Służby Mundurowe

Broń Koncernu Kałasznikowa zastąpi pistolety Makarowa w rosyjskich służbach [WIDEO]

Fot. Kalashnikov Corporation
Fot. Kalashnikov Corporation

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyjęło na uzbrojenie nowy 9 mm Pistolet Lebiediewa Kompaktowy (noszący oznaczenia PLK lub PL-15K). Jako pierwsi nową broń otrzymają funkcjonariusze policyjnej jednostki specjalnej "Grom". Pistolet Lebiediewa został opracowany przez Koncern Kałasznikowa i ma we wszystkich służbach zastąpić pistolety Makarowa, używane od ponad 70 lat.

Decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o oddaniu do użytku Kompaktowego Pistoletu Lebiediewa została spowodowana niewystarczającą mocą standardowego naboju 9x18 mm do pistoletu Makarowa - powiedziało TASS źródło w przemyśle obronnym. Pistolet Makarov został opracowany w 1948 roku i nie spełnia wielu współczesnych wymagań, w tym pod względem celności i mocy - jak piszę RIA Novosti.

Nabój 9x18 mm do pistoletu Makarov nie spełnia dzisiejszych wymagań pod względem zdolności przebijania i siły rażenia. Kompaktowy pistolet Lebiediewa jest przeznaczony do naboju 9x19 mm, który w dzisiejszych czasach jest standardem dla amunicji do broni krótkiej. Latarka taktyczna i laserowy wskaźnik celu mogą być zamontowane na kompaktowym pistolecie Lebedev, który ma znacznie większą pojemność magazynka.

podaje TASSS, powołując się na źródła w służbach mundurowych

Pistolet Lebiediewa PL-15 został opracowany przez koncern Kałasznikowa i jest to dość nowocześnie wyglądająca broń o bardzo klasycznej konstrukcji, działająca w oparciu o system Browninga, ze spustem Double-Action Only i zakrytym kurkiem. Przyjęta na uzbrojenie przez MSW wersja kompaktowa PL-15K różni się od podstawowej zmniejszoną wagą i wymiarami. Pistole posiada magazynek mieszczący 14 naboi 9x19 m i o 40 mm krótszą lufę niż wersja podstawowa. Długość  PL-15K wynosi 186 mm, wysokość całkowita broni to 130 mm, waga bez amunicji to 0,72 kg. Pod lufą można zamocować latarkę lub laserowy celownik. Kompaktowy rozmiar pistoletu Lebedev ma umożliwić ukryte noszenie, które jest wymagane dla policjantów i agentów służb specjalnych – podaje TASS.

Biuro prasowe Koncernu Kałasznikowa poinformowało, że firma jest gotowa do rozpoczęcia masowej produkcji kompaktowego pistoletu Lebiediewa PL-15K w możliwie najkrótszym czasie. W maju wersja podstawowa PL-15 została przyjęta przez Gwardię Narodową Federacji Rosyjskiej.

Komentarze