Reklama

Za Granicą

Iraccy antyterroryści prawdopodobnie złapali kilku liderów al-Kaidy

  • Terroryści zatrzymani w Mosulu - fot. al-Baghdadiya
    Terroryści zatrzymani w Mosulu - fot. al-Baghdadiya

2 grudnia br. władze irackie poinformowały o aresztowaniu ponad 20 terrorystów w Mosulu i w Bagdadzie. Państwowa stacja al-Iraqiya twierdzi, że wśród aresztowanych w stolicy jest Abu Bakr al-Bagdadi, przywódca irackich ekstremistów.Informację o zatrzymaniu grupy terrorystów w Bagdadzie podał rzecznik irackich służb antyterrorystycznych. Władze nie ujawniły jednak oficjalnie ich personaliów, podały jednak, że są wśród nich przywódcy al-Kaidy. Zatrzymano przy nich również materiały, które mogą doprowadzić służby do ich współpracowników.

Al-Iraqiya twierdzi, że wśród zatrzymanych jest al-Bagdadi a także, że dzięki zdobytym w operacji dokumentom "poznano wszystkie tajne plany al-Kaidy w Iraku". Korespondentka katarskiej al-Jazeery z Bagdadu przekazała z kolei, że wśród aresztowanych byli ścigani przez inne państwa arabskie terroryści.

Równocześnie iracka stacja al-Baghdadiya poinformowała o zatrzymaniu 23 terrorystów w Mosulu, na północy kraju. Według władz wśród nich były 3 osoby spósród kierownictwa al-Kaidy i 6 osób poszukiwanych listem gończym za terroryzm. Najprawdopodobniej to efekt akcji przeprowadzonej w Bagdadzie.

Abu Bakr al-Bagdadi (właściwie Ibrahim Awwad Ibrahim Ali al-Badri ps. Abu Dua) , uważany jest za lidera "Islamskiego Państwa Iraku" - organizacji parasolowej zrzeszającej organizacje terrorystyczne (w tym al-Kaidę, Dżajsz el-Fatihin, Dżund as-Sahaba i inne) i rebelianckie działające w tym kraju.

Abu Bakr al-Bagdadi miał zastąpić Abu Omara al-Bagdadiego na stanowisku szefa Islamskiego Państwa Iraku po jego śmierci w amerykańskim nalocie w 2010 r.

Amerykański Departament Stanu wyznaczył 10 mln. dolarów nagrody za informację prowadzącą do jego schwytania lub zabicia.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama