Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

MSWiA: marsz największym zgromadzeniem, jakie zabezpieczała stołeczna Policja

fot. Służba Ochrony Państwa
fot. Służba Ochrony Państwa

”Spokojny przebieg uroczystości państwowych z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym marszu „Dla Ciebie Polsko”, to efekt współpracy służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrowi Koordynatorowi Służb Specjalnych. Do chwili obecnej nie odnotowano incydentów o charakterze terrorystycznym bądź ekstremistycznym” - czytamy w komunikacie szefa MSWiA i Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Według szacunkowych danych Policji, w marszu mogło wziąć udział nawet 250 tys. ludzi.

"W dzisiejszym marszu uczestniczy szereg osób ochranianych, m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Są to osoby chronione przez Służbę Ochrony Państwa, nadzorowaną przez MSWiA. W związku z tym – kierując się względami bezpieczeństwa – szef MSWiA Joachim Brudziński podjął decyzję, aby utworzyć tzw. bufor bezpieczeństwa, wydzielający strefę, w której przebywają osoby ustawowo chronione przez SOP" - poinformował Wydział Prasowy MSWiA.

Na jeden marsz składały się formalnie dwa zgromadzenia – jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Według wstępnych szacunków Policji w marszu w Warszawie bierze udział obecnie ponad 200 tys. osób - napisał w niedzielę na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński. Polacy odpowiedzieli na apel prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego - podkreślił.

We wspólnie wydanym komunikacie szef MSWiA i Minister Koordynator Służb Specjalnych podkreślają, że jak dotąd nie odnotowano incydentów o charakterze terrorystycznym bądź ekstremistycznym. "ABW wspólnie z Policją zatrzymała jak dotąd około 100 osób, które w ramach działań operacyjnych zostały zidentyfikowane jako zagrażające bezpieczeństwu uroczystości" - czytamy w komunikacie. 

Spokojny przebieg uroczystości państwowych z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym marszu „Dla Ciebie Polsko”, to efekt współpracy służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrowi Koordynatorowi Służb Specjalnych. Do chwili obecnej nie odnotowano incydentów o charakterze terrorystycznym bądź ekstremistycznym. Warszawski marsz jest największym zgromadzeniem, jakie zabezpieczała stołeczna Policja w swojej historii. ABW wspólnie z Policją zatrzymała jak dotąd około 100 osób, które w ramach działań operacyjnych zostały zidentyfikowane jako zagrażające bezpieczeństwu uroczystości.

Działania zmierzające do zabezpieczenia uroczystości rozpoczęły się na kilka dni przed 11 listopada. W wyniku podjętych działań ABW oraz Policja uniemożliwiły organizację koncertów mających się odbyć pod patronatem skrajnie prawicowych ugrupowań. Swoje działania prowadzi również Straż Graniczna, która przeprowadza procedury wobec osób stawiających się do kontroli granicznej. W wyniku tych działań uniemożliwiono wjazd na terytorium RP osobom ze środowisk stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, m.in. obywatelom Rosji, Szwecji i Ukrainy.

Ponadto Policja wraz z ABW zapobiegły przeprowadzeniu trzech konferencji, na których miała być propagowana ideologia totalitarna. W dniach 8-11 listopada br. ABW wspólnie z Policją zrealizowała czynności procesowe wobec osób, które swoim zachowaniem mogły stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego państwa. W ramach tych działań dokonano zatrzymania około 100 osób oraz przeszukano miejsca zamieszkania części z nich. ABW współpracowała ze Strażą Graniczną, której przekazała informacje o zagranicznych aktywistach ugrupowań skrajnie prawicowych, lewicowych i neofaszystowskich.

Sposób działania i taktyka funkcjonariuszy Policji podczas zabezpieczania obchodów Narodowego Święta Niepodległości zostały dostosowane do liczby osób uczestniczących w marszu. Do obecnej chwili służby nie odnotowały poważniejszych zakłóceń porządku publicznego. W Komendzie Stołecznej Policji, na potrzeby koordynacji działań funkcjonariuszy, działa specjalny sztab operacji pod nadzorem KGP. Podczas zabezpieczania stołeczni policjanci są wspierani przez funkcjonariuszy z innych garnizonów i jednostek Policji.

Wydział Prasowy MSWiA oraz Wydział Komunikacji Społecznej DBN KPRM

PAP/MSWiA/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze