grzegorz Fedorowicz. O ile więziennictwo nie zmaga się ze "znaczącą" liczbą wakatów, o tyle problemem jest już dziś właśnie duża rotacja kadr. Jak podkreślają sami funkcjonariusze do tego by nabrać doświadczenia potrzebny jest czas, a więc zanim „młodzi” staną się 100-proc. strażnikami więziennymi muszą „swoje przepracować”. W tym roku Z SW odeszło 1600 funkcjonariuszy.
Oficer
W Służbie Więziennej oprócz bardzo duzej rotacji, kumoterstwa, nepotyzmu, niskich uposażeń, braku ubezpieczenia, zabezpieczenia medycznego, braku jakiegokolwiek przeszkolenia taktycznego jest też problem z obsadą niekompetentnych osób na stanowiska kierownicze. Mroczna przyszłość przed tą formacją...
Iw
Krótko. Pieniądze nic nie zmienią!!!