Nowa struktura Służby Więziennej. Resort sprawiedliwości: zmiany nie wpłyną na utratę miejsc pracy

4 września 2018, 09:19
zakład karny, służba więzienna, fot. por. Anna Czajczyk:sw.gov.pl
fot. por. Anna Czajczyk/sw.gov.pl

Służba Więzienna przechodzi obecnie, jak twierdzą jej szefowie, pierwszą od wielu lat modernizację. Strażnicy więzienni niedawno otrzymali nowe mundury, kierownictwo SW zapowiada podwyżki, a ministerstwo sprawiedliwości opublikowało właśnie zarządzenia, zmieniające strukturę funkcjonowania SW. Jak poinformowało redakcję InfoSecurity24.pl, Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości, wydane zarządzenia, „z dniem 30 listopada 2018 roku, przekształcają 5 mniejszych zakładów karnych i aresztów śledczych w oddziały zewnętrze większych jednostek penitencjarnych. Jeden z zakładów karnych włączony zostanie w strukturę aresztu śledczego, a jeden odział zewnętrzny przestanie istnieć.

W kwietniu 2017 roku wiceminister sprawiedliwości zapowiedział gruntowną reformę więziennictwa. Najważniejszym elementem reformy było przyjęcie przez rząd ustawy modernizacyjnej. Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej ustawa przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa. Jednym z nich jest reorganizacja zakładów karnych i aresztów śledczych.

„W sierpniu br. Minister Sprawiedliwości, realizując kolejny etap reformy, wydał zarządzenia, które z dniem 30 listopada 2018 roku, przekształcają  5 mniejszych zakładów karnych i aresztów śledczych w oddziały zewnętrze większych jednostek penitencjarnych (ZK Lubliniec, AŚ Prudnik, AŚ Szamotuły, AŚ Środa Wielkopolska, ZK Oleśnica), jeden z zakładów karnych włączony zostanie w strukturę aresztu śledczego (ZK Warszawa-Białołęka połączony zostanie z AŚ Warszawa-Białołęka), likwidacji ulegnie jeden oddział zewnętrzny (OZ Grodzisk Maz.)” – poinformowało nas Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Resort sprawiedliwości zaznaczył, że zmiany mają przede wszystkim charakter organizacyjny i pozwolą na optymalizację kosztów.

Podjęte działania nie będą miały wpływu na utratę miejsc pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, ale pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie posiadanych zasobów. Część funkcjonariuszy i pracowników zostanie przeniesionych do pełnienia służby w innych jednostkach, większość nadal pełnić będzie służbę w dotychczasowych miejscach pracy.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości

Przypomnijmy, w pierwszej fazie reformy (31 marca br.) przekształceniu lub likwidacji uległy łącznie 23 małe i wyeksploatowane jednostki penitencjarne. Jak mówią przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, pozwoliło to na racjonalizację wydatków ponoszonych na ich utrzymanie oraz lepsze zarządzanie. W odpowiedzi na nasze pytania, Rzecznik Prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, mjr Elżbieta Krakowska przekonywała, że są to małe i wyeksploatowane jednostki, a ich likwidacja przyniesie korzyści nie tylko ekonomiczne, ale również wpłynie na poprawę warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Od 31 marca przestały istnieć areszty śledcze w: Zabrzu, Krakowie Podgórzu, Bartoszycach, Ostródzie, Nowej Soli, Śremie, Lesznie, Nisku, Sanoku, Kamieniu Pomorskim wraz z oddziałem zewnętrznym w Buniewicach, Choszcznie, Wałbrzychu, Lubaniu i Świnoujściu. Resort sprawiedliwości zapewnia, że pierwszy etap reformy, nie wpłynął na utratę pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Nie zabrakło również  miejsc dla osadzonych.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
autor
piątek, 21 września 2018, 16:12

oj ta reforma czkawką się odbije , pudrowanie trupa jednym słowem. Brak ludzi, brak kasy za ciężką służbę jak to się nie zmieni to na darmo to wszystko

F-sz
poniedziałek, 17 września 2018, 23:39

CZSW powinien otworzyć nowe szpitale więzienne, tego brakuje. A 500 etatów w CZSW to jest kpina

Zorro
czwartek, 13 września 2018, 23:53

Po tylu latach doszli do wniosku, że to co było kiedyś w czasach tzw. komuny było najlepsze i łączą ZK Białołęka z AŚ. Genialne rozwiązanie. Modernizacja SW! Gratulacje! Ciekawe ile kasy zgarną \"pomysłodawcy\" z MS?

Prison Guard
środa, 12 września 2018, 08:15

Porobili z więzień hotele 5 gwiazdkowe dla osadzonych.w celach skazani mają wszystko..wszystko.zakaz stosowania środków przymusu i tylko nagradzanie A strażnicy to lokaje i nic dziwnego że większość ucieka do SOP.co za propaganda

Max
czwartek, 6 września 2018, 16:56

A kto niby dostał te nowe mundury? Farsa.

Tweets InfoSecurity24