Policja uzupełnia kadrowe braki, ale bilans wciąż na minusie

23 czerwca 2021, 11:26
policja, ślubowanie, policjant, sztandar, fot. KPP Puławy
Fot. KPP Puławy

Do 1 czerwca 2021 roku, do służby w policji przyjęto prawie 2,4 tys. funkcjonariuszy. To – biorąc pod uwagę przyjęcia w analogicznym okresie z roku ubiegłego – liczba zauważalnie wyższa, choć trzeba pamiętać, że pierwsze półrocze 2020 roku to czas, kiedy naborów prawie nie prowadzono. Policja – jak zapewniał niedawno rzecznik szefa formacji - by poprawić sytuację kadrową planuje "dodatkowe przyjęcia kandydatów oraz maksymalne zwiększenie liczby przeprowadzanych kursów podstawowych". Jednak, by móc walczyć z wakatami, oprócz przyjęć trzeba też skutecznie przekonywać mundurowych do pozostania w służbie. A jak pokazują dane kadrowe za pierwsze półrocze, bilans wciąż jest ujemny.

Jak wynika z danych do jakich dodarł InfoSecurity24.pl – zgodnie ze stanem na 1 czerwca – do policji w tym roku przyjęto 2386 funkcjonariuszy. Liczba ta, w porównaniu z rokiem ubiegłym wydaje się wysoka, ale trzeba pamiętać, że przez pierwsze półrocze 2020 roku formacja nie prowadziła praktycznie naborów, w związku z czym do służby przyjęto jedynie 702 mundurowych. Patrząc jednak na pierwsze 5 miesięcy tego roku, widać, że z policji wciąż więcej mundurowych odchodzi niż jest do niej przyjmowanych – do 1 czerwca ze służby odeszło bowiem 2569 policjantów. Kadrowy bilans jest zatem nadal ujemny, co utrudnia walkę z wciąż sporą liczbą wakatów w formacji.

Mimo ciężkiego 2020 roku, kiedy ze względu na pandemię przez kilka miesięcy zawieszone były procedury doboru do Policji oraz szkolenia, a wielu policjantów chorowało lub było skierowanych na kwarantanny, udało się nam znacznie poprawić stan etatowy polskiej Policji. To powinno wpłynąć na znaczne odciążenie i tak już bardzo obciążonych policjantów, którzy pełniąc służbę m.in. wykonywali zadania kolegów i koleżanek, którzy chorowali.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji 

Jak mówił 14 czerwca, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, "najnowsze dane (jeśli chodzi o policję – przyp. red.) to jest 5388 wakatów i ta liczba się̨ zmniejsza". Minister zapewniał też, że ustawa o wsparciu służb mundurowych sprawiła, że w policji odnotowano spadek odejść w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Czy powodem takiego stanu rzeczy jest jedynie świadczenie motywacyjne przyznawane po 25 i 28,5 latach służby nie wiadomo, jednak faktem jest, że w ubiegłym roku z policji odeszło 3735 mundurowych, podczas gdy w tym roku formację opuściło "jedynie" 2569 funkcjonariuszy. Z jednej strony ponad 30 proc. spadek może być pewną oznaką poprawy sytuacji, z drugiej czas pandemii trudno nazwać w pełni reprezentatywnym.

By walczyć z kadrowymi problemami, policja zdecydowała się na skrócenie kursów podstawowych. Stan ten trwa nieprzerwanie do dziś, jednak jak wynika z deklaracji wiceszefa MSWiA, kiedy tylko "skończy się stan epidemii, stan zagrożenia epidemicznego" policja zamierza "natychmiast" wrócić do "przedcovidowych szkoleń podstawowych". "Przygotowujemy się do tego" – zapewniał minister.

