Reklama

Służby Mundurowe

Europoltech 2015: Karabinki policyjne ze Szwajcarii

  • Karabinek policyjny ACP556 kalibru 5,56 mm NATO - fot. J.Sabak
    Karabinek policyjny ACP556 kalibru 5,56 mm NATO - fot. J.Sabak

Na targach Europoltech 2015 zaprezentowano karabinek policyjny kalibru 5,56 NATO typu APC556 szwajcarskiej firmy B&T, oferowany przez spółkę Cenzin która jest dystrybutorem tej marki. 

APC556 to najnowszy wariant broni policyjnej szwajcarskiego producenta, spokrewniony z oferowanym od 2011 roku APC9, kalibru 9mm Parabellum. B&T rozwija całą rodzinę broni pod oznaczeniem APC (ang. Advanced Police Carbine) w kalibrach pistoletowych 9 mm Parabellum i .45 oraz pośrednim 5,56 mm NATO i poddźwiękowym  .300 Whisper.

Jest to broń o budowie modułowej, wykorzystująca m. in. układ spustowo-uderzeniowy zaadaptowany z karabinów M4/M16, co ułatwia modyfikację. Jednak w przeciwieństwie do powyższych systemów uzbrojenia, APC556 posiada symetrycznie zdublowane manipulatory, co umożliwia obsługę przez strzelców prawo i leworęcznych oraz zatrzask zamka w tylnym położeniu.

Karabinek posiada cztery szyny Picantinny: jedną na grzbietowej części broni i trzy umieszczone po bokach i od spodu osłony lufy. Mechaniczne przyrządy celownicze są wkomponowane w górną część broni, jednak w standardzie oferowany jest szeroki zakres celowników.

Prezentowane podczas Europoltech 2015 karabinki wyposażone były w nowe kolby składane o regulowanej długości, jednak możliwe jest użycie również składanej kolby ramowej lub specjalnej wersji, umożliwiającej użycie broni wraz z hełmami wyposażonymi w osłonę twarzy. Broń posiada standardowe urządzenie wylotowe, ale może też zostać wyposażona w szybkoodłączny tłumik dźwięku.

Karabin waży w standardowej wersji 3,47 kg i długość całkowitą z rozłożona kolbą do 841 mm przy  lufie długości 310 mm. Zależnie od wersji ACP556 strzela ogniem pojedynczym, lub pojedynczym i ciągłym z szybkostrzelnością 600 strz./min. 

Reklama

Komentarze

    Reklama