Nowe umundurowanie w policji już blisko

23 lutego 2021, 15:20
mundur
Prezentacja projektu nowego umundurowania, jeszcze z 2019 roku. Fot. policja.pl

Polska policja jest coraz bliżej wprowadzenia zapowiadanych już od jakiegoś czasu zmian w umundurowaniu. W przypadku nowego munduru wyjściowego formacja nie zamierza się jednak spieszyć. Zgodnie z projektem rozporządzenia, okres przejściowy na jego wprowadzenie wyznaczono na 10 lat. Ale zmian jest więcej.

Projekt rozporządzenia MSWiA zmieniającego rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów opublikowano w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Celem nowelizacji jest m.in. zmiana dotychczasowego wzoru ubioru wyjściowego policjanta. Ubiór wyjściowy od 1991 roku ma kolor błękitno-szary, nowy ma być zaś granatowy. Zmieniona będzie też konstrukcja zarówno kurtki, czapki, spodni, jak i płaszcza wyjściowego.

"Modernizacja ubioru wyjściowego wynika z potrzeby dostosowania tego ubioru do wymogów służby oraz oczekiwań policjantów. Ubiór wyjściowy według nowego wzoru nawiązuje do mundurów Policji z okresu międzywojennego, a jednocześnie jest wykonany z nowoczesnych, wytrzymałych i przewiewnych surowców włókienniczych, zapewniających wygodę i bezpieczeństwo noszącego go policjanta" - czytamy w uzasadnieniu. Nowy wzór policjanci będą oczywiście nosić podczas uroczystych wystąpień. W związku z tym - jak wyjaśniono w uzasadnieniu - "wykreślono z norm umundurowania policjanta przedmioty, które są noszone w tych samych okolicznościach, a których wzory nie odpowiadają wymogom współczesnego wizerunku policjanta, w tym kurtkę galową w kolorze błękitno-szarym i spodnie letnie".

W stosunku do obowiązującego wzoru ubioru wyjściowego, zmieniono - jak już wspomniano - sam jego kolor, konstrukcję kurtki gabardynowej wyjściowej, czapki gabardynowej, spodni wyjściowych i płaszcza wyjściowego całorocznego oraz kolorystykę taśmy otokowej do czapki gabardynowej. Co więcej, odstąpiono od noszenia galonów na daszkach czapek gabardynowych, wprowadzając ich noszenie na taśmach otokowych tych czapek, zróżnicowano wzory spodni wyjściowych dla policjantów w korpusie oficerów Policji oraz w korpusie szeregowych Policji, podoficerów Policji i aspirantów Policji, a także wprowadzono nowe znaki identyfikacyjne policjanta - korpusu policji oraz przynależności państwowej. Odstąpiono również od noszenia znaku rodzaju służby Policji na kołnierzu kurtki gabardynowej wyjściowej.

Okres przejściowy, w którym obowiązywać będą oba wzory umundurowania - dotychczasowy i wskazany w projekcie - wyniesie aż 10 lat. Projektodawcy długość tego okresu motywują możliwością sukcesywnego zaopatrzenia policjantów w nowe ubiory przy jednoczesnym wykorzystaniu posiadanego już przez nich umundurowania.

Nowość dla prewencji

W przepisach uwzględniony ma być też nowy element umundurowania policjantów oddziałów prewencji i samodzielnych pododdziałów prewencji - kurtka ochronna. Jak wskazano w uzasadnieniu, zmiana ta wpłynie na poprawę warunków pełnienia służby przez tych policjantów. Jak będzie ona wyglądała, mogliśmy się przekonać całkiem niedawno, na konferencji zorganizowanej w październiku 2020 roku przez resort zdrowia. Biorący w niej udział szef policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, pojawił się na spotkaniu z dziennikarzami właśnie w nowej kurtce ochronnej. 

