Rządowa demotywacja. Związkowcy o przyszłorocznych finansach

8 września 2020, 13:31
Pieniądze, fot. pixabay.pl
Fot. Pixabay

"Całokształt prezentowanych przez stronę̨ rządową propozycji będzie wpływać demotywująco na poszczególne formacje i w konsekwencji utrudniać osiąganie szczególnych wyników czy zachowań w służbie" – pisze Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych w stanowisku dotyczącym projektu budżetu państwa polskiego na rok 2021 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021. Przypomnijmy, zgodnie z projektem przyszłorocznej ustawy okołobudżetowej fundusze nagród w "jednostkach sektora finansów publicznych", w tym w służbach mundurowych, miałby nie powstać.

Jak informował InfoSecurity24.pl, w przyszłym roku fundusze nagród nie zostaną utworzone w żadnej służbie mundurowej. Twórcy projektu ustawy okołobudżetowej proponują "w miejsce funduszy nagród (…) stworzenie możliwości przyznania nagród za szczególne osiągnięcia czy zachowania (określone w specyfikach poszczególnych służb) ze środków będących w dyspozycji kierowników jednostek, w funduszu wynagrodzeń a nie wydatkowanych z przyczyn obiektywnych (przybywanie na zwolnieniach, urlopach wychowawczych czy nieobsadzenia etatów w wyniku procedury naboru)". Jeśli ustawa wejdzie w życie w takim kształcie, w jakim trafiła do konsultacji, nagród w mundurówce będzie bez wątpienia mniej, a ich przyznawanie może być bardziej problematyczne niż do tej pory. 

Do projektu przepisów odnieśli się związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracownikow Więziennictwa. W liście – skierowanym do przewodniczącej Forum Związków Zawodowych – Czesław Tuła, przewodniczący zarządu głównego NSZZFiPW pisze, że "zaproponowane zapisy w art. 33 oraz art. 34 w/w projektu Ustawy są przez funkcjonariuszy odbierane bardzo negatywnie oraz zgodne jest z negatywnym stanowiskiem Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych względem analogicznych rozwiązań pozostałych służbach mundurowych". Co ciekawe, okazuje się, że w SW oprócz braku funduszu nagród – podobnie jak w innych mundurowych formacjach – fundusz zapomóg ma zostać stworzony w oparciu o mniejszy niż w służbach MSWiA mnożnik.

Nie wiedzieć czemu, Rząd RP, w przypadku funkcjonariuszy więziennictwa, proponuje wprowadzenie funduszu zapomogowego w oparciu o 0,17% podstawy naliczania odnoszącej się do uposażenia funkcjonariuszy wyżej wymienionych formacji. Stanowi to o różnicy 0,08%, która to w szeregi funkcjonariuszy więziennictwa wprowadza poczucie niesprawiedliwości.

fragment stanowiska Forum Związków Zawodowych ws. projektu budżetu państwa polskiego na rok 2021 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 

Jak dodano, "całokształt prezentowanych przez stronę̨ rządową propozycji będzie wpływać demotywująco na poszczególne formacje i w konsekwencji utrudniać osiąganie szczególnych wyników czy zachowań w służbie". 

Długa batalia o kształt przyszłorocznego budżetu dopiero się rozpoczyna. W najbliższych miesiącach wiele grup zawodowych będzie chciało "ugrać" jak najwięcej korzystnych dla siebie rozwiązań, a rząd – jak zawsze – będzie próbował spełnić oczekiwania bez konieczności głębszego sięgania do i tak dziurawej budżetowej kieszeni. Czy funkcjonariuszom uda się wpłynąć na zmianę projektu tak, by dodatkowe środki na nagrody zostały wygospodarowane? Dziś trudno odpowiedzieć na to i wiele innych pytań, jednak jak mówią sami mundurowi, kształt przyszłorocznych finansów już dziś nie napawa specjalnym optymizmem.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 159
Krystian
sobota, 12 września 2020, 13:22

Ekon, a Ty w ogóle wiesz o czym piszesz?, poczytaj o kryteriach dodatku, poczytaj o 15a, piszesz jak amator.

Pokrętna logika
sobota, 12 września 2020, 13:20

Dodatek+25 jest dla tych co zdołają wytrzymać 25 lat, prawdziwych liniowców z ulicy będzie garstka, z reguły po 15-20 latach to wraki, mało kto doczeka, stąd kryterium do zatrzymania fachowców zostało źle postawione, no chyba ze chcemy zatrzymać armie urzędników zza biurek, ale oni z kolei i tak by zostali, dlatego ten projekt wymaga ponownej weryfikacji.

v
niedziela, 13 września 2020, 20:08

Związkowcy się łapią wiec jest ok

Podległy pod art.15
sobota, 12 września 2020, 13:11

+25 nie ma podziału?, oj coś jesteś ekon niedouczony i niedoinformowany, w zamiast rzucać błotem zacznij czytać. W kwestii 15a to co napisałeś skreśla cie z dalszej dyskusji, moje dziecko w wieku przedszkolnym lepiej dobiera argumenty, ludzie którzy podlegają pod ten artykuł (15a) mają prawo walczyć o swoje lata, składki, życzę im wszystkim żeby dopięli swego, bo chyba wszystkich męczy ta telenowela, ale to nie ich wina, tylko związków, które wywalczyły sobie dodatek a zapomniały o obietnicach likwidacji lub nowelizacji tego bubla prawnego.

ekon
poniedziałek, 14 września 2020, 00:38

15a jest doskonały, daltego wytrzymał 20 lat i wytrzyma kolejne.

Karo
sobota, 12 września 2020, 13:03

A ja się chętnie odniosę do tego co napisał EKON, widzisz kolego, aktualnie korzystasz +25/2.500 z potrzeby chwili, na użytek pewnego projektu, w momencie gdy luki kadrowe ulegną uzupełnieniu Twój +dodatek tak szybko zniknie jak powstał, dlatego nie pisz ze ktoś go doczeka, bo to nieprawda, a to ze to dla wybrańców to oczywiste, koledzy niegdyś i kiedyś odchodzący na emerytury tego nie uświadczyli i nie uświadczą, poza tym płace mogą być przez następne lata zamrożone, ale nie dla +25, więc tak, to wybrańcy, czy im zazdroszczę?, nie, po prostu współczuję tym co zostaną pominięci, nastąpi też blokada etatów, awansów, nagród po to żeby wszedł +dodatek który jest kosztowny i idzie z puli ministerstwa, to proste kolego, więc jesteś wybrańcem, nie dziw się ze inni patrzą na to kryzwo, mają do tego pełne prawo, zostali zepechnięci na boczne tory po to żeby Tobie żyło się lepiej w imię wyższych racji.

ekon
sobota, 12 września 2020, 21:10

Brak logiki, jak uzupełnią kadry i będą chcieli za kilka lat zlikwidować dodatek to do corocznie odchodzących kilku tysięcy dojdzie grupa kilkunastu tysięcy pozostających tylko dla dodatku i masz w jednym roku 20 tys. nowych emerytów i 20 tys. wakatów. Nierealne.

Ręce opadają
sobota, 12 września 2020, 12:53

Ekon, nikt nie zamierza przekonywać cie do zmiany argumentów ws.15a, to twoje zdanie, wynika z braku elementarnej wiedzy, widzisz wszystko przez pryzmat własnych interesów, nie obchodzi cię nic i nikt więcej, stąd nie warto sobie tym co napisałeś zaprzątać głowy.

Tweets InfoSecurity24