Reklama

Przeprowadzone w połowie marca aresztowania 13 wysoko postawionych pracowników i managerów Israel Aerospace Industries (IAI) były skutkiem ponad rocznego dochodzenia antykorupcyjnej jednostki izraelskiej policji, służby skarbowej i służb śledczych ministerstwa obrony nadzorowanego przez prokuraturę. W działaniach brała udział m.in. Lahav 433, działająca wewnątrz policji struktura antykorupcyjna, nazywana też „izraelskim FBI”.

Jak poinformowała policja w oficjalnym oświadczeniu, dochodzenie ujawniło – „dużą liczbę wątków korupcyjnych, kwalifikowanych oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz kradzieże i naruszenie zaufania przez funkcjonariuszy publicznych”. Na jego skutek odkryto również „dość powszechny w Israel Aerospace Industries proceder zachować korupcyjnych i potencjalnie przestępczych”. Sprawa ma obejmować nie tylko 13 zatrzymanych osób, ale również szeroką gamę podejrzanych na różnych poziomach struktury firmy - w tym dyrektorów, członków zarządu, menegerów i pracowników niższego szczebla. Mieszkania i biura podejrzanych zostały przeszukane w celu zabezpieczenia dowodów.

Jak podaje dziennik Jerusalem Post, personalia większości podejrzanych i zatrzymanych nie są ujawniane, ale jednym z aresztowanych jest były oficer izraelskich sił zbrojnych w stopniu gen. bryg. Amal Asad. Zasiadający obecnie w radzie nadzorczej IMI oficer w stanie spoczynku jest oskarżony m.in. o przyjęcie łapówki od firmy DruzeNet w celu zagwarantowania jej dalszej współpracy z koncernem.

Israel Aerospace Industries nie komentuje sytuacji, jednak w oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że prezes koncernu nakazał pełną współpracę w celu „szybkiego zakończenia dochodzenia i skutecznego ścigania wszystkich, którzy popełnili przestępstwa”.

Koncer IAI jest jedną z najważniejszych izraelskich firm zbrojeniowych, zajmującą się m.in. dostawami pocisków rakietowych, systemów pokładowych i uzbrojenia dla lotnictwa oraz systemów bezzałogowych i amunicji krążącej. W Polsce IAI jest m.in. jednym z konkurentów w programach największych bezzałogowych systemów latających „Zefir” i „Gryf” (oferuje bezzałogowce rodziny Heron). Jest również producentem pocisków balistycznych LORA, oferowanych Polsce przez IMI Systems w programie rakietowym „Homar”. 

Reklama
Reklama

Komentarze