Reklama

Służby Mundurowe

Europoltech 2015: MSBS dla Straży Granicznej i jednostki reprezentacyjnej WP

  • MSBS-5,56 w wersji z granatnikiem i standardowej - fot. J.Sabak
    MSBS-5,56 w wersji z granatnikiem i standardowej - fot. J.Sabak

Fabryka Broni zaprezentowała na Europoltech najnowsze wersje karabinków MSBS-5,56. Po testach w jednostce reprezentacyjnej Wojska Polskiego wprowadzono już poprawki do dedykowanej wersji karabinu. Wdrożono również zmiany w wariancie standardowym, który testowany będzie nie tylko przez Wojsko Polskie ale również Straż Graniczną. 

Od wielu lat rozważana jest wymiana używanych przez Straż Graniczną karabinków AKM/AKMS na nowszą, bardziej funkcjonalną, broń. Przede wszystkim zaś na wykorzystującą standardową amunicję 5,56 mm NATO zamiast dotychczasowej 7,62 mm x 39. Przedstawiciele Straży Granicznej wyrazili zainteresowanie systemem MSBS. Zgodnie z zawartym w tej sprawie porozumieniem do testów w tej formacji ma trafić około 40 karabinków MSBS-5,56 pochodzących z partii informacyjnej.

MSBS-5,56 jest stale rozwijany, niezależnie od uruchomionej produkcji partii informacyjnej. Wprowadzono zmiany w obrębie chwytu pistoletowego, gniazda magazynka, jednak najbardziej widoczną nowością są zgodne z wymaganiami Wojska Polskiego mechaniczne przyrządy celownicze. Ponieważ mają one pełnić rolę zapasowych przyrządów, przyjęto wariant składanej muszki i nastawnego przeziernika, mocowanych na szynie górnej.

Atrapę przyrządów celowniczych można też znaleźć na wersji reprezentacyjnej karabinka MSBS, która została zmodernizowana zgodnie z uwagami zgłoszonymi przez użytkownika. Broń wyposażona jest w docelowe łoże, rękojeść napinania umieszczoną tylko po prawej stronie i przełącznik ognia tylko po lewej. Kolba została wzmocniona i wydłużona a górną szynę montażową pokryto osłoną z tworzywa, aby ułatwić wykonywanie figur musztry paradnej.

Reklama

Komentarze

    Reklama