Reklama

Służba Celno-Skarbowa

43 celników podejrzanych o przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy

Fot. KAS
Fot. KAS

Zarzuty dla 43 celników podejrzanych o przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy w dokumentach TAX FREE uprawniających do zwrotu podatku VAT; podejrzani zostali objęci dozorem policji - podała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

Reklama

Prokuratura ustaliła, że funkcjonariusze służby celnej rejestrowali w systemie TAX FREE i stemplowali pieczęciami służbowymi dokumenty uprawniające podróżnych do zwrotu podatku VAT za telefony komórkowe zakupione na terytorium UE. W rzeczywistości osoby nie nabywały towarów wskazanych w dokumentach, nie wywoziły ich poza UE, nie przedstawiały dokumentów i towarów do odprawy.

Reklama

Jak podała Kępka, do procederu dochodziło na przejściu granicznym z Białorusią w województwie lubelskim w latach 2013-2014. Śledztwo, w ramach którego przesłuchiwani są m.in. obywatele Białorusi, toczy się od 2020 r. Poinformowała, że od marca br. prokuratura postawiła zarzuty 43 funkcjonariuszom. Podejrzani zostali objęci dozorem policji. Prokuratura wnioskowała o tymczasowe aresztowanie dziewięciu z nich, ale sądy ich nie uwzględniły.

Czytaj też

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej Michał Deruś podał, że pierwotnie funkcjonariusze byli zawieszani w wykonywaniu obowiązków służbowych, natomiast część została już przywrócona do pracy.

Reklama

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama