Reklama

Służba Celno-Skarbowa

Nadinsp. Piotr Walczak nowym Szefem Krajowej Administracji Skarbowej

Fot. KAS
Fot. KAS

Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra finansów powołał dziś nadinsp. Piotra Walczaka na stanowisko Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Walczak na stanowisku szefa KAS zastąpi Mariana Banasia, który został powołany na stanowisko ministra finansów. 

Piotr Walczak jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Łódzkim z zakresu rachunkowości i zarządzania finansowego oraz problematyki przestępczości – Europejskie Podyplomowe Studium Problematyki Przestępczości.

Od 1997 r. był związany ze Służbą Celną  jako funkcjonariusz realizujący zadania z zakresu kontroli i zwalczania przestępczości. W latach 2007-2012 oraz 2014-2017 zajmował stanowiska kierownicze w Służbie Celnej: zastępcy dyrektora oraz dyrektora w izbach celnych  w Łodzi i w Kielcach. W latach 2012-2014 pełnił służbę w Ministerstwie Finansów, w roku 2012 uczestniczył w Międzynarodowej Misji UE/UNDP EUBAM w Mołdawii i na Ukrainie, gdzie był odpowiedzialny za budowę mobilnych Grup Mołdawskiej Służby Celnej.

W 2017 r. pełnił służbę jako zastępca szefa Służby Celnej oraz  koordynator ds. utworzenia Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Ministerstwie Finansów.

Od 22 marca 2017 r. zajmował stanowisko zastępcy Szefa KAS, nadzorując Departament Analiz, Departament Ceł oraz Departament Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Ministerstwie Finansów.

11 maja 2018 r. mianowany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę na stopień nadinspektora Służby Celno-Skarbowej w korpusie generałów.

KAS "nie upaja się sukcesem"

Nadinspektor Piotr Walczak, w ubiegłorocznej rozmowie z InfoSecurity24.pl podkreślał, że modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej jest priorytetem. "Realizacja planu modernizacji rozpocznie się już w 2019 roku od podwyżki wynagrodzeń pracowników KAS i uposażeń naszych funkcjonariuszy. Kwoty podwyżek w KAS w latach 2019-2020 nie będą niższe niż kwoty podwyżek w innych służbach mundurowych" - zapewniał Walczak.

Chcemy żeby podwyższenie uposażeń, zarówno w grupie pracowników cywilnych jak i w grupie funkcjonariuszy, było analogiczne ponieważ zarówno jedna grupa, jak i druga przyczynia się do uszczelnienia systemu podatkowego i wzrostu wpływów podatkowych do budżetu.

nadinsp. Piotr Walczak, Szef Krajowej Administracji Skarbowej

Pytany o to, jakie są priorytety KAS na najbliższe lata, stwierdził, że "przede wszystkim trzeba pracować nad motywacyjnym systemem wynagrodzeń. Tak jak mówiłem, trzeba pracować na tym, by wynagrodzenie jakie oferuje KAS było konkurencyjne na rynku pracy. To jest też ważne dlatego, żeby nie było konkurencji miedzy służbami, mówiąc wprost, żebyśmy nie „podkupowali” sobie pracowników i funkcjonariuszy" - dodał. 

Cały czas powinniśmy skupiać się na walce z luką VATowską, tutaj na pewno, bez względu na sukcesy, jest jeszcze sporo do zrobienia. Musimy też walczyć z luką w podatku akcyzowym. To jest praca na wiele lat. Takich rzeczy nie da się zrobić w kilka miesięcy. Tak jak Pan zauważył, my mamy 1,5 roku, a więc tak naprawdę wyszliśmy dopiero z wieku niemowlęcego. Nie upajamy się sukcesem bo na pewno jeszcze bardzo dużo pracy przed nami.

nadinsp. Piotr Walczak, Szef Krajowej Administracji Skarbowej

DM

Komentarze

    Najnowsze