Krój kurtki i rodzaj zastosowanych materiałów - jak zapewniono w uzasadnieniu - jest dostosowany do zadań służbowych wykonywanych przez tę grupę policjantów. "Przedmiotowa kurtka ma pozwolić na zachowanie komfortu podczas realizacji przez wyżej wymienionych policjantów zadań związanych z działaniami zespołowymi, w ramach pododdziału zwartego, w czasie których noszą oni na umundurowaniu ochrony przeciwuderzeniowe" - czytamy.

Jeszcze w październiku 2020 roku, insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji, zapewniał InfoSecurity24.pl, że kurtka przysługiwała będzie policjantom jako dodatkowe wyposażenie. Z drugiego projektu, dotyczącego równoważnika za umundurowanie opublikowanego także w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji, dowiadujemy się jednak, że kurtka będzie wydawana policjantom oddziałów prewencji.

Wyjątek dla związkowców

Ponadto w projekcie przewiduje się zmianę dotyczącą norm umundurowania dla policjantów zwolnionych z obowiązku wykonywania zadań służbowych w związku z pełnieniem z wyboru funkcji związkowej. "Zgodnie z obowiązującymi przepisami, okresy używalności przedmiotów umundurowania dla wyżej wymienionych policjantów ustala się uwzględniając wydłużenie okresów używalności przedmiotów określonych w normie umundurowania o czas trwania tego zwolnienia" - zauważono.

Jak zwrócono uwagę, policjanci pełniący funkcje w związku zawodowym uczestniczą często w spotkaniach, naradach i konferencjach, podczas których występują w umundurowaniu, które ulega zużyciu. Z tego względu, "mając na uwadze potrzebę zachowania właściwego wizerunku umundurowanego policjanta", wprowadzono zmianę w jednym z przepisów, określając normy umundurowania dla tych policjantów bez wydłużenia okresu używalności. To, jak napisano, "wpłynie na poprawę wizerunku tej grupy policjantów".

Projekt rozporządzenia ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Przepisy rozporządzenia będą mieć zastosowanie do umundurowania policjantów od dnia 1 kwietnia 2021 r. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, termin ten ma związek z rozpoczynającym się tego dnia kolejnym rokiem zaopatrzeniowym, w którym policjant jest uprawniony do umundurowania przysługującego mu według określonej normy umundurowania.

To niejedyny projekt rozporządzenia dotyczący policyjnego umundurowania, który pojawił się w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Drugi dotyczy dokładnie wysokości i warunków przyznawania policjantom równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie i jest związany bezpośrednio ze zmianami w umundurowaniu, opisanymi wyżej. Mają one wpływ na normy umundurowania, a tym samym na wysokość równoważnika pieniężnego w zamian za nie. Nie wpłynie jednak na niego uzupełnienie ubioru ćwiczebnego o kurtkę ochronną dla policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji, gdyż zostanie im ona wydana.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Yogi
czwartek, 25 lutego 2021, 01:16

Wie ktoś po co w ogóle jest mundur galowy? Policjant na co dzień i od święta powinien wyglądać profesjonalnie i oficjalnie. Jak poważny urzędnik państwowy. Powinny być więc komfortowe i praktyczne mundury niezależnie od okazji. No chyba, że państwo oficerowie lepiej się czują w galowych...

yarecki
czwartek, 11 marca 2021, 18:25

Ja tu jeszcze bym dodał, że mundur policjanta nie powinien wzbudzać co do niego obaw, czy aby napewno policjant, czy bandzior, jak to wygląda w przypadku mundurów patrolowych. Tak się próbujemy wzorować na zachodzie, a w tym względzie akurat bardziej wschodnio to wygląda. Niby drobiazg a robi różnicę.

OLO
czwartek, 6 maja 2021, 14:14

Nowy ćwiczebny nie wygląda tak źle, mogliby zamiast furażerki dawać do niego bardziej polową wersję czapki garnizonowej. Jak mówisz że wschodnio wygląda to jak wg ciebie powinien wyglądać mundur patrolówki?

