Napięta sytuacja w KAS. Celnicy rozważają protest

27 stycznia 2021, 11:57
Służba Celno-Skarbowa, fot KAS
Fot. KAS

Czy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz pracownicy KAS zdecydują się na protest? Jak na razie w tej sprawie przeprowadzona ma zostać specjalna ankieta, a jej wyniki powinniśmy poznać po 14 lutego. Celnicy domagają się od resortu finansów m.in. utworzenia "Komendy Głównej" dla Służby Celno-Skarbowej, stworzenia ścieżki kariery zawodowej i awansów co 2 lata oraz uporządkowania kwestii mundurowych emerytur.

Ankietę protestacyjną przygotował związek zawodowy Celnicy PL. Jak czytamy, "Zarząd Główny ZZ Celnicy PL, wychodząc naprzeciw licznym głosom płynącym ze środowiska zawodowego, postanowił o przeprowadzeniu ankiety protestacyjnej w KAS i SCS". Czego domagają się celnicy? Postulatów jest siedem i w sporej części dotyczą fundamentalnych zmian, zarówno tych dotykających mundurowych z SCS, jak i pracowników całej Krajowej Administracji Skarbowej.

Po pierwsze, celnicy chcą "zwrotu zagwarantowanych prawnie i zagrabionych środków z Uchwały modernizacyjnej". Jak tłumaczą, chodzi "o zwrot zagrabionych oszczędności w 2020r., funduszu na nagrody, co nie miało miejsca w innych formacjach oraz o realizację Uchwały modernizacyjnej w 2021r.". Ta, jak mówiła w rozmowie z InfoSecurity24.pl minister Magdalena Rzeczkowska, szef KAS, będzie co do zasady realizowana, choć niezupełnie w takim zakresie jak zakładano to pierwotnie. "Środki na modernizację zostaną uruchomione. Jednak zgodnie z ustawą budżetową i okołobudżetową, nie będziemy mogli w przyszłym roku zrealizować podwyżek, które zaplanowano. Jeśli chodzi o sprzęt oraz inwestycje, to ta modernizacja nadal będzie trwała. Będziemy się też skupiać na poprawie warunków służby i pracy" – zapewniała pod koniec grudnia minister Rzeczkowska.

Celnicy domagają się też "uporządkowania kwestii emerytur mundurowych i równego traktowania w zakresie L4 oraz przyznawania dodatków motywacyjnych, ochrony prawnej". Jeśli chodzi o emerytury postulują zniesienie okresu 5 lat wykonywania tzw. zadań policyjnych oraz zaliczenia na wniosek wcześniejszych lat pracy w administracji celnej i Urzędach Kontroli Skarbowej oraz "uzgodnienia w ramach <<dobrych praktyk>> przypadków podwyższania emerytury o 0,5 proc. tj. w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu". W tym punkcie wraca też kwestia pełnopłatnych zwolnień lekarskich na kwarantannie oraz przedemerytalnych dodatków motywacyjnych. W obu tych przypadkach wprowadzone zmiany w przepisach nie objęły mundurowych z SCS.

Jednak był taki moment, w którym resort finansów chciał, by te przepisy (dot. dodatku motywacyjnego – przyp. red.) objęły też funkcjonariuszy SCS. Z pismem w tej sprawie do Łukasza Schreibera, sekretarza Rady Ministrów, zwrócił się Minister Finansów Tadeusz Kościński. Nie udało się dopisać mundurowych z SCS na tym etapie, a później podczas prac w Sejmie strona rządowa nie proponowała już tych zmian. Skąd taka decyzja?

Po pierwsze dlatego, że MSWiA, a więc twórca projektu, traktował to rozwiązanie jako pewien pilotaż. Po drugie, tak jak mówiłam, w stosunku do naszej formacji, tak naprawdę, mówimy o perspektywie kolejnych kilku lat, bo dopiero wtedy to rozwiązanie obejmie większą grupę funkcjonariuszy KAS. Trzecią przyczyną jest to, że Krajowa Administracja Skarbowa jest połączeniem dwóch porządków – tego cywilnego i tego mundurowego. Ustawa proponowała pewne rozwiązania tylko dla jednej z nich. Na KAS trzeba patrzeć kompleksowo, dlatego też planujemy pójść trochę inną drogą, opierając się oczywiście także na doświadczeniach jakie funkcjonują w innych formacjach mundurowych.

Fragment wywiadu z minister Magdaleną Rzeczkowską, Szefem KAS, dla InfoSecurity24.pl – 21 grudnia 2020

Oprócz tego, związkowcy postulują również wprowadzenie gwarancji zatrudnienia w kontekście reformy Urzędów Skarbowych (e-Urząd Skarbowy), naprawy procesu ucywilnienia i wygaszania stanowisk w 2017 r. (celnicy chcą umożliwienia powrotu do służby wszystkim osobom na ucywilnionych i wygaszonych stanowiskach oraz zachowania ciągłości służby), przyznania dodatków kontrolerskich w wysokości 1 tys. zł i dodatków orzeczniczych dla komórek merytorycznych i dochodzeniowo-śledczych, a także uzgodnienia zasad przyznawania dodatków specjalnych i zadaniowych. To nie wszystko wśród postulatów pojawia się też ten dotyczący stworzenia ścieżki kariery zawodowej i awansów co 2 lata, a także "obligatoryjnego awansu przy przejściu do służby/pracy na stałe". Związkowcy domagają się także utworzenia "Komendy Głównej" Służby Celno-Skarbowej, a dla pracowników "elitarnego statusu urzędnika KAS". Jak argumentują, "SCS musi mieć wydzieloną komendę główną", która "musi być zarządzana w sposób jednolity tak jak w innych formacjach".

Na ile możliwe do spełnienia są postulaty wysuwane przez celników? Część z nich wydaje się dość realna - np. obligatoryjny awans zaraz po ukończeniu służby przygotowawczej. Takie rozwiązanie w rozmowie z InfoSecurity24.pl zapowiadała jeszcze w zeszłym roku szef KAS. Inne, jak np. utworzenie komendy głównej SCS, w tej chwili są raczej dość odległe. Tym bardziej, że kierownictwo KAS – jak mówiła minister Rzeczkowska - nie rozważa takiej zmiany. Wciąż pozostaje jednak – co wydaje się jedną ze spraw, która najbardziej dotyka mundurowych z SCS – kwestia odmiennego traktowania w porównaniu z innymi mundurowymi formacjami. I choć nie jest tak, że to jedynie SCS znajduje się czasem poza nawiasem pewnych rozwiązań, oczywistym jest, że mundurowi woleliby znaleźć się w grupie, którą obejmuje dodatek przedemerytalny czy pełnopłatne L-4 w przypadku kwarantanny. I mimo, że resort wielokrotnie zapowiadał, iż zamierza pracować nad wprowadzaniem w KAS podobnych rozwiązań, otwarte pozostaje pytanie czy przekona to środowisko do niepodejmowania decyzji o ewentualnym proteście. Jak zaznaczają celnicy, postulaty o których mowa, mogą być jeszcze "modyfikowane do czasu ogłoszenia akcji protestacyjnej". 

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Krzyś
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:48

czy osoba która przeszła do cywila w 2017 może wrócić do Służby? jest taka droga.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
piątek, 29 stycznia 2021, 15:52

Pracuje w.firmie budujące to i owo z dotacji Unijnych.Panie i Panowie z KAS siedzą na okrągło, mają nawet na stałe pokoje,telefony .Tez bym tak chciał, chętnie zamienię służbową kufajke , w ciemno wezmę Wasze pensje,niestety mam już swoje lata,brak kompleksów które trzeba zrekompensować na ludziach a przede wszystko znam się nie tylko na projektach ,wykonawstwie ale przede wszystkim na dokumentacji finansowej, na numerach kontach itd ,nigdy nie zdobylbym się na poniżanie, tak więc sam wiem że się nie nadaje.A szkoda.

Śmieszek
sobota, 30 stycznia 2021, 14:26

Widać, że nie masz pojęcia o tym, co piszesz. Wg Ciebie KAS to ciepła posadka za biurkiem, telefon i picie kawy. Nie wiem czy wiesz, że istnieje jeszcze coś takiego jak granica, gdzie się pracuje świątek piątek czy niedziela, do tego dochodzą nocki i inne szkodliwe czynniki. Zapraszamy, chętnie zobaczyłbym Twój entuzjazm po roku pracy w cle.

Kryminal Zool
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:58

MF ma nas w gdzieś.Widać jak generałowie i Szefowie KAS uciekają z Warszawy gdzie pieprz rośnie.Ryba psuje się od glowy-tam musi być beton i muł.Nikt się nami tj.SCS nie zajmuje-widac to na na zewnątrz.Niech z funków policje graniczną jak w RFN zrobią albo przerzucą do SG (wakaty) i spokój bedzie i oszczędności.W USA jest Border Patrol & Customs Office razem i działa. Nie zdala egzaminu reforma pod tytułem KAS.Scalone systemy informatyczne to bujda na resorach.MOLOCH NA GLINIANYCH NOGACH.Zróbcie coś bo to padnie za rok albo dwa. Wszyscy w koncu na emerytury pójdą wcześniejsze bo ile można być znieważanym,pomijanym,nieszanowanym, zapomnianym.Młodzi też sami tego nie pociągną.....bo po 2 latach odejdą do innych służb.Tam dodatki większe,mieszkaniówka,mundurowka etc.Robota podobna a przywileje całkiem różne.Widac to po rozp.o zwolnieniach l4,dodatkach tzw.25 i 28,5 itd.

Rys
czwartek, 28 stycznia 2021, 10:04

KAS to tonący statek...

Obserwator
środa, 27 stycznia 2021, 22:54

Czekam aż ktoś wkoncu zauważy, że czas na zmiany, od 2017 roku jest tylko Galimatisa, i narastającą niechęć do skarbowców, tyle dało utworzenie KAS

Tweets InfoSecurity24