(…) wydaje mi się, bo nie jestem w stanie odpowiedzieć za komendanta głównego, którego tu nie ma, że po wakacjach jesteśmy w stanie, jeżeli nie zajdą inne okoliczności, powrócić do starego systemu szkolenia.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA, sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych 14 czerwca 

Uzupełnienia stanu etatowego największej mundurowej formacji podległej MSWiA to problem, który nie powstał w ciągu ostatniego roku czy dwóch, jednak właśnie w najbliższym czasie poradzenie sobie z nim, może okazać się jednym z największych wyzwań. Dlaczego? Na początku lat 90-tych w policji – co podkreśla zarówno wiceszef MSWiA jak i komendant główny policji – mieliśmy do czynienia z największą falą przyjęć w dotychczasowej historii formacji. Mowa o nawet przeszło 20 tys. funkcjonariuszach, którzy właśnie zyskują pełne emerytalne uprawnienia. Sytuacja jest więc trudna, a od tego jak policja poradzi sobie z jej rozwiązaniem, zależeć będzie stabilność pełnienia służby, a więc także i bezpieczeństwo nas wszystkich. Jak mówił na początku roku w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, "2021 rok jest więc naprawdę bardzo ważny pod względem kadrowym, pod względem tego, ilu funkcjonariuszy uda nam się przyjąć do służby i ilu z tych, którzy osiągnęli pełne prawa emerytalne, uda nam się przekonać do pozostania w formacji". Dziś te słowa wydają się nie mniej aktualne. 

DM

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Karo
środa, 23 czerwca 2021, 16:28

Chcecie zwerbować młodych, zatrzymać starych, recepta jest prosta, program modernizacji, wtedy znikną problemy kadrowe, nic tak ludzi nie zatrzymuje jak uczciwa płacą, a nasz sektor jest niedoszacowany, przyczyną jest prosta, zawieszono waloryzację od 2010, zawieszono podwyżki za poprzedniej władzy, to spowodowało to co mamy dzisiaj, zapaść i ucieczki na emerytury. Co z programem modernizacji?

p0l0
środa, 23 czerwca 2021, 23:38

obecna władza jest od 2015 więc skończ pisać o tej starej

LopeZ
środa, 23 czerwca 2021, 16:24

To nie jest dobór, dobiera się kogoś do czegoś. To jest nabór, nabiera się co popadnie i obsadza jak popadnie, bez patrzenia na wykształcenie i doświadczenie. Nadal pokutuje zdanie że każdy musi najpierw walić parę lat w patrolu. Ludzie po prawie, medycynie, biologii nie mogą stracić kontaktu ze swoim "zawodem" żeby być przydatnym. Są przypadki ludzi po prawie, którzy po 5 latach od OPP się zwalniali bo nie widzieli perspektyw, bo w dochodzeniowce siedzą dziewczyny wsadzone tam bo się nie nadają do patrolu i zajmują miejsce. Policja nie ma żadnej koncepcji kadrowej więc jak może nie mieć problemów kadrowych. Wielu się podobają awanse z palca lub z przypadku ale na dłuższą metę dla formacji to porażka. Szukajmy ludzi na stanowiska, innych do patrolu, innych do dochodzeń innych do kryminalnego, co nie jest takie nowe, wszak na pilotów szuka się ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami. Przyjmujmy na dane miejsca, pokażmy, gdzie mogą zajść i w jakim kierunku będą szkoleni. Dość lawirowania między prewencja i kryminalnymi dla lepszej grupy i nie ważne co wiem, byle mianowali.

zenon
wtorek, 27 lipca 2021, 13:15

moim zdaniem błędne myślenie jeżeli chodzi o typową policyjną robotę, przychodzi duże zabezpieczenie typu euro i co dochodzeniowiec nie może bo nie wie jak się zachować i co robić? a jeżeli mówimy np o informatyce, prasa finanse należy przyjąć cywili i dać im odpowiednią kasę, nie wszędzie muszą być policjanci.

Olo
czwartek, 24 czerwca 2021, 18:15

Koncepcja jest taka, że mają być zrealizowane progi satysfakcji. Bo od nich zależy kwartalnik komendanta

ex.glina
środa, 23 czerwca 2021, 16:01

Więcej "dziurawego wojska" !!!

25 lat
środa, 23 czerwca 2021, 15:57

Tylko ustawa modernizacyjna oraz podwyżka przekona ludzi do dalszej pracy w Policji

Tweets InfoSecurity24