Jabadabadu
środa, 24 lutego 2021, 22:11

Kolejny miś. Tym razem granatowy.

Olo
środa, 24 lutego 2021, 14:40

To jest ważne. Zmiana umundurowania galowego... Którego ponad 90% policjantów używa raz na kilka lat, więc jest praktycznie nieużywane. Bo po co dać policjantom drugi komplet umundurowania, którego używają na co dzień i się w związku z tym szybko zużywa. Lepiej wydać kasę, i to wcale nie małą na mundur wiszący w szafie. A policjanci niech dalej wyglądają jak legitymowani przez nich żule. Taki kamuflaż. Bo za mundurówkę na obecnym poziomie to sobie można kupić spodnie, bluzę i buty raz do roku. Przy zużyciu trzech kompletów (o ile jakiś obywatel ci nie uszkodzi munduru w miedzyczasie).

Dexter
piątek, 17 września 2021, 00:05

Gdy jakiś obywatel uszkodzi policjantowi mundur to się pisze raport i wymieniają na nowy. Jeśli chodzi o wypłatę mundurówki to uważam, że powinni ją dostawać tylko policjanci ,którzy naprawdę tego munduru używają, a nie tacy którzy w biurach siedzą, raz na parę lat mundur włożą, a kasę co roku biorą i na coś innego przeznaczają.

Dorian
środa, 24 lutego 2021, 23:23

Co ty opowiadasz? Gdyby każdy przeznaczał mundurówkę zgodnie z przeznaczeniem, nie byłoby takich komentarzy. Za kwotę dla policjantów prewencji śmiało kupisz cały mundur. Koszula kosztuje 60 zł, koszulki podobnie. Za spodnie zapłacisz 300 złotych. Buty kupisz za ok. 300 złotych, chyba że ktoś wybierze markę Lowa za ok. 700. Kurtki nie kupuje się co roku, bo nie niszczy się tak jak koszule i t-shirt. Podsumowując - 2 tys. złotych śmiało wystarczy. Trzeba to tylko przeznaczyć na zakup umundurowania. Jak ktoś chodzi w zmęczonym mundurze to oznacza, że kasa poszła na coś innego.

Gość
czwartek, 25 lutego 2021, 23:19

Mijają dziesięciolecia, a mundurówka nadal 2 tysiące złotych z groszem?

tt
piątek, 26 lutego 2021, 09:59

Tak. Bo to jest nie na umundurowanie, tylko na uzupełnienie umundurowania. Bo nie ma opcji, żeby cały mundur zniszczyć w ciągu roku...przynajmniej jak się jest ważnym oficerem-gaciowym

wwa
czwartek, 25 lutego 2021, 11:10

Jak się siedzi za biurkiem to może i tak. Ale jak się na interwencjach szarpie z różnej maści elementem to praktycznie co służbę mundur do prania. Chyba, że ktoś lubi wszy i pluskwy. Więc nie ma się co dziwić, że mundur po jakimś czasie jest sprany. A że z dobrych materiałów mundury zrobili tylko do testów, a później byle taniej to jest jak jest.

Pies
środa, 24 lutego 2021, 12:06

Bardzo potrzebny wydatek w dobie pandemi. Brawo

andys
środa, 24 lutego 2021, 10:27

1. Mysle, że to sami policjanci wystapili o zmiane umundurowania. Po przemundurowaniu , beda mogli powiedzieć, że ci co biją kobiety na demonstracjach i bohatersko bronia Kaczyńskiego to nie oni, a tamci... 2. Policja ma inne , wazniejsze potrzeby niz zmiana umundurowania. 3.Obywatele przyzwyczaili sie do obecnego umundurowania, nie budzi ono wiekszych watpliwosci z estetycznego punktu widzenia.

Tweets InfoSecurity24