Reklama

Służby Mundurowe

Policja kupuje broń długą. Przygotowania do szczytu NATO w Warszawie?

Fot. Marek Krupa/KGP / archiwum BOA
Fot. Marek Krupa/KGP / archiwum BOA

Komenda Główna Policji rozpisała przetargi dotyczące zakupu karabinków HK416 i HK417, pistoletów maszynowych MP5A5 oraz karabinów wyborowych kalibru 7,62mm. Dostawy wszystkich wymienionych rodzajów broni mają zostać zrealizowane najpóźniej w czerwcu 2016 roku, a więc przed Szczytem NATO w Warszawie, zaplanowanym na 8 i 9 lipca bieżącego roku. 

Przetargi do których można aplikować w terminie do 15 lutego obejmują dostawy broni w okresie od 1 kwietnia do 26 czerwca 2016 roku. Wśród zaplanowanych zakupów znalazły się:

24 kpl. karabinków szturmowych HK416A5 kalibru 5,56x45 mm NATO w wersji sub-kompaktowej z lufą o długości 11” (279 mm) lub broń równoważna;

15 kpl. karabinów szturmowych HK417 kalibru 7,62x51 mm NATO z lufą długości 16,5” (419 mm) lub równoważnych;

25 kpl. pistoletów maszynowych MP5A5 kalibru 9x19 mm Parabellum lub równoważnych;

5 kpl. karabinów wyborowych kalibru 7,62x51 mm NATO.

We wszystkich wymienionych przetargach 80% oceny ofert będzie stanowiła cena. W przypadku karabinów wyborowych pozostałe 20% to długość gwarancji, natomiast w pozostałych po 10% będzie stanowiła ocena kompatybilności z bronią tego samego typu posiadaną przez Policję oraz okres gwarancji.

Termin zakończenia dostaw, ustalony na koniec czerwca bieżącego roku, nieprzypadkowo zbiega się z planowanymi na lipiec dużymi imprezami, stanowiącymi wyzwanie w zakresie zabezpieczenia, zwłaszcza antyterrorystycznego. Dotyczy to zarówno zaplanowanego na 8 i 9 lipca Szczytu NATO w Warszawie, jak też XXXI Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016.

W polskiej Policji wymienione typy uzbrojenia są używane między innymi przez pododdziały antyterrorystyczne, takie jak Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP. Przynajmniej częścią z wymienionych rodzajów broni dysponują też Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, Sekcje Antyterrorystyczne w komendach wojewódzkich, podobne uzbrojenie było też dostarczane do Centralnego Biura Śledczego Policji.

Czytaj więcej: Co dalej z Biurem Operacji Antyterrorystycznych? Niepokojące zapowiedzi Policji [OPINIA]

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama