Reklama

Służby Mundurowe

Napięcie na granicy Ukrainy. Ostrzelano samolot patrolowy straży granicznej (video)

  • Rosyjska kolumna przekraczająca granicę Krymu - fot. Państwowa Służba Graniczna Ukrainy
    Rosyjska kolumna przekraczająca granicę Krymu - fot. Państwowa Służba Graniczna Ukrainy

Ukraińskie służby graniczne informują o rosnącej liczbie incydentów, przekraczaniu granicy przez zwarte kolumny rosyjskiego wojska, oraz atakach na posterunki straży granicznej. Rozpoczeło się też wytyczanie przez krymską autonomię granicy, strzeżonej przez rosyjskie posterunki i paramilitarne oddziały, które powstrzymują zarówno obserwatorów OBWE jak i zachodnich dziennikarzy.

W sobotę rosyjscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze, powstrzymując obserwatorów OBWE przed wkroczeniem na terytorium Krymskiej Republiki Autonomicznej. Jej granice są systematycznie umacniane, zarówno posterunkami jak też polami minowymi i słupami granicznymi.

Tego samego dnia "uzbrojeni agresorzy", jak ostrożnie stwierdziła ukraińska straż graniczna, ostrzelali należący do tej służby nieuzbrojony samolot patrolowy wyposażony w optyczne systemy obserwacyjne. Maszyna uniknęła trafienia i bezpiecznie powróciła do bazy. 

Incydent miał miejsce podczas przelotu nad łączącym Ukrainę "kontynentalną" i Krym Przesmykiem Perekopskim. Samolot zarejestrował liczne posterunki rosyjskich oddziałów rozmieszczone na całej szerokości przesmyku wzdłuż granicy. Na udostępnionym przez straż graniczną nagraniu widać rosyjskie pojazdy wojskowe i żołnierzy, jeden z nich próbuje oślepić systemy optyczne maszyny za pomocą ręcznego lasera. 

W niedzielę nad ranem rosyjskie siły zajęły ukraiński posterunek graniczny w Czernomorskoje. Około 30 żołnierzy usunęło stamtąd funkcjonariuszy straży granicznej. Na dwóch innych posterunkach zniszczono urządzenia obserwacyjne i systemy łączności. Ukraińska straż graniczna poinformowała, iż "bada okoliczności tych incydentów".

Granice Krymu są też umacniane po stronie autonomii z użyciem rosyjskiego sprzętu inżynieryjnego i saperów. Miedzy innymi w rejonie Czohnar, gdzie drogę zablokowano betonowymi blokami, a kontrolę pojazdów nadjeżdżających od strony Kijowa prowadzą żołnierze w nieoznakowanych mundurach. Świadkowie donoszą też o wykopywaniu dołów pod płoty graniczne a nawet rozstawianiu pól minowych. 

Jednocześnie Ukraińska straż graniczna poinformowała o incydentach na posterunku celnym przy przeprawie promowej "Krym", gdzie w sobotę Rosjanie uniemożliwili Ukraińskim służbom kontrolę dwóch kolumn wojskowych ciężarówek bez tablic rejestracyjnych. Granicę Krymu przekroczyło w tym miejscu 31 samochodów ciężarowych i ambulans. Ukraińscy pogranicznicy zaobserwowali też 35 ciężarówek i transporter opancerzony BTR przetransportowany przez jednostki Floty Czarnomorskie. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama