Nawet 40 proc. mundurowych niechętnych zaszczepieniu się przeciwko COVID-19

10 marca 2021, 09:52
Fot Świętokrzyska Policja 4
Fot. Świętokrzyska Policja

W zależności od formacji służb mundurowych podległych MSWiA, liczba chętnych do zaszczepienia się przeciwko Covid-19 waha się w granicach 60-70 proc. - powiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wiceminister SWiA odnosząc się do szacunków dotyczących liczby funkcjonariuszy, którzy wyrazili chęć do zaszczepienia się przeciwko Covid-19 podkreślił, że należy pamiętać, że są to szczepienia dobrowolne. "Nie możemy i nie chcemy wywierać żadnej presji. Myślę, że funkcjonariusze sami zdecydują. Być może część z nich czeka, być może część z nich chce się zaszczepić w szczepieniach populacyjnych. Mają do tego prawo" - powiedział.

Zapewnił, że szczepienia będą prowadzone sprawnie logistycznie, w taki sposób, aby nie zakłócać normalnego przebiegu służby. "Logistycy w formacjach pracują nad tym. Myślę, że będzie to dobrze zorganizowane" - zaznaczył.

Wiceszef MSWiA dodał, że jest w stałym kontakcie z pełnomocnikiem rządu ds. szczepień Michałem Dworczykiem. "Jesteśmy umówieni na spotkania koordynacyjne. Te prace już idą pełną parą. Szczepienia we wszystkich służbach, które znalazły się w grupie 1c powinny ruszyć w okolicach 29 marca" - powiedział. Przypomnijmy, że termin ten został przesunięty w ubiegłym tygodniu z 22 marca. Jak informował Michał Dworczyk, w pierwszej kolejności szczepione będą osoby, które przez swoją pracę stykają się na co dzień z osobami chorymi lub mogą mieć z nimi kontakt. "Tygodniowo będziemy na tę grupę przeznaczać 32 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, czyli jest to mniej więcej 2 tys. szczepionek na jedno województwo" – powiedział szef KPRM. 

Wiceminister zachęcił również wszystkich funkcjonariuszy do zaszczepienia się. "Jako Maciej Wąsik oczywiście zachęcam wszystkich funkcjonariuszy do szczepień. Sam zaszczepię się, kiedy przyjdzie na mnie kolej" - zapewnił. "Na przykładzie Izraela widać, że szczepienia przynoszą efekt, że można myśleć o powrocie do względnej normalności" - dodał.

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepiony był personel medyczny oraz osoby zatrudnione w placówkach całodobowej opieki. 25 stycznia ruszyły szczepienia populacyjne (w pierwszej kolejności seniorów, którzy ukończyli 70 lat), a 12 lutego - nauczycieli.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez szefa KPRM Michała Dworczyka, 15 marca mają rozpocząć się szczepienia pacjentów przewlekle chorych (np. dializowanych, po przeszczepach i chorych na nowotwory), 22 marca - pacjentów w wieku 69 lat, a 29 marca funkcjonariuszy służb.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Etap
poniedziałek, 15 marca 2021, 10:02

Wszysto w porządku, tylko dlaczego kraje zawieszają szczepienia AstraZeneki m.in. Irlandia, Norwegia, Islandia, Dania, Austria, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Włochy, Holandia...

......
wtorek, 16 marca 2021, 21:23

Cypr i Portugalia

Cdn.
wtorek, 16 marca 2021, 21:18

.. Niemcy, Francja, Hiszpania, Norwegia, Bułgaria, Słowenia, ...

WOPek
niedziela, 14 marca 2021, 07:12

W moim wydziale chętnych się znajdzie na poziomie 10% ale pewnie służą ze mną sami foliarze i zwolennicy teorii spiskowych.

Roman
sobota, 13 marca 2021, 22:11

Niech się komendanci zaszczepią a ja poczekam jeszcze ze dwa lata. Może to im dobrze zrobi

Karo
piątek, 12 marca 2021, 19:05

Najłatwiej lecieć szablonem, Astra Zeneca, dlaczego pchamy to w służby mundurowe skoro już 6 krajów wycofało się z tej szczepionki?, bo co, masówka?, nikt się nie odezwie, przecież ten produkt powstał w 2 miesiące, wciąż jest nie przebadany jak należy, coraz nowe przypadki odszczepienne, coraz większe wątpliwości, eksperymentujcie na sobie.

Bert
piątek, 12 marca 2021, 10:08

Co z art. 15 a???

Tweets InfoSecurity24