Reklama

Służby Mundurowe

Grot z granatnikiem, UKM-2000PE i inne "graniczne" propozycje PGZ [FOTO]

Grot 762N i samodzielny 40 mm granatnik modułowy Fot. J.Sabak
Grot 762N i samodzielny 40 mm granatnik modułowy Fot. J.Sabak

Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentowała podczas Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic „Granice 2021” wybrane produkty, były to m.in. elementy wyposażenia i ochrony balistycznej spółki Maskpol, sprzęt do kontroli ZURAD czy urządzenia optoelektronicznej firmy PCO. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły nowości w zakresie uzbrojenia, takie jak najnowszy granatnik 40 mm Fabryki Broni w Radomiu i wersja wyborowa karabinu Grot kalibru 7,62 mm, ale też zmodernizowany UKM-2000PE i samopowtarzalna broń wyborowa rodziny MWS oraz dobrze znane karabiny wyborowe Bor i Tor produkcji ZM Tarnów.

Na stoisku Polskie Grupy Zbrojeniowej zaprezentowano wybrane produkty z których część już znajduje się na wyposażeniu Straży Granicznej czy Służba Celno-Skarbowej. Są to chociażby pistolety P99 i karabinki Beryl oraz Grot czy kamizelki i oporządzenie firmy Maskpol. Jednak na stoisku zaprezentowano znacznie szerszą gamę oferowanych produktów. Na wolnym powietrzu można było zobaczyć specjalne kontenery do realizacji kontroli granicznej firmy ZURAD. Wspólnie z PCO ZURAD zaprezentował też Modułowe Fotograficzne Przejście Graniczne MFPG-1 w postaci bramki z wbudowanym systemem biometrycznym.

image
Fot. J. Sabak

Spółka PCO z Warszawy przywiozła na targi "Granice 2021" szeroką gamę gogli i celowników optoelektronicznych. Na karabinkach Grot zaprezentowano celownik termowizyjny Rubin oraz modułowe celowniki Szafir. Pojawił się również monookular Koliber, gogle MU-3 i lornetki noktowizyjne Agat oraz Brom.

Maskpol zaprezentował wybrane produkty ze swojej oferty kamizelek i hełmów balistycznych, ale też oporządzenia i masek gazowych. Sprzęt ten jest stale eksploatowany przez polską Straż Graniczną, ale trafia też za granicę.

image
Karabin wyborowy MWS. Fot. J.Sabak

Jednak tradycyjnie największe zainteresowanie obecnych na imprezie funkcjonariuszy służb odpowiedzianych za bezpieczeństwo wzbudzała oferta broni, którą wspólnie prezentowała Fabryka Broni z Radomia i Zakłady Mechaniczne Tarnów. Można było zobaczyć i "przymierzyć do ręki" m.in. nowe samopowtarzalne karabiny wyborowe systemu MWS z Tarnowa i Grot-7,62N z FB, która zaprezentowała również modułowy granatnik 40 mm w dwóch odsłonach. Jeden egzemplarz został podwieszony do karabinka Grot kalibru 5,56 mm, natomiast drugi w wersji samodzielnej posiadał odłączany chwyt pistoletowy i składaną kolbę.

image
UKM-2000PE. Fot. J.Sabak

Ekspozycja obejmowała też nieco lepiej poznane konstrukcje, takie jak radomskie pistolety P99 i VIS 100 w kilku wersjach wojskowych i cywilnych, czy karabiny wyborowe Bor i Tor oraz granatnik rewolwerowy RGP-40 z Tarnowa. ZM Tarnów zaprezentował też najnowszy, zmodernizowany wariant karabinu maszynowego UKM-2000PE, w którym poprawiono znacznie ergonomię i ułatwiono obsługę, dostosowując broń zarówno do wymagań użytkowników jak i światowych trendów w zakresie broni wsparcia.  

Reklama

Komentarze

    Reklama