Reklama

Za Granicą

Rosyjski szpieg w bazie NATO na Litwie?

Litewskie służby bezpieczeństwa zatrzymały „kilka” osób pod zarzutem szpiegostwa na rzecz państw trzecich. Wśród podejrzanych jest oficer sił powietrznych, który według doniesień agencyjnych pełnił służbę w bazie w Szawlach, gdzie stacjonuje kontyngent NATO prowadzący działania w ramach misji Baltic Air Policing.

Zgodnie z komunikatem litewskiej prokuratury generalnej pod zarzutem szpiegostwa na rzecz obcych służb wywiadowczych zatrzymanych zostało "kilka" osób. Wśród podejrzanych jest oficer sił powietrznych Litwy, który miał przekazywać istotne informacje zagranicznemu wywiadowi, włącznie z danymi o charakterze niejawnym.

Serwis Delfi podaje, że zatrzymań dokonano w Szawlach - w miejscowości, w której znajduje się baza lotnictwa wojskowego, gdzie stacjonuje obecnie kontyngent NATO prowadzący działania w ramach misji Baltic Air Policing. Podejrzany oficer miał według serwisu lsm.lv wykonywać zadania związane z planowaniem lotów. Pełnił służbę przez okres około dziesięciu lat.

Łącznie zatrzymano co najmniej dwie osoby. Newsweek donosi, że przedstawiciele władz „nie wykluczają” oskarżenia o prowadzenie nielegalnych działań na rzecz służb wywiadowczych Federacji Rosyjskiej, jednak nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

Reklama

Komentarze

    Reklama