Reklama

Służby Mundurowe

Broń Koncernu Kałasznikowa zastąpi pistolety Makarowa w rosyjskich służbach [WIDEO]

Fot. Kalashnikov Corporation
Fot. Kalashnikov Corporation

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyjęło na uzbrojenie nowy 9 mm Pistolet Lebiediewa Kompaktowy (noszący oznaczenia PLK lub PL-15K). Jako pierwsi nową broń otrzymają funkcjonariusze policyjnej jednostki specjalnej „Grom”. Pistolet Lebiediewa został opracowany przez Koncern Kałasznikowa i ma we wszystkich służbach zastąpić pistolety Makarowa, używane od ponad 70 lat.

Decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o oddaniu do użytku Kompaktowego Pistoletu Lebiediewa została spowodowana niewystarczającą mocą standardowego naboju 9x18 mm do pistoletu Makarowa - powiedziało TASS źródło w przemyśle obronnym. Pistolet Makarov został opracowany w 1948 roku i nie spełnia wielu współczesnych wymagań, w tym pod względem celności i mocy - jak piszę RIA Novosti.

Nabój 9x18 mm do pistoletu Makarov nie spełnia dzisiejszych wymagań pod względem zdolności przebijania i siły rażenia. Kompaktowy pistolet Lebiediewa jest przeznaczony do naboju 9x19 mm, który w dzisiejszych czasach jest standardem dla amunicji do broni krótkiej. Latarka taktyczna i laserowy wskaźnik celu mogą być zamontowane na kompaktowym pistolecie Lebedev, który ma znacznie większą pojemność magazynka.

podaje TASSS, powołując się na źródła w służbach mundurowych

Pistolet Lebiediewa PL-15 został opracowany przez koncern Kałasznikowa i jest to dość nowocześnie wyglądająca broń o bardzo klasycznej konstrukcji, działająca w oparciu o system Browninga, ze spustem Double-Action Only i zakrytym kurkiem. Przyjęta na uzbrojenie przez MSW wersja kompaktowa PL-15K różni się od podstawowej zmniejszoną wagą i wymiarami. Pistole posiada magazynek mieszczący 14 naboi 9x19 m i o 40 mm krótszą lufę niż wersja podstawowa. Długość  PL-15K wynosi 186 mm, wysokość całkowita broni to 130 mm, waga bez amunicji to 0,72 kg. Pod lufą można zamocować latarkę lub laserowy celownik. Kompaktowy rozmiar pistoletu Lebedev ma umożliwić ukryte noszenie, które jest wymagane dla policjantów i agentów służb specjalnych – podaje TASS.

Biuro prasowe Koncernu Kałasznikowa poinformowało, że firma jest gotowa do rozpoczęcia masowej produkcji kompaktowego pistoletu Lebiediewa PL-15K w możliwie najkrótszym czasie. W maju wersja podstawowa PL-15 została przyjęta przez Gwardię Narodową Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Komentarze (4)

 1. pecey

  A może ściągali ze Steyr M9 i C9?

  1. Davien

   Nie, to ich własna broń ale sporo zapożyczyli z Browninga HP.

 2. jasne

  Ma o 40mm krótszą lufę od dłuższej

 3. ROTFL

  No i sie zacznie wojna mafii :)

 4. devlin0

  dlaczego jak sie slysze tylko u nas wszelkie konstrukcje dla armii i sluzb porzadkowych sa :"robione"latami a i wtedy rzadko jakies zadowalajace efekty widac?

  1. żenado-meter

   Komentujesz pod właściwym artykułem?

  2. Fanklub Daviena i GB

   De facto ten pistolet też był robiony latami (zaprojektowano go 7 lat temu)! Łączy rozwiązania zachodnie (np. dobrą ergonomię) z rosyjskimi (ich armia nie chce plastiku jak w Glockach) i oryginalnymi konstruktora jak nisko poprowadzona lufa by polepszyć celność i zmniejszyć podrzut. I nie strzela zwykłą (choć można ją stosować, licząc się ze spadkiem osiągów) 9x19, tylko ze wzmocnionym ładunkiem prochowym. :D

  3. Fanklub Cara władimira

   Fanku zapomniałeś dodać ze ten pistolet jest lepszy od wszystkiego co ma zachód i 7 razy tańszy :D Tak jak pisałeś o SU 57, którego wedle twoich obliczeń za rok w linii będzie ponad 3 eksadry :D

Reklama