Reklama

Za Granicą

Rosyjskie systemy Pancyr-S1 w rękach separatystów

  • Fot. Rostec

Na wschodniej Ukrainie Rosja szkoli tzw. separatystów i wspiera ich swoimi oddziałami. Otrzymują oni również od Federacji nowoczesne uzbrojenie, takie jak samobieżne systemy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S1, których obecność w Donbasie potwierdził niemiecki wywiad. 

Jak informuje niemiecki dziennik „Bild”, powołując się na raport niemieckiej Federalnej Służby Wywiadu  BND (niem. BundesNachrichtenDienst), w rękach tzw. separatystów działających na wschodniej Ukrainie znajdują się liczne rosyjskie systemy przeciwlotnicze. Dokument powstał na potrzeby władz niemieckich, w związku z interpelacją jednego z opozycyjnych posłów Bundestagu.

Zgodnie z raportem nie można jednoznacznie stwierdzić, kto wystrzelił pocisk rakietowy który strącił malezyjski samolot pasażerski z 298 osobami na pokładzie 17 lipca bieżącego roku. Nie podlega natomiast dyskusji fakt, że obecnie tzw. separatyści dysponują zaawansowanymi zestawami przeciwlotniczymi.

Są to przede wszystkim ręczne wyrzutnie pocisków rakietowych MANPADS różnego typu, ale też znacznie bardziej zaawansowane systemy samobieżne. Wśród nich Niemcy wymieniają nie tylko wykorzystywane zarówno przez Rosję jak i Ukrainę starszego typu zestawy Buk-M1. Zgodnie z dokumentem 15 i 25 sierpnia zaobserwowano w Donbasie obecność systemów samobieżnych Pancyr-S1.

Jest to zbazowany na podwoziu kołowym zestaw artyleryjsko-rakietowy,  jeden z najnowocześniejszych jakie znajdują się na uzbrojeniu Federacji Rosyjskiej.  Ponieważ powstał on i wszedł do służby po osiągnięciu przez Ukrainę niepodległości, nie znajdował się nigdy na wyposażeniu jej sił zbrojnych. W związku z tym zestawy zaobserwowane w Donbasie należeć muszą do sił tzw. separatystów lub też oddelegowanych do nich formacji rosyjskich.

System przeciwlotniczy Pancyr-S1 jest uzbrojony w dwa działka kalibru 30 mm i dwanaście przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. Posiada zarówno radarowy jak i optoelektroniczny system śledzenia i wykrywania, co zapewnia wysoką autonomię i skuteczność. Zasięg zwalczania celów sięga 12 km z użyciem rakiet i 4 km za pomocą działek 30 mm. Kołowe zestawy Pancyr-S1 sukcesywnie zastępują w rosyjskich siłach zbrojnych pojazdy gąsienicowe Tunguska-M1. Poza Rosją systemy tego typu zamówiło kilka krajów arabskich oraz Brazylia.

Komentarze (2)

  1. kubik

    Jeszcze kilka dni i napisza ze separatysci maja bron jadrowa

  2. a-i

    Też mi nowość, nie tylko są ale też strzelają. By posiąść tą "tajemną" wiedzę wcale nie jest potrzebny niemiecki wywiad. Wystarczy z uwagą śledzić internet gdzie zdjęcia zużytych pierwszych stopni "pancyrowych" rakiet pojawiły się w połowie sierpnia. Przykładowo na tych stronach: http://defenceforumindia.com/forum/europe-russia/61895-civil-war-ukraine-258.html http://defenceforumindia.com/forum/europe-russia/61895-civil-war-ukraine-